“І саме в цьому полягає чи найбільша трагедія нинішньої все ще патріотичної діаспори.”


Українська дилема: діаспора з проводом чи без нього?
http://www.eposhta.com/newsmagazine/ePOSHTA_110502_World.html
TOP
image

Питання провідництва діаспори неодноразово порушувалося в редакційних статтях еПОШТИ, де пропонувалося конструктивне вирішення наболілих проблем, передовсім у контексті нинішньої політичної ситуації в Україні. Жодної реакції з боку провідництва, коли не брати до уваги пресову конференцію та зустріч з громадськістю, яку не так давно зорганізовав Президент Світового Конґресу Українців (СКУ) Евген Чолій. Але про один із цих заходів дещо згодом.

Утім, про потребу реаґування діаспорних провідників на слушні пропозиції, думки, зауваги конструктивної частини діаспори. Саме на них варто б зосередити увагу СКУ, а не на засипанні редакцій українських ЗМІ незліченною кількістю фотосесій Президента СКУ і не меншою кількістю його звітів майже туристичного характеру. І, зрештою, саме завданням СКУ є шукати відповіді на найактуальніші запитання: хто ми, куди йдемо, які наші пріоритети, чи є ми, світове українство, відповідальні за долю України і т.д.?!

Мусимо констатувати, що діаспорний провід (мається на увазі керівництво СКУ та КУК) частенько іґнорує не тільки думку українських ЗМІ, але й багатьох діаспорних авторитетів, а навіть витісняє їх зі сфери впливу. Складається враження, що відносно молоді праґматики, які перебрали провід діаспорних надбудов, посилено накидають нашому загалові свою особисту позицію, яка нерідко протирічить усе ще ефективній політичній традиції, не співпадає з інтересами чи потребами українства, зрештою, дуже потрібної й не менш дорогої нам усім історичної Батьківщини.

У цьому контексті слід ще раз згадати про парад резиґнацій надзвичайно активних персоналій у рядах СКУ, які не прийшлися до вподоби проводові СКУ. Чи знає про це, а також про передбачувані наступні конфлікти екзекутива СКУ? Що робить вона для того, щоб втрутитися в цей украй небезпечний процес, а навіть його зупинити?

Однак про пресову конференцію Е. Чолія з українськими ЗМІ. Передовсім не можна оминути того факту, що Президент СКУ впродовж півгодини, перебуваючи в сусідній кімнаті, свідомо іґнорував присутність зібраних журналістів. Тобто без будь-якої причини, без вибачень розпочав пресову конференцію з півгодинним запізненням. Безперечно, тривожний сиґнал: провідник СКУ продемонстрував, що, м`яко кажучи, не поважає українських журналістів

Виглядало, що п. Чолій зібрав журналістів виключно для чергової звітності канцелярії СКУ: упродовж 45-ти хвилинної зустрічі з журналістами мало не півгодини оповідав про свої поїздки по країнах українського поселення, про що всім присутнім було достеменно відомо. На спілкування з працівниками ЗМІ залишив усього 15 -20 хвилин. Чи не тому, щоб застерегти себе від небажаних і незручних для нього тем? Але одне з запитань, а радше відповідь Е. Чолія, розкрила критичну сутність діаспорного проводу. А саме: Президент СКУ підтвердив відсутність будь-якого плану щодо нинішньої небезпечної ситуації в Україні; мовляв, там таке діється, що навіть назавтра нічого не можна передбачити.

На жаль, мусимо констатувати недієздатність діаспорного проводу. Але біда не тільки в цьому. Більша проблема в іншому: діаспорний провід не прагне залучити будь-кого до створення вкрай потрібного плану дій. Чому? Відповідь: правдоподібно, такий невизначений стан його якнайбільше влаштовує. Мабуть, кожен з провідників хоче пекти свою особисту «печеню». І саме в цьому полягає чи найбільша трагедія нинішньої все ще патріотичної діаспори.

У контексті невідповідності проводу запитам і потребам діаспори треба згадати й голову Конґресу Українців Канади (КУК) Павла Ґрода. Днями він брав участь в одному з круглих столів, зорганізованих у Торонто Крайовими З`їздами Ліґи Українців Канади і Ліґи Українок Канади на тему «Конференції Українських Державницьких Організацій Канади на захист національних і людських прав України та українців; співпраця з КУК».

Не хочеться аналізувати виступ п. Ґрода, бо в основному це був звіт провідника КУК про діяльність уряду Канади, зокрема канадського дипломатичного корпусу в Україні, найменше – про співпрацю КУК із державницькими організаціями. Прикметно, що з перелічених П. Ґродом функцій КУК – координація й з`єднання української громади; представлення інтересів української спільноти – цілковито випала Україна, наша історична Батьківщина. Однак найдужче насторожила наступна фраза голови КУК, виголошена ним чи то з власної ініціативи, чи то за дорученням Президента СКУ п. Чолія: «Як світове українство, ми можемо впливати на процеси в Україні через Світовий Конґрес Українців […} Мова йде в СКУ про створення постійного представництва діаспори в Україні. Скажу, що Конґрес Українців Канади підтримує й буде працювати активно, щоб допогти СКУ це реалізувати […] Найкращим способом впливання на процеси в Україні є таке постійне представництво, щоб працювати* з урядом України і з політичними партіями в Україні».

А тому хочеться переадресувати Президентові СКУ запитання нашого кореспондента М. Онуфрів, поставлене голові КУК на згаданому круглому столі: «У чому полягатиме співпраця (праця) КУК-СКУ з режимом Януковича: у закритті українських шкіл, знищенні національних церков та української ідентичності, української освіти, культури, рідної мови, фальшуванні правдивої історії, киданні українських патріотів за тюремні ґрати, введенні цензури в українські ЗМІ, зачистці свободи слова, вибірковому кримінальному переслідуванню та ін.?»

Одним словом, світове українство всупереч проводові щораз більше влаштовуватиме акції протесту проти кремлівської окупаційної адміністрації В. Януковича, шукатиме шляхи надання помочі притлумленій Україні, а діаспорний провід реалізовуватиме співпрацю з антиукраїнським режимом.

*Нижче подаємо тлумачення Словником української мови слів «співпраця» і «працювати (праця)»:

Співпраця – спільна з ким-небудь діяльність;

Працювати (праця) – затрачаючи фізичну й розумову енерґію, брати участь у створенні чого-небудь.

Отже, виходячи зі Словника української мови, слова «співпраця» й «праця з кимсь» мають майже автентичне значення.

Редакція еПОШТИ

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s