“У 1791 р. В. Капніст за дорученням українських патріотів їздив до Берліна шукати пруської допомоги”


«Sub Igne Immotus»: «Під вогнем неспаленні» – чорним по золоту викарбовано на гербі графів Капністів.
19 серпня 1757 р. у битві під Грос-Єгередорфом в ході Семилітньої війни 1756-63 рр. загинув козацький полковник Василь Капніст.
Його дружина – українська баронеса Софія Дунін-Борковська. Їхні троє синів виховувалися в українському дусі. Найбільш відомий син Василь, який розпочав блискучу військову кар’єру в Ізмайлівському та Преображенському полку з 12 років. Після полкової шкоВ.В. Капністли на знак протесту проти закріпачення українських селян Василь Капніст подав у відставку. Тоді ж він написав перший в царській Росії твір політичної сатири «Ода на рабство». В. Капніст уклав і відправив цариці проект відновлення козацьких полків на Україні, але Катерина ІІ його відхилила. Граф повернувся з Петербурга на Полтавщину в с. Обухівка. Тут збиралися майбутні декабристи, тут В. Капніст написав комедію «Ябеда», про яку І. Франко сказав: «Українець Капніст у своїй «Ябеді» дав перший в Росії приклад політичної сатири і був попередником геніального Гоголя».
У 1791 р. В. Капніст за дорученням українських патріотів їздив до Берліна шукати пруської допомоги, якщо Україна повстане проти Росії, але відповіді не почув…
Граф Капніст був одружений із рідною сестрою поета Державіна; вони дали Україні трьох вірних синів:
Семен – маршал Кременчуцького повіту, декабрист;
Олекса – маршал Миргородського повіту, приятель Т. Шевченка;
Іван – Полтавський маршал, друг князя Репніна, уклав проект відновлення українського козацтва.
Онука В. Капніста – мати українського педагога Костянтина Ушинського.
Правнука – Єлизавета Василівна – дружина графа В. Мусіна-Пушкіна, голови чернігівського дворянства, який опікувався ліцеєм кн. Безбородька.
Праправнука – Марія Ростиславівна Капніст-Сірко, нащадок отамана Сірка, 26 років відбула в радянських концтаборах. Актрисою на Київській кіностудії вона розпочала у 44 роки (Наїна у «Руслан та Людмила», Бетті «Помилка Оноре де Бальзака».

— Під вогнем неспаленні (2 Fotos)

М. Капніст-Сірко

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s