26 грудня – останній день різдвяних базарів в Берліні


Бранденбурзькі ворота в очікуванні Нового року, Берлін, 26.12.2010. Фото: Зоряна Свистович

Автор: Ольга Самборська

В Берліні в післяріздвяні дні на вулицях незвично людно. Мінус 8 градусів Цельсія не лякає мешканців німецької столиці. Багато з них за поганих погодних умов вимушено залишилися в місті. Замість традиційних поїздок до батьків, родичів, у відпустки вони прислухались до порад збентежених зимовими катаклізмами німецьких транспортників і залишилися вдома. Єдиною принадою громадської сфери були різдвяні базари.

Щоправда між лавками різдвяних базарів – не тепліше. Привертають увагу охочих особливі різвяні декорації. Німці ходять на різдвяні базари пити глувайн (гаряче вино зі спеціями) і просто потинятися. Така традиція.

Німці і глувайн, Берлін, 26.12.2012. Фото: Зоряна Свистович

Німці і глувайн, Берлін, 26.12.2012. Фото: Зоряна Свистович

Туристи-гості Берліна попри вино, ласують ще й стравами німецької національної кухні – смаженими ковбасками і різними супами. А щоб залишити собі на згадку щось з берлінського різдва, то купують свічку чи сувенір.

Асортиментом різдвяного базару як є товари ручного виготовлення або по-німецьки хандарбайт. Саме в Німеччині, країні повної автоматизації і роботизації, вироби ручної роботи цінуються чи не найбільше. Відповідно і коштують дорожче.

Популярними є домашньої роботи свічки, які виготовляються на спеціальних мануфактурах на протязі року аж до самого початку різдвяних базарів. Дохід з місячного продажу свічок дозволяє свічковим підприємцям жити і працювати далі до наступного різдвяного базару.

Різдвяний базар, Берлін, 26.12.2010. Фото: Зоряна Свистович

Різдвяний базар, Берлін, 26.12.2010. Фото: Зоряна Свистович

Різдвяний бізнес охоплює також і дрібних продавців біжутерією, різьбою з дерева, шитим вручну одягом, плетеними і тканими виробима. Вишивані  вироби обмежуються витинанками білим по білому і нашитими літерами алфавіту.

 Різдвяний базар, Берлін, 26.12.2010. Фото: Зоряна Свистович

Різдвяний базар, Берлін, 26.12.2010. Фото: Зоряна Свистович

Задля різдвяної атмосфери додають до них дитячі атракціони і каруселі. І хоча мороз добряче пощіпує малечу за щічки, ще жодна дитина від поїздки на мерзлій машині чи від холоднючої каруселі не відмовилася.

Зимова карусель, Різдвяний базар, Берлін, 26.12.2010. Фото: Зоряна Свистович

Зимова карусель, Різдвяний базар, Берлін, 26.12.2010. Фото: Зоряна Свистович

А за покупку товару в книжковому магазині  відомої німецької газети “Тагесшпігель” навіть можна було дістати два жетони-подарунки для користування різдвяними атракціонами.

В останній день різдвяних базарів багато продавців спускали ціни на свої товари. За пів-ціни можна було придбати цікавинки від виробників соляних ламп, механічних пристроїв, прикрас. Німці, завжди лакомі на різні знижки, з задоволенням скуплювали  напів-“дармові” дрібнички.

Різдвяні свічки, Берлін, 26.12.2012. Фото: Зоряна Свистович

Різдвяні свічки, Берлін, 26.12.2012. Фото: Зоряна Свистович

Продавці не приховували задоволення від збуття залежалого товару. Залежалого тому, що від початку різдвяних базарів (22 листопада) продаж товарів відбувався мляво. Покупців приходило дуже мало. Ханс Мюллер бідкається: “Скільки років продаю на різдвяних базарах, а такого поганого року ще не було. Як не мінус, то нуль виручки. А треба ще й думати, з чого заплатити за місце продажу.”

А причиною став збіг обставин, коли кінцем листопада в Берліні було оголошено попереджальний стан тривоги з приводу можливих террористичних актів. Террористи ніби планували свої теракти саме на різдвяних базарах. Поліційні повідомлення попереджали берлінців остерігатися відвідування різдвяних базарів. Коли ж 25 грудня минуло Різдво, то вільні в святкові різдвяні дні мешканці столиці пересилили страх від потенційної загрози террористів і 26 грудня заполонили майдачики різдвяних базарів. Різдвяний настрій пересилював страхи і попередження, відсував на задній план згадку про зимовий хаос в місті. Шкода було тільки, що ця різдвяна розкутість була останньою в цьому році.

Попереду берлінців чекають кілька пітардових днів, коли жителям міста не буде де сховатися від передноворічних кононад. Цю акустичну “зброю” по закону починають продавати за кілька днів до Нового року. Перші “постріли” можна почути вже 27 грудня. Апогеєм зазвийчай стає новорічна ніч. Тоді біля Брандербузьких воріт – центру всіх святкувань німецького народу – збереться багатотисячний натовп, щоб з шампанським і бенгальськими вогнями засвідчити прихід нового 2011 року. Попередження від терротистів поки не передавали.

Верхівки різдвяного базару біля замку Шарлотенбург, Берлін, 26.12.2010, Фото: Зоряна Свистович

Верхівки різдвяного базару біля замку Шарлотенбург, Берлін, 26.12.2010, Фото: Зоряна Свистович

Тож хай вам щастить в новому році. Хай жодні попереджувальні інформації не зіпсують вам нагоди отримувати радість від життя!

З новим 2011 роком, новими базарами, кононадами, але без терактів.

Advertisements

One thought on “26 грудня – останній день різдвяних базарів в Берліні

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s