Хата скраю


Шановні читачі порталу “Хата скраю”!

Осіннім настроєм 2008 року в український інтернет-простір увірвався виклик про існування інформаційного простору для українців Німеччини. Цей виклик був мотивований нагальною потребою формування української тотожності у віртуальному просторі та спілкування між українцями Німеччини, зокрема Берліна, необхідністю створити форум поза межами російськомовних соціальних мереж, де закордонні українці Німеччини постелили собі гніздечка в сплетінні колишніх співвітчизників з есересер.

Другою важливою метою порталу було відщепити горезвісну складову “нічого не знаю” від не менш горезвісного “хата скраю” і посилити політичну і громадську активність новоприбулих до Німеччини українців шляхом публікації відповідних матеріалів, викликаючи дискусії і обговорюючи нагальні для діаспори теми. Головною ж метою порталу було розширення україномовного простору в світовій інтернет-мережі.

З оглядом на пройдений шлях можна з впевненістю сказати, що головна мета порталу була досягнута: портал знаходиться на досить високому щаблі в пошуковій системі Гугль і регулярно відвідується подорожувальниками інтернету. Кількість відвідувачів сягає від 600 і вище (див. Статистика відвідувань на порталі). І це при тому що редакція не докладає спеціальних зусиль для самореклами. Портал також не є комерційним і не приносить фінансового доходу його авторам. Портал був і залишається соціальним проектом.

Щодо інших вищенаведених завдань порталу щодо налагодження спілкування між українцями Німеччини, то треба зауважити, що останні знаходяться на етапі притирання одні до одних, пізнання новоприбулими старої діаспори тощо. В процесі цього притирання спілкування не завжди вдається в тій формі, яку бажали б собі автори порталу. Наявність можливості віртуального обміну думками на порталі все ж мала свій позитивний і негативний наслідки. Позитив проявився в тому, що багато українців Німеччини змогли висловити свої погляди і позиції на стан справ в діаспорі і запропонувати свої ідеї. Нарешті з’явились нові імена і організації не в сухому їх переліку, але в живій картині. Про них дізнався світ. Був проведений моніторинг громадської активності українців Німеччини, висвітлені ключові перешкоди для об’єднання громади, зроблено спробу розібратися в причинах непорозуміння не тільки українцями в діаспорі, але і між українцями взагалі.

Негативним стало перекручування деякими читачами місії порталу, нерозуміння журналістської політики редакції і як результат ігнорування і подекуди і відверта конфронтація в інформаційному просторі. Так була запущена брудна технологія приховування від редакції порталу інформації про ту чи іншу подію в діаспорному життя громади Німеччини з метою не потрапляння її на сторінки порталу українців Німеччини і відповідно применшення ролі останнього. Тим не менше, це не сповільнило розвиток сторінки, бо до неї почала інтенсивно зростати увага від з боку українців з України і сусідніх діаспор. Німеччина є не лише країною, де осіла частина українських мігрантів, але і країна, яка зіграла неабияку роль в історії України, надала притулок видатним історичним постатям з України, її перших урядів і активістам національно-визвольного руху. Ще дуже мало досліджено і висвітлено в цьому напрямку. Наш портал намагався якомога ширше охопити історичний аспект української діаспори.

З приходом до керівництва в Україні окупаційного уряду і відповідно перефарбовування багатьох українців Німеччини в тон останнього, редакція порталу вирішила змінити деякі засадні редакційні позиції з метою відмежування від діаспорних “маскхалатів”. В першу чергу йдеться про відмежування в назві від загального “портал українців Німеччини” на “закордоннийй часопис для українців” і зміну назви порталу з “Хата скраю”.

Нашо портал належить до блогосфери, тобто Вебу 2, де думка цінується більше, ніж фактаж, редакція вирішила надалі зосереджувати свою роботу на поширені альтернативної думки на розвиток подій в українському суспільстві, в його діаспорі, а також аналізувати і критично оцінювати процеси, що відбуваються в західних суспільствах. Така позиція редакції може бути позначена  протилежна до мейнстріму чи загалу. Одночасно портал припиняє свою функцію як представницький форум виключно для українців Німеччини з метою надати їм можливість самостійно визначитись в інформаційному просторі. Ред. і надалі цікавитиметься життям української громади Німеччини, але тепер вже в ракурсі європейського діаспорного простору.

Редакція відкрита для авторів, які підтримують політику редакції щодо плюралізму думок і поглядів, для тих, хто цінує дискусію і для тих, хто не хоче бути жертвою нав’язування стереотипів і кліше про закордон, але хоче сам розібратися, куди ми разом і поодинці йдемо. Чи дійсно блищить Європа, капіталізм і лібералізм чи лиш відблискує? Яка правда існує про європейську демократію, яким є реальне життя європейців і яка різниця між європейським політиком і рядовим мешканцем Євросоюзу? Чи має європейське суспільство проблеми чи їх мають лише українці? Розібратися в ілюзіяхі реаліях та відзеркалити закордон очима українців — все це теми порталу. При цьому непохитним принципом редакції залишається правда і тільки правда!

Сьогодні портал відкриває нову сторінку в дворіччя свого заснування. Приєднуйтесь до закордонного часопису українців “Іміграда” (www.immigrada.de) !

Від ред. Ольга Самборська, Берлін

Блог Хата скраю – віртуальне місце зустрічі українців, незалежно відносять вони себе до української діаспори Берліна  чи ні. На кінці доменного імені символічно замість “А” (Берліна) вжито “У”: домен “Українці Берлін-у”, щоб підкреслити наш тісних зв’язок з У-країною, з якою ми залишаємось одним цілим.

По великому рахунку і різноманітні версії перекладу слова “Україна” можна поповнити синонімом “хата скраю”, якщо вважати Україну одною великою домівкою скраю Європи.

Назва “Хата скраю” задумана як така, що характеризує положення української діаспори вдалині від України, скраю. Назва несе в собі провокативний іронічний зміст. Багато хто вбачає в ній на власний розсуд відомий вислів: “моя хата скраю, нічого не знаю”. Ну що ж, і так добре. На жаль, людина іноді бачить тільки те, що притаманне їй самій. А як побачить, осмислить, то і позбудеться невдовзі того. Так стверджують психологи. Дуже хотілося, щоб з допомогою часопису “Хата скраю” люди полишали складову “нічого не знаю” і залишалися з нами, в нашій Хаті скраю.

Якщо Ви маєте потребу в спілкуванні з іншими, маєте бажання отримувати чи обмінюватись відповідною інформацією і обговорювати відповідні теми діаспорського життя, то заходьте до “Хати скраю”.

Блог є незалежною інтернет-платформою і не керується жодною діаспорською організацією.

Цей блог є не тільки віртуальною платформою для обміну інформацією і спілкування українців в Берліні, але і підгрунттям для огранізації вечорів, обговорень і дискуссій.

Та як би там не було, скраю чи збоку, головне для часопису – це інформування, аналіз і спілкування.

Хоч і скраю, і тісненько, та все ж разом.

Принципи

Блог-часопис для віртуальних українців Берліна є інтернет-платформою, що керується принципами толерантності до різних віросповідань і політичних позицій, за виключенням террористичних, радикально-націоналістичних, фашистських і антисeмітських. А також не вітаються різного гатунку фобії і “ізми”, порно і інші спами, що несуть в собі деструктивний елемент.

Інтернет-платформа модерується редактором. Авторські статті захищені правом про інтелектуальну власність.

Редактор не завжди поділяє думки і позиції дописувачів чи авторів публікацій і не несе відповідальності за зовнішні посилання!

Головний принцип, яким керується редактор, за І.Франком:
“Пам’ятайте, мої други, ширіть скрізь і все Правду і ніщо більше як Правду. Бо хоча Правда зразу усім гірка, так все таки згодом вона скрізь бере верх й стає солодкою спасителькою людства” (”Сотворення світу”. Вінніпег. Ман. Коштом Івана Сірка. 1918р.).

У важкі часи читання блогу радиться прочитати Психологію спілкування.

При залишені коментарів прохання керуватися наступними принципами:

 • Будь ласка, дотримуйтеся теми статті
 • Просимо утримуватись від надсилання коментарів, які містять такі елементи або посилання на сайти з такими елементами: · погрози, залякування, нецензурні слова, образи як особисті, так і на етнічному, релігійному або соціальному ґрунті; заклики до злочинів і насилля, порнографію, · комерційну рекламу. Такі коментарі не будуть публікуватися
 • Також просимо не використовувати надмірно довгі цитати, не надсилати спами, не порушувати авторські права, не використовувати як «своє ім’я» реальне ім’я іншої людини
 • не прикриватися іншим імям, коли говорите про себе як про третю особу (сучасні інтернет-технології дозволяють встановлювати авторство вже на модераторській панелі), щоб не виглядати смішно в очах редакції. Залишайтеся на принципах правди і відкритості на цій інтернет-сторінці, будь-ласка
 • Коментарі, що несуть дестуктивність, самохвальство,  безпідставне дорікання, допускатися до публікацій не будуть. Наша Хата хоч і не свята, а лиш скраю, та все ж піклується про чистоту в ній

Ред.

2 thoughts on “Хата скраю”

 1. Ich bin dabei. Eine sehr gute Idee!

  Olha Bull

 2. Шановні друзі, Інститут географії НАН України розпочав створення
  детальної карти “Українці в світі”. Підкажіть ,чи є інформація
  про чисельність українців у Німеччині за федеральними землями, містами.
  З повагою,
  ст.н.с. Дмитро Ляшенко

Коментування вимкнено.

онлайн портал закордонних українців on-line portal of ukrainians abroad

%d блогерам подобається це: