“З 968 — центр Магдебурзького архієпископства, одного з найважливіших опорних пунктів християнізації і германізації полабських і прибалтійських слов’ян.”


http://vseslova.com.ua

Магдебург (Magdeburg), місто в НДР(Німецька Демократична Республіка), адміністративний центр округу Магдебург. 271,9 тисяч жителів (1971). Важливий вузол залізних і автомобільних доріг, річковий порт на річці Ельба, поблизу пересічення з нею Среднегерманського каналу і каналу Ельба — Хафель. Один з найбільших промислових і торгівельно-транспортних вузлів країни. Крупний центр важкого машинобудування( Магдебурзький комбінат важкого машинобудування імені Ернста Тельмана, заводи імені До. Лібкнехта, імені Г. Дімітрова та інші); у М. представлено загальне машинобудування, виробництво устаткування для хімічної, легкої, харчової промисловості, сільськогосподарських машин; приладобудування; річкове суднобудування (у передмісті Ротензе). Є хімічна, харчова (цукрова, м’ясна) промисловість. М. — важливий культурний центр; медична академія, вища школа важкого машинобудування, спеціальної школи прикладного мистецтва, водного господарства.

М. вперше згадується в 805. З 968 — центр Магдебурзького архієпископства, одного з найважливіших опорних пунктів християнізації і германізації полабських і прибалтійських слов’ян. У М. склалося перше в Європі міське право, так зване Магдебурзьке право яке набуло широкого поширення в Центральній і Східній Європі. Багате купецтво М. грало видну роль в Ганзі . В 1524 в М. була проведена Реформація. У травні 1631, під час Тридцятирічної війни 1618—48, М. був майже повністю зруйнований. Новий розквіт М. відноситься до часу бургомістерства в 1646—81 О. Геріке . В 1680 М. перейшов в володіння бранденбургсько-прусських курфюрстів. З 19 століття — крупний промисловий центр.(центральний) У роки 2-ої світової війни 1939—45 в М. діяла нелегальна антифашистська група, пов’язана з організацією А. Зефкова. У січні 1945 М. сильно постраждав від нальотів англо-американської авіації. Після війни увійшов до радянської зони окупації Німеччини (до 1949).

Планування і архітектура. М. зростав довкола двох паралельних вулиць і району Старого моста через Ельбу. Раннеготічеський собор Санкт-Мауріциус-унд-Катаріна (1209—1520, бронзові надгробки 12 століть, багата кам’яна скульптура 13 століть, розписи 15 століть), романська церква Лібфрауенкирхе (1064—1160, готичні зведення — 1220—30). Інтенсивно забудовувався в 20 столітті. По проектах Б. Таута (головний архітектор міста в 1921—24) побудовані житлові комплекси і зал для зборів (1922, спільно с І. Гедеріцем). З 1948 відновлюється. Ансамбль будівель на площі Централерплац (1954, архітектори Е. Хинше, І. Крамер та інші), готель «Інтернациональ» (1963, архітектори Х. Шарліпп та інші). Здійснюється проект забудови центру (1969, архітектор Х. Міхальк).

Літ.: Neubauer Е., Häuserbuch der Stadt Magdeburg. 1631—1720, Bd 1—2, Magdeburg — Halle/saale, 1931—1956.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s