“лише з Галичини виїхало на заробітки близько двох мільйонів чоловік – у переважній більшості виборців В. Ющенка. “


Наше слово № 29, 17 липня 2005 року

Скільки українців працює за кордоном?

Недавно інформаційні агентства поширили повідомлення про те, що, згідно з підрахунками Міністерства закордонних справ України, за кордоном працюють близько 5 мільйонів українських громадян. Це далеко не перша цифра, покликана охарактеризувати масштаби трудової міграції з України. Однак постає питання, наскільки відповідає реальності згадана цифра?
З питання визначення кількісного виміру новітньої трудової міграції серед політиків, науковців та представників ЗМІ ніколи не було навіть умовної одностайності. Протягом другої половини 1990-х початку 2000-х років говорилося про 2, 5 і навіть 7 мільйонів українців, які постійно працюють за кордоном. В окремих публікаціях йшлося навіть про 8-9 мільйонів чоловік, половину з яких нібито становили спеціалісти з вищою освітою. Найбільшого поширення набрала цифра 7 млн., яка була названа уповноваженим ВР України з прав людини Н. Карпачовою у квітні 2003 р. і багаторазово повторювалася як у ЗМІ, так і в наукових дослідженнях.
Натомість в опублікованому окремою брошурою тексті доповіді спеціального уповноваженого фігурують інші дані. Посилаючись на тогочасні дані МЗС України, Н. Карпачова говорить про не менш ніж 2 мільйони трудових мігрантів, які перебувають на заробітках за кордоном, зазначаючи при цьому, що, на її думку, ця цифра занижена. На підставі даних щорічного моніторингу стану справ у цій сфері, який проводиться уповноваженим, вона стверджувала, що можна говорити про не менш як 5 мільйонів співвітчизників, котрі щороку перебувають за межами України на заробітках принаймні декілька місяців. Тобто, оскільки в Україні є приблизно 28 мільйонів громадян працездатного віку, Н. Карпачова зробила висновок, що «на заробітках за кордоном сьогодні перебуває, як мінімум, кожен п’ятий економічно активний українець».
Приблизно ці ж дані наводилися й на парламентських слуханнях із проблем трудової міграції 17 листопада 2004 р. Міністр праці та соціальної політики в уряді В. Януковича М. Папієв говорив про «приблизно два з половиною мільйони» або «до трьох мільйонів» заробітчан.
На відміну від цілої низки політиків та журналістів, соціологи, які спеціально займаються проблемами трудової міграції (С. Пирожков, О. Хомра, І. Прибиткова, О. Малиновська), схиляються до меншої (2-2,5 млн.) з названих цифр. На будь-якій поважній українській науковій конференції з питань трудової міграції та в більшості новітніх досліджень твердження про 5-7 мільйонів заробітчан сприймається критично. Підстав для таких сумнівів більш ніж достатньо. Автори, які детально досліджували трудову міграцію з Тернопільської обл. однозначно стверджують: навіть якщо припустити, що співвідношення кількості вибулих на заробітки та загальної кількості населення у працездатному віці на Тернопільщині відповідає середньостатистичному показнику для всієї України (а насправді воно вище), то в результаті ми однак нарахуємо не більше 2 мільйонів українців, які трудяться за кордоном.
Хоча достовірна статистика в цій сфері не існує, але на підставі дотичних даних, отриманих під час соціологічних опитувань, можна стверджувати, що заробітчанський досвід мають набагато менше осіб, аніж заведено вважати. Згідно з результатами загальнонаціонального соціологічного моніторингу, який здійснюється Інститутом соціології НАН України, досвіду тимчасової трудової міграції за кордон набули члени 10,2% українських сімей, що означає: вірогідна кількість мігрантів не перевищує 2 мільйонів чоловік. Соціологи вважають, що таких осіб може бути приблизно два-три мільйони, підкреслюючи до того ж, що це загальна кількість людей, які працювали за кордоном у різні періоди, а не показник, який би підтверджував кількісні параметри масштабів трудової міграції на той чи інший проміжок часу.
Слід враховувати, що в країнах, у які прибувають українські заробітчани, також існує статистика (хоча й не дуже точна) стосовно загальної чисельності іммігрантів та нелегально працевлаштованих на ринку праці. Найчастіше ці цифри набагато скромніші від тих, які називаються в українських ЗМІ.
Додатковим свідченням того, що мігрантів набагато менше, ніж захмарні 5-7 мільйонів чоловік, стали результати останніх президентських виборів. Тогочасна опозиція і влада по-різному взяли до уваги наявність потужної міграційної хвилі. Влада й підконтрольні їй соціологічні служби припустили, що лише з Галичини виїхало на заробітки близько двох мільйонів чоловік – у переважній більшості виборців В. Ющенка. У свою чергу, опозиція розраховувала, що на закордонних дільницях проголосує набагато більше українських гастарбайтерів. В обох випадках розрахунки виявилися помилковими, головним чином тому, що одночасно за кордоном перебуває лише частина від загальної кількості заробітчан, і далеко не всі вони походять із Західної України.
Таким чином, зважаючи на відсутність спеціального дослідження на цю тему, можемо зробити обережний висновок, що:
1) попри безпрецедентну масштабність новітньої української трудової міграції, вона все-таки торкнулася не чверті населення працездатного віку, а приблизно десятої частини. Свого піку ця міграційна хвиля сягнула наприкінці 1990-х, і на цей момент немає підстав стверджувати, що з кожним роком на заробітки виїжджає дедалі більше українців;
2) з плином часу трудова міграція перестала бути відмітною рисою лише західних областей – у цей процес дедалі більше втягуються інші регіони України.
Вищесказане зовсім не означає, що масова трудова міграція з України – абсолютний міф. У країнах ЄС та в Росії справді працює дуже багато українців, однак чи варто продовжувати жонглювати завищеними (або принаймні неперевіреними) даними про їх кількість? На жаль, доводиться констатувати, що потреба в такій гіперболізації не зникла й після Помаранчевої революції.


Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s