“450 делегатів і 450 гостей,…а також близько півтори тисячі артистів”.


Ред. продовжує інфомувати про діяльність діаспорських надструктур, які набудовані зрештою для закордонних українців. Чи відповідає їх діяльність задуму – окреме питання. Що одначе добре роблять такі структури, так це надають українцінцям закордону можливість раз в чотири-пять років зустрічатися. Що погано, що такі фомуми перетвоюють в культурне дійсно, а не ділову зустріч. Подаємо (див. далі) звіт учасника Форуму Українців (4-го) і нагадаємо, що в серпні планується 5-ий Форум Українців.

ред.

http://www.oocities.org

Звіт про IV Всесвітній Форум Українців.

18-20 серпня 2006 року в столиці України місті Києві вчетверте відбувся Всесвітній Форум Українців, головний орган Української Всесвітньої Координаційної Ради. Для участі в ньому були запрошені 450 делегатів і 450 гостей, українців з усіх куточків нашої планети, а також близько півтори тисячі артистів.

Хочу відзначити грандіозність цього проекту, передбачливість і сміливість його організаторів. У спекотному місті, в розпал відпусток…! згуртувати, гідно оселити, перевезти, зайняти важливим ділом, розважати і годувати таку силу-силенну різноперого люду… Мимоволі почухаєш потилицю. Від першого дня заїзду 17 серпня до останнього 21 серпня, коли делегати залишали столицю, усе було передбачено, сплановано й організовано якнайкраще! Так від вестибюлю вокзалу чи літовища кожним гостем чи делегатом, без огляду на час і погоду, опікувалися усі, від дирекції Форуму до особистих кураторів (студентів Києво-Могилянської Академії). Моїм, як і інших делегатів-українців зі Скандинавії, куратором був уважний, серйозний і врівноважений студент Олесь Кухарук.

Принагідно дякую Олесю і усім організаторам Форуму!

Звичайно ж, серед делегатів були „відстаючі” – літні дідусі й бабусі, то ми вже як могли допомагали кураторам доправити їх до потрібної зали засідань чи концертів. Журналісти під кінець Форуму помітили, що є й „блукаючі” делегати: східна діаспора більше переймається крамницями, ніж засіданнями, але це, швидше, жарт, я того я не завважив, бо сам намагався встигнути за ритмом Форуму, щоб якнайбільше почути й побачити, зазнайомитися й поспілкуватися з людьми, а також вів за собою під лікоть ще декілька делегатів і делегаток.

Нижче подаю подобовий звіт про урочисті події, культурні й офіційні заходи Форуму.

Отож:

17 серпня, чертвер, вечір.

„Український дім”, вул.Хрещатик,2

Відбулося відкриття виставок:

– малюнків переможців Всесвітнього конкурсу дитячого малюнку;

– „Українські строжитності”:

– світлин, що розповідають про тяжке життя героїв України на Колимі, діяльність українських громад у Сибіру та Зіполяр’ї:

Хор українців з Воркути.

– фотодекорацій „Трипільська культура – протокультура українців”;

– українських поштових марок 1992-2006 років;

– „Українська книга сьогодні” – виставка-ярмарок за участю близько 100 видавництв України (для цікавих я маю гарний каталог учасників):

Таких стендів було аж 60!!

18 серпня, п’ятниця, ранок.

Покладання квітів від імені Форуму до пам’ятників Тарасу Шевченку,

Михайлові Грушевському:

Вінок кладуть пани Ігор Ліховий та Михайло Горинь.

та до знаку „Жертвам Голодомору:

У церемонії узяли участь Голова УВКР пан Михайло Горинь, Міністр туризму та культури України пан Ігор Ліховий, інші діячі культури України й представники діаспорянських організацій.

 18 серпня, п’ятниця, день.

Національний палац мистецтв „Україна”, вул.Велика Васильківська,103.

Ваш делегат Віктор Єганов.

Церемонія урочистого відкриття Форуму:

„Молитву за Україну” заспівав хор імені Вірьовки (присутні навстоячки співали разом з найславетнішим хором країни);

Прозвучали виступи Патріарха УАПЦ:

В глибині світлини хор ім.Верьовки.

Міністра туризму та культури України, голови оргкомітету Форуму пана Ігоря Ліхового,

Голови УВКР пана Михайла Гориня:

Президента СКУ пана Аскольда Лозинського (виступ полум’яний, викликав неабиякий резонанс у залі, часто переривався схвальними оплесками):

Голови КУ Росії пана Туми (виступ переривався критичними зауваженнями із зали);

Президента ЕКУ пані Ярослави Хортяні:

Міністра закордонних справ України пана Бориса Тарасюка

(виступ діловий, лаконічний, обнадійливий):

Президента України Віктора Ющенка:

Урочисте відкриття широко транслювалося українськими радіо- та телеканалами, найцікавіші виступи розміщено на сайтах інтернет-новин…

Президент України нагородив орденами „Ярослава Мудрого” та „княгині Ольги” кількох керівників діаспорянських об’єднань (СКУ, ЕКУ, КУ Росії тощо), діячів науки та культури.

З наших близьких сусідів орден „Ярослава Мудрого” отримали:

пан Григорій Будяк – діяч Української громади Королівства Швеції:

новообрана Президент ЕКУ пані Ярослава Хортяні (Голова ТУК в Угорщині)

та пан Петро Тима з Польщі:

<

Вітаємо свіжих орденоносців!!

Командири козацьких угруповань піднесли Президенту України гарно оздоблену ікону Спасителя:

Після оголошення перерви безліч делегатів та гостей Форуму оточили Президента Віктора Ющенка, що повільно, спілкуючись та потискаючи руки, рухався через залу палацу.

Ця неформальна зустріч з делегатами затримала Президента щонайменше на пів-години.

На ґанку палацу були розгорнуті рекламні транспаранти різноманітних політичних та громадських організацій. У фойє палацу співали українські хори:

Після урочистої церемонії невелика частина делегатів Форуму відбула до МЗС для зустрічі з Міністром закордонних справ України паном Борисом Тарасюком. На тій зустрічі делегати спілкувалися з „нашим Міністром” ( справи діаспори впрерогативлено МЗС-у), іншими працівниками МЗС, а також були нагороджені грамотами та відзнаками (форма ордену) МЗС України. З наших близьких друзів такою відзнакою була нагороджена Голова Спілки жінок Швеції пані Зоряна Кікцьо.

 

Вітаємо, пані Зоряно!

18 серпня, п’ятниця, вечір.

Національний палац мистецтв „Україна”, вул.Велика Васильківська,103.

Заключний концерт Всесвітнього фестивалю закордонного українства „Український спів у світі”.

У програмі концерту танцювальний ансамбль „Україна” з Торонто (молодь виконала декілька гуцульських танців, а „Гопак” – на заключення концерту – був неперевершений!), ансамбль „Калинове гроно” з Н.Новгорода, танцювальний ансамбль українського ліцею з Білого Бору (Польща), хор „Дніпро” з Єревану, мандоліністи з Румунії „Струни Негостини”, ансамбль „Водограй” з Талліна (гарно співали наші сусіди на чолі з панею Вірою Коник!), ансамбль „Барвінок” з Баку, солісти Юлія Смага з Мадрида, Світлана Сасу з Рибниці, Лейлі Окдирова з Ашгабада, Олександр Прісіченко з Філадельфії (скромний юнак з високим ангельским голосом), також виконавці з Австралії, Італії, Литви, Словаччини, США тощо.

Зала та бельетаж були переповнені публікою. Присутні були у захваті! Багатьох виконавців довго не відпускали зі сцени, скандуючи „Браво!”

Слова подяки артистам вимовив Міністр туризму та культури України пан Ігор Ліховий.

19 серпня, субота, ранок.

Національний університет „Києво.Могилянська Академія” вул. Сковороди,2.

Секційні засідання Форуму.

Серед багатьох, дуже цікавих секцій та тем, як то „Голодомор в Україні 1932-33 років”, мовна, жіноча, молодіжна, військово-патріотична, культурно-просвітницька, екологічна секції, ваш делегат вибрав секцію „Закордонне українство”, бо саме такими ми і є. Секція викликала неабияку зацікавленість делегатів Форуму. Досить сказати, що в аудиторії на 30 місць згромадилися більш ніж 60 осіб. Співголовою секції був пан Станіслав Єфимович Лазебник. Виступи мали: пан Микола Скляренко з МЗСу ( бюджетна програма „Закордонне українство” тощо), директор Інституту досліджень діаспори (ІДД) пан Ігор Винниченко (давній приятель і партнер ТУуФ), директор об’єднання „Берегиня” з Киргизстану, директор української держ.бібліотеки у Москві пан Юрій Кононенко, проф. В.Павленко з Латвії, пані Аліса Коханова з об’єднання „Червона калина” – Придністров’я, пані Токаєва з Узбекистану, пані Ірина Ключковська МІОК (співпраця та дослідження діаспори) зі Львова, пан Карів з гродненського „Барвінку” – Білорусь”, пан Доманенко – ІДД Острозької Академії, проф.Ковач з Союзу українців Румунії та інші.

Секція запропонувала внести коррективи та ухвалила в цілому „Національну концепцію співробітництва з закордонним українством” тощо. Часу на виступи (крім перших двох) відводилося надзвичайно мало і звітувати про роботу закордонних угруповань українців змоги не було. Від виступаючих вимагалися конкретні пропозиції по розвитку й активізації співробітництва між українськими державними органами та діаспорянами. Ваш делегат, не беручи слова, мав змогу спокійно внести свої пропозиції та корективи до протоколу, бо сидів за пів-метра від головуючого.

19 серпня, субота, день.

„Український дім”, вул.Хрещатик, 2.

Пленарне засідання IV Форуму Української Всесвітньої Координаційної Ради.

Вхід дозволявся лише зареєстрованим делегатам. Швидко пройшовши реєстрацію, ваш делегат до початку засідання встиг відвідати презентацію книжки „Українці Латвії” на запрошення пана Івана Наливайка, активіста Спілки українців Латвії, давнього приятеля ТУуФ. (маю примірник видання – беріть читайте)

На презентації прозвучали виступи пана Володимира Строя, пана Леся Танюка та інші, ставилися запитання.

В кулуарах директор ІДД пан Ігор Винниченко щиро порадив кореспонденту газети „Україна Молода” інтерв’ювати вашого делегата, якщо той воліє послухати думки та розповіді, що значно відрізняються (!!) від загальноприйнятних на Форумі. Відбулося інтерв’ю. Кореспондент і направду був приємно здивований, а добрий відгук про себе з вуст знавця й уважного дослідника української діаспори я відношу до спільної заслуги усіх членів ТУуФ, як то висока активність, згуртованість, патріотизм, а також відкритість, щирість і толерантність… фінських державних органів у ставленні до нашого Товариства.

З паном І.Винниченком.

Після інтерв’ю ваш делегат зайняв своє місце у залі, де саме оголосили

Звіт Голови УВКР пана Михайла Гориня:

Наступним звітував Голова Секретаріату УВКР пан Валерій Рябенко (пропрацював на цій посаді лише останні півтора роки).

Обидва звіти прозвучали скорочено, а повністю є надруковані для делегатів Форуму (маю обидва примірники, дам познайомитися).

Третім звітував голова Контрольно-ревізійної комісії УВКР, відомий більше як редактор журналу „Самостійна Україна” пан Дорожинський Павло.

Президія Форуму УВКР.

Відбулося також обговорення звітів керівництва УВКР.

Уважні делегати.

Підсумкове пленарне засідання Форуму УВКР див. 20 серпня, ранок.

19 серпня, субота, вечір:

Концерт українських солістів кращих оперних сцен світу в Національній опері України ім. Тараса Шевченка, вул. Володимирська, 50.

Золота стеля Опери.

Вхід був за запрошеннями. Перед будинком опери згромадилися багато киян у пошуках зайвого запрошення: от як цікавлять земляків українська опера і наші елітні виконавці! Ми, група делегатів з Північної Європи, мали кілька зайвих запрошень, бо оперою цікавилися не всі делегати Форуму, то й дістали масу подяк від щасливчиків, що виявилися поруч з нами.

Зала потроху заповнюється.

Вечір опери співом та грою осяяли:

Оркестр Нац.опери України, диригент Кирило Карабиць:

Дмитро Бортнянський, увертюра до опери „Свято сеньора”

Руджеро Левонкавалло, інтермеццо з опери „Паяци”

Вероніка Коваль (сопрано):

Микола Лисенко, пісня Наталки з опери „Наталка Полтавка”

Амількаре Понкіеллі, арія Джоконди з опери „Джоконда”

Руслан Кадиров (тенор):

Михайло Глінка-Віктор Забіла, „Гуде вітер вельми в полі”

Анатолій Кос-Анатольський-Іван Франко, „Ой, ти, дівчино”

Оксана Ліснича (сопрано):

Марко Кропивницький,  „Соловейко”

Модест Мусорґський, арія Парасі з опери „Сорочинський ярмарок”

Георгій Майборода, сцена Йолан з опери „Милана”

Микола Лисенко, обробка пісні „Ой, не світи, місяченьку”

Григорій Мартиненко (тенор):

Руджеро Левонкавалло, речитатив з опери „Паяци”

Семен Гулак-Артемовський, арія Андрія з опери „Запорожець за Дунаєм”

Дмитро Ткаченко (скрипка):

Олег Безбородько, концертна фантазія для скрипки з оркестром…

Вікторія Лук’янець (лірико-колоратурне сопрано):

Ірина Кириліна, „Молитва”

П’етро Масканьї, „Аве Марія” з опери „Сільска честь”

Андрій Шкурган (баритон):

Микола Лисенко-Іван Франко, „Безмежнеє поле”

Констянтин Данькевич, балада Гната з опери „Назар Стодоля”

Джузеппе Верді, арія Набукко з опери „Набукко”

Вікторія Лук’янець та Андрій Шкурган:

Джузеппе Верді, дует Жермона та Віолетти з опери „Травіата”

Скрипаль Дмитро Ткаченко (білявий молодик) і зірки опери Григорій Мартиненко, Оксана Ліснича, Руслан Кадиров, Вікторія Лук’янець.

Я не даремно перечислив тут усіх виконавців і назви виконаних творів: цим хотілося б показати, що організаторам українського оперного вечора ( Мін.культури та туризму, МЗС, Київська держадміністрація, УВКР, Тов.”Україна.Світ, ФТМУ) не довелося всуціль позичатися по сусідах – українська опера є багатою, різноманітною і знаною в музичному світі. Також дорогоцінних оперних голосів нашому народові не бракує, хоч вони не завжди „працюють” на українського слухача. Зацікавленому читачеві цей перелік підкаже спосіб знайти українську оперну музику та відомості про неї у Мережі, чи у бібліотеках.

Публіка була заворожена високим рівнем та майстерністю виконання музичних та вокальних номерів. Вигуки „Браво” та гучні оплески стали нагородою для зірок оперного й скрипальского мистецтв. У програмці розповідано про кожного з виконавців: місце народження, де опановував мистецтво співу, диригування чи скрипальства, солістом яких музичних закладів перебуває, отримані міжнародні чи українські премії та нагороди, гастрольні поїздки співака чи музиканта, його репертуар тощо, також вміщено гарні фото.

Артистам дякував також Голова ОУН пан Микола Плав’юк і Міністр туризму та культури України пан Ігор Ліховий.

20 серпня, ранок.

Рано вранці для делегатів Форуму була організована поїздка до Михайлівського Золотоверхого Собору. Бажаючих виявилося небагато, бо програма Форуму була дуже напруженою і не всі витримали її ритму.

Біля відновленої святині.

„Український дім”, вул.Хрещатик, 2.

Підсумкове пленарне засідання Форуму УВКР.

Наперед відбулося коротке засідання ЕКУ під головуванням Президента ЕКУ пані Ярослави Хортяні. Говорили про подальшу діяльність ЕКУ, наступні збори, а найголовніше, про вибори Голови УВКР. На адресу можливих предтендентів висловлювалися як критичні, тік і схвальні зауваження. Також обговорювали кандидати до Президії УВКР.

Але перебіг підсумкового пленарного засідання був інакшим, ніж планували члени ЕКУ. Найперше депутат ВР України кількох скликань Павло Мовчан та інші кандидати на посаду Голови УВКР раптом відмовилися на користь поета Дмитра Павличка, що усі два засідання сидів у Президії ані пари з вуст. Самотній предтендент відразу ж виголосив полум’яну саморекламну промову, яка, проте, показала, як глибоко пан Павличко занурився у внутрішньополітичні справи України, і як мало він знає про потреби і проблеми закордонного українства.

Зрештою, одного-єдиного кандидата, поета Дмитра Павличка, таки було проголошено Головою УВКР. Утримаюся від попередніх оцінок: час нам покаже, що з того вийде.

На засіданні були також заслухані звіти голів постійно діючих секцій УВКР і прийняті ухвали кожної з секцій.

Під час складання списку кандидатів у члени Президії УВКР виявилися різнобіжності між керівниками громад Прибалтійських країн і Польщі, Модови та Придністровського регіону, також громадами Румунії. Кожен хотів мати свого представника у Президії. Було вирішено надати їм можливість попрацювати по два роки (термін діяльності Голови та Президії УВКР є чотири роки). Усьго було обрано 36 членів Президії УВКР: 12 від західного регіону й країн південної півкулі, 12 від східного регіону й 12 від України. Досить справедливо, як на мене.

Тож побажаємо натхнення й успіхів у роботі новообраним Голові й членам Президії УВКР!

20 серпня, вечір.

Співоче поле.

Рок маніфестація на честь Всесвітнього Форуму Українців.

Перед концертом „Думу про Богуславку” виконували лірники та бандуристи.

У концерті узяли участь солісти Марія Бурмака, Тарас Курчик, Тарас Петриненко, гурти Брати Блюзу, Рутенія, Димна Суміш, Плач Єремії, Гайдвмаки, Мандри, Тартак, Кому Вниз та інші. Вели концерт онук свого славетного діда Степан Бандера, Кирило Стеценко та Сашко Положинський.

Під час концерту ваш делегат встиг краще зазнайомитися, потанцювати та ще й розповісти про діяльність ТУуФ пресс-секретареві УВКР пані Світлані Остапі. Сподіваюся, пані Світлана пізніше віднайде свої записи, зроблені у спалахах прожекторів, і передасть у Президію УВКР звістку про нас і мої щирі подяки натхненникам і організаторам IV Всесвітнього Форуму Українців.

Голова Товариства Українців у Фінляндії

Віктор Єганов

Київ. 20 серпня 2006 року.

1

Advertisements

2 thoughts on ““450 делегатів і 450 гостей,…а також близько півтори тисячі артистів”.

  1. так, старий, але поданий для того, щоб показати, як проходять форуми українців. Зараз відбувається процес підготовки до нового форуму. Тож є нагода подумати, як краще його провести. Чи знову влаштовувати культурне дійство зі святкуваннями з урядом напару, чи врешті дійти розуму робити такі події конструктивно.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s