“Даха і браха, давати і брати переживалося в Берліні.”


Автор: Ольга Самборська, Берлін

Фото: Ольга Самборська, Зоряна Свистович

Осінь 2011 в Берліні в насичені помаранчевих відтінків. На тлі сіро-бетонного Берліна в обрамлені  глибокої синяви неба вона перша цьогорічна пора року, яка заявила про себе на повну силу. Літо не додало тепла, весна замешкалася з свіжістю, зима знову заощадила на снігові і переборщила з холодами, і лише берлінська осінь підбадьорює  вже довший час своєю оксамитовістю. Природа ніби дійшла до стадії наповнення і насолоджується нею до безмежності. Природа.

А людина все губить свій оксамит і шукає самозаспокоєння в дискусіях, зустрічах, обговореннях, презентаціях, концертах. Оксамитові революції відбуваюся і забуваються. Бескрайній пошук насичення без досягнення його найвищого пункту. Інтелектуального і духовного насичення.

Берлінські політичні кола бентежить доля українського питання в євросоюзівському контексті.  А це примушуює знову і знову задумуватись над своєю зовнішньою політикою.  З окресленими питаннями «Яке майбутнє має європейська політика  сусідства?»  на прикладі України,  «Що буде з готовою до підпису Угодою про ассоціацію між Україною і ЄС?»  в Берліні  24 листопада 2011 року відбулася дискусія у фонді Конрада Аденауера.

До дискусії запросили представника Польщі,  радника посла посольства Польщі в Німеччині пані Івону Козловську.  Наголосили, що саме Польща з особливим старанням турбується про про утвердження західних цінностей і норм на пострадянському просторі. Так Варшава в співраці з Стокгольмом домоглася впровадження ініціативи східного партнерства в рамках політики сусідства 2009 року. В цьому контексті і була запланована Угода про ассоціацію для створення зони вільної торгівлі і полегшення візового режиму між Україною і ЄС. Тому на озвучення позиції Польщі чекали з особливою зацікавленністю.

Особливою тому, що ні для кого вже не є таємницею, що судовий процес проти колишньої премєр-міністра Юлії Тимошенко є політично мотивованим. Саме тому підписання Угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом в грудні 2011 року опинилося під загрозою зриву. Європа боронить свої демократичні цінності. Вона уважно слідкує за останнім розвитком подій в Києві. Вона прислухається до експертів з різних країн.

Доктор Ґерхард Валерс (Dr. Gerhard Wahlers) – представник фонду Конрада Аденауера в залі дискусії привітав всіх запрошених експертів:

посла Бориса Тарасюка, голову комітету з європейської інтерграції, члена Верховної Ради України, Київ,

Ельмара Брока (Elmar Brok) – речника зі зовнішньої політики фракції європейської народної партії в Європейському парламенті,  представника Християнсько-демократичного Союзу (ХДС), Брюсель,

доктора Андреаса Шокенгоффа (Dr. Andreas Schockenhoff), члена Бундестагу, координатора німецько-російського співробітництва в Міністерстві Іноземних Справ, Берлін,

Ніко Ланґе (Nico Lange) – керуючого бюро фонду Конрада Аденауера в м. Києві,

і модератора дискусії доктора Селін-Аґате Каро (Dr. Céline-Agathe Caro), координатора з Європолітики в фонді Конрада Аденауера, Берлін.

Кожен учасник дискусії висловив свою думку і позицію стосовно підписання Угоди про асоціацію, подаючи ті чи інші аргументи за і проти.

Івона Козловська (Iwona KOZŁOWSKA)

 

 

 

Івона Козловська: “Україна і Європейський Союз повинні використати шанс для підписання Угоди про асоціацію… З підписанням Угоди Київ отримає можливість вільної торгівлі до європейського ринку з 500 мільйонами споживачів з загальним доходом біля 12 мільярдів Євро…У випадку непідписання Угоди про асоціацію ми будемо дуже незадоволені”

 

Ніко Ланґе (Nico Lange)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ніко Ланґе: “В нашому обговорені йдеться в першу чергу про довіру між ЄС і Україною. Дії української влади такої довіри не викликають…ЄС не може підходити до підписання Угоди про асоціацію з позицій геополітики…ЄС в свої східній політиці сусідства керується дотриманням демократичних принципів. Якщо на сьогоднішніх умовах Угода про асоціацію буде підписана, то ЄС втратить у своєму керунку до демократизації і дотримані принципів правової держави.”

 

 

 

Андреас Шокенгофф (Dr. Andreas Schockenhoff)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Борис Тарасюк

 

Андреас Шокенгофф: “Україна має для Європейського Союзу велике значення. Україна має перспективу вступу до ЄС, але для цього в Україні має багато чого змінитися.”

 

 

 

 

 

Борис Тарасюк:”У східноєвропейської політики Європейського Союзу не має майбутнього з точки зору України. Курс політики Євросоюзу щодо країн Африки і Близького Сходу не може бути порівняним зі ставленням до України, яка згідно статті 49 за її визначенням має право на входження до ЄС. І лише завдяки польським і шведським зусиллям східна політика рушила в правильному напрямку…Зараз все підготовлено до підписання Угоди про асоціацію. Ми повинні завершити той процес, який тривав роками, незважаючи на те, що теперішня влада знищує все досягнене попередниками. Я був і залишаюся євроромантиком. Ми стоїми перед дилемою: підписати Угоду і виконати всі процедури підписання або відкласти все до кращих часів… Моя порада – асоціація і саміт, якщо українська влада змінить свою політику.”

 

Ельмар Брока (Elmar Brok)

 

 

 

 

 

Ельмар Брок: “Президент Янукович абсолютно не розуміє, що вкладається в поняття “правова держава”…Фізично відсторонювати опозицію від участі в політичному процесі – є неприйнятливим. Ми не можемо цього прийняти. Я раджу добре подумати над наступними кроками.”

 

Дискутанти і спостерігачі дискусії розійшлися так і не зрозумівши до кінця, що ж сповідує політика східного сусідства Європейського Союзу, і  Німеччини зокрема. Дилеми, спроби політичного шантажу і спроби його уникнення, критика в бік тих чи інших політчних суб”єктів, плутання у визначеннях і розгубленість в прийняті політичних рішень – все реалії осіннього передсамітовського обговорення підписання Угоди про асоціацію між Україною і Європейським Союзом.

А  тим чaсом в культурній площині на межі Європа-Україна відбувалися напрочуд цікаві речі. Тими самими листопадовими днями з затриманим оксамитом в Берліні проходив музичний фестиваль “Північний вітер” (http://www.nordwind-festival.de). Митці північно-європейських і балтійських країн представляли своє мистецтво публіці Берліна. На запрошення організаторів в програмі фестивалю взяв участь колектив з України “Даха Браха” (dakhabrakha.com.ua).

Ідея їх пристутності на фестивалі – участь у спільному з фінськими музикантами Кімо Похйонен (KIMMO POHJONEN) і Юусо Ганнукаінен (Juuso Hannukainen) проекті. Артисти познайомились кілька років тому на одному з фестивалів. Фінським музиканам впала до вподоби музика українського гурту. Зробили спробу разом зіграти разом. Вийшло чудово, сподобалося. Цього року їм вдалося презентувати спільний наробок широкій аудиторії на фестивалі в Берліні.

Даха-Браха в Берліні, листопад 2011. Фото: Ольга Самборська

Виступ відбувався в Берліні 28 листопада 2011 року на сцені Volksbühne am Rosa Luxemburg Platz. Концерт розпочали фіни. Довга запальна гра, доведена до технічної досконалості, фінських музикантів все ж залишала за собою місце для чогось більшого. Це більше з’явилося тоді, коли на сцену піднялися три молоді жінки в білих весільного гатунку сукнях і довгих чорних горянських шапках в супроводі одного чоловіка чорному з елементами орнаменту костюмі не то горця, не то кавказького аристократа. З глибини залу в грі підсвіток і тіней вони видавалися пришельцями з далекого етнічного індо-європейського коша. Чи то амазонки з рудиментарними ковпаками і сильним жіночим елементом в музиці, чи то індоєвропейці з азійських полонин з голосливим вокалом, в акомпанименті колись бойових барабанів та різних посібних музичних інструментів, вони справляли враження чогось такого, чого Європа давно не бачила і не чула. А можливо і згубила в цивілізаційному поступі до прогресу. Це був ексурс у внутрішнє з елементами етники, якої так сторониться прагматична Європа. А може навіть це був екскурс в духовне, сердечне, чуттєве, незрозуміле, але важливе для відчуття людиної самої себе. Це була не традиційна українська музика зі сталеними ритмами гоп-ца-ца, до якої вже привчили європейців. Це була інша музика. Інший біт.

Після виступу “Дахи-Брахи” з фінськими музикантами в Берліні, листопад 2011, фото: Ольга Самборська

“Даха Браха” подали свій репертуар в повному обсязі в супроводі овацій від публіки. Коли ж надійшла черга повернутися фінам на сцену, то стало зрозуміло, що навіть ці визнані віртуози не йдуть в порівняння в дахобрахівцями. Як зауважив один глядач: “Музика фінів виглядала як варіація на тему переживання після “джоіна” (легкого наркотичного обкурення маріхуаною, прим. автора), а “Даха Браха” давала відчуття самої нірвани”.

Найцікавішим же став кінець концерту, тобто спільний виступ фінів з українцями. Продукт їх спільної працї перевершив всі очікування. Це вже була і не нірвана, і не переживання після неї. Це була нова форма чудового відчуття двох культур одна однієї. Дійсний витвір магії мистецтва. І вже не кидалося в вічі, хто там фін, а хто українець. Це була ода взаємопорозуміння, ода бажанню зрозуміти один одного. А коли після численного “на біс” в черговий раз музиканти вийшли на сцену, то довго не могли домовитись чию ж музику гратимуть “на біс”: українську, дахобрахівську чи фінську. Кожен хотів зробити приємність іншому. Так діє культура. Але на жаль не політика. А так хотілося  б, щоб культура не ділилася політикою на національну, євросоюзівську, чи ще якусь. Виступ українського гурту в Берліні довів, що українська культура з її елементами індоєвропейської культурної спадщини по праву належить до Європи, хоче того Європа чи ні.

Арт-менеджер Ірина Горбань і Ольга Самборська після виступу “Дахи-Брахи” в Берліні, 2011 р.

Ми доповнюємо одні одних, хоча по-одинці може і звучимо по-особливому. Одна технічно-досконало, інші чуттєво-досконало. Разом же просто досконало. Без України не може бути Європи, і навпаки. Даха і браха, давати і брати переживалося в Берліні.

 

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s