” жоден із первісних людей тоді не повірив би, якби йому сказали, що одна людина може управляти іншими.”


Цікавий ресурс з історії податків (див. внизу). Податки тобто перевищення влади завжди були причинами тих чи інших революцій і переворотів. І так буде, доки історія не почнеться знову з нуля, коли одна людина перестане керувати іншою.

Op-ed

http://improvisus.com

Життя без податків

Колись, дуже давно, ніхто на землі ані про державу, ані тим більше про податки ще й гадки не мав.
Так, так! Було й таке у історії людства! Але було це дуже і дуже давно, у так звані первісні часи.
Цікаво, що жоден із первісних людей тоді не повірив би, якби йому сказали, що одна людина може управляти іншими. Звичайно, й серед них одні були сильніші, інші слабіші, аніж інші. Але нав’язати своє рішення всьому племені тоді не міг ніхто.
Закон існування у ті часи був один – робити те, що необхідно для всього племені.
Не було потреби записувати цей закон або стежити за його виконанням: життя в ті часи було таке важке, що вижити можна було тільки всім разом. Тому той, хто порушував його, неминучо гинув.
Щодня з ранку до вечора люди добували собі їжу. Цим займалися усі. Було це дуже і дуже непростою справою: адже в первісну епоху ще не існували ані скотарство, ані землеробство, тому розраховувати на врожай зі своїх полів або на вирощених у неволі тварин не доводилося.
Йшли століття. Ззовні існування первісних людей майже не змінювалося – вони так само полювали, так само збирали корені, так само поділяли свою жалюгідну їжу, як і їх предки. Однак, поступово серед інших членів племені почали виділятися старійшини – вожді, які вирішували, куди йти полювати, як розділити їжу, хто правий і хто винуватий у суперечці.
Так у світі виникла перша влада – влада старших.
Якщо треба було вирішити якесь важливе питання, то для його рішення скликалися усі чоловіки племені. Кожен мав можливість висловитися на такій зустрічі, думка вождя була дуже важливою, але він все-таки повинен був рахуватися з бажаннями та думками інших.
Втім, старійшинами перших вождів назвати було б складно – рідко хто в первісному світі доживав до старості. До того ж, старійшина повинен був бути найдужчим. Коли ж він починав старіти або слабшати – його просто вбивали (тоді у цьому ніхто не вбачав нічого поганого).

Приблизно так полювали оті первісні люди...

Спочатку, поки люди разом боролися з голодом, холодом та дикими звірами, вожді ще не мали якійсь особливої влади. Всі тоді були рівними, старійшини лише об’єднували людей і допомагали роду вижити.
Але час йшов. Розходження між людьми підсилювалися – одні багатіли, інші все більш убожіли. Найбагатшими ставали вожді. Їх оточували тепер воїни – дружина, з якою вони захищали своє плем’я, відправлялися за здобиччю та на завоювання нових земель.
Але чим частіше вожді воювали, тим більше здобичі одержували вони самі та їхня дружина. Чим більше було в них здобичі, тим багатшими вони ставали. Народні збори продовжували існувати, але тепер вожді всі менше рахувалися з думкою інших членів племені.
Поступово вожді ставали все сильнішими, і люди почали забувати, що колись їхні правителі були тільки першими серед рівних. Вожді перестали скликати народні збори, тепер у керуванні їм допомагали спеціальні люди – чиновники.
Для свого утримання та утримання своїх людей вожді почали вимагати з інших членів племені внески, які ті повинні були сплачувати. Так виникли перші податки.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s