“У 1999 р. Ю.Ю. Глеба став співзасновником «Icon Genetics AG» (Мюнхен, Німеччина) — компанії з біотехнології рослин.”


Глеба Юрій Юрійович
Юрій Глеба
Вчений у галузі клітинної біології, генетики та фізіології рослин, академік Національної академії наук України (1988), лауреат Державної премії СРСР (1984) і УРСР (1989).

Народився 13 червня 1949 року.

Ю.Ю. Глеба започаткував у нашій країні фундаментальні дослідження в галузі клітинної та генетичної інженерії рослин. За його безпосередньої участі та під його керівництвом отримано пріоритетні результати в таких напрямах клітинної та генетичної інженерії рослин, як отримання асиметричних гібридів та цибридів — модельних і важливих для господарства видів рослин; отримання й аналіз рекомбінантних форм із новими наборами генів цитоплазми; гібридизація філогенетично віддалених видів рослин; вивчення організації та експресії генетичного матеріалу в соматичних гібридах. Він розробив методи мікроклонального розмноження in vitro для цінних видів рослин, генетичної трансформації вищих рослин, методику виділення та культивування ізольованих протопластів. Уперше в СРСР отримав трансгенні рослини тютюну з використанням як Agrobacterium tumefaciens, так і прямої трансформації протопластів препаратами плазмідної ДНК; розробив оригінальні методи генетичної трансформації рослин із застосуванням мікроін’єкцій рослинних тканин плазмідними ДНК.

Нині Юрій Юрійович значну увагу приділяє перспективному напряму біотехнології — пошуку нових фізіологічно активних речовин, синтезованих рослинами, на базі створеного під його керівництвом банку зародкової плазми та колекції екстрактів світової флори. Останніми роками він активно працює над розробленням можливостей використання рослинних систем для створення фармакологічних білків із застосуванням технологій транзієнтної експресії.

Учений — автор більш ніж 200 наукових праць, має 30 патентів на винаходи. Серед його учнів — доктор та близько 30 кандидатів наук.

Широковідома активна науково-організаційна робота Ю.Ю. Глеби як академіка-секретаря Відділення загальної біології НАН України (1988–1998), члена Міжнародної консультативної ради Міжнародного фонду Сороса, радника з наукових питань при Президенті України, члена Державного комітету України з Державних премій з науки і технологій. Він був головним редактором журналу «Цитологія і генетика», членом редколегії журналів «The Plant Journal», «Theoretical and Applied Genetics», «Genetic Manipulation in Plants».

Ю.Ю. Глеба — фундатор Інституту клітинної біології та генетичної інженерії НАН України, з 1990 р. очолює цю наукову установу.

Протягом 1992–1999 рр. Юрій Юрійович працював у американській компанії «American Cyanamid/American Home Pro ducts» (Прінстон, Нью-Джерсі), де розвивав дослідження в галузі біотехнології, геноміки та інженерії рослин. У 1999 р. Ю.Ю. Глеба став співзасновником «Icon Genetics AG» (Мюнхен, Німеччина) — компанії з біотехнології рослин. Сьогодні працює її першим головним виконавчим директором. Крім цього, Ю.Ю. Глеба відомий також як співзасновник компанії «Phytomedics» (США). У 2008 р. він заснував компанію «Nomad Bioscience GmbH».

Юрій Юрійович активно працював у багатьох міжнародних фондах: програмі ЮНЕСКО з біотехнології рослин (Париж), Міжнародному фонді Сороса (Нью-Йорк, Москва), Міжнародній Соросівській науково-навчальній програмі (Вашингтон-Москва), фонді «Відродження» (Київ), INTAS (Брюссель). Він член керівного комітету (EPSO) European Plant Science Or ga nization (Європейської організації дослідників рослин) (Брюссель), радник Рамкової програми-7 ЄС «Food, Agriculture, Fi she ries and Biotechnology» (Брюссель).

Основні роботи Ю.Ю. Глеби в галузі клітинної та генетичної інженерії і сучасної біотехнології рослин широковідомі та високо оцінені науковою спільнотою як у нашій країні, так і за кордоном. Міжнародне визнання його наукових досягнень підтверджено обранням до складу Євpопейської академiї (1990), Нiмецької академiї Леопольдiна (1991), Баваpської АН (1992), Свiтової академiї мистецтва та наук (1993), Литовської академії наук (2004).

Наукові досягнення Ю.Ю. Глеби відзначені Деpжавним оpденом СРСР «Знак Пошани» (1981), Деpжавною пpемiєю СРСР у галузі науки й технологiї (1984), «Нагоpодою за pозвиток Євpопейської науки» Фонду Кеpбеpа (1989), «Зеленою pозеткою за євpопейську науку» Фонду Кеpбеpа (1989), Дослiдницькою пpемiєю Олександpа фон Гумбольдта (1989), Деpжавною пpемiєю Укpаїни в галузі науки й технологiї (1989).

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s