Відзначення 30 – ти ліття Відділу Союзу Українок ім. Ольги Басараб.


 

 

Вільна Думка” ч. 50-51 (2671-2672) 10-23.12.2001 стр. 24

30-ЛІТТЯ ВІДДІЛУ СОЮЗУ УКРАЇНОК ІМ. ОЛЬГИ БАСАРАБ
Як нації вічна снага і краса
Червона калина й хрещатий барвінок
Є й буде, допоки земля й небеса,
СОЮЗ УКРАЇНОК

В неділю 18.11. 2001 року в переповненій й чудово прибраній соняшниками і вишивками залі Дому Молоді, відбулося відзначення 30 – ти ліття Відділу Союзу Українок ім. Ольги Басараб.

Свято розпочали “україночки у вишиваночках, які мов перлиночки” – заспівали пісню “Ми Союзянки”.

Голова відділу пі Таня Борець відкрила святочним привітом ювілейне відзначення. Однохвиллиною мовчанкою вшановано пам’ять тих членок відділу, які віддійшли у вічність. В їх пам’ять горіла-палала велика свічка на сцені.

Програмою свята керувала пі Одарка Брецко, яка прочитала листу надісланих привітів на цей ювілей: Союз Українок Америки, голова пані Ірина Куровицька, Союз Українок відділ ім. Наталі Кобринської, Союз Українок Н.П.В, Відділ Суспільної Опіку, Управа Української Шкільної Ради Н.П.В, Учителі, учні та управа Батьківського Комітету Братської Школи ім. Св. Андрія, Гурток Старших Громадян при парафія Св. Андрія, Ліґа Вільної України в Австралії – Сіднейський Відділ, Союз Українок відділ ім. Лесі Українки, Сідней, Союз Українок відділ ім. Княгині Ольги, Об’єднання Українських Громад НПВ, Станиця Вояків УПА в Австралії, Союз Українок місто Сокаля, Україна. Голова – Надія Прущ, Союз Українок відділ ім. Лесі Українки, Нюкастл.

Усні привіти склали о.мітрат. Зенон Хоркавий ( УКЦ) він прочитав привіт і від Пластови Відьом з Мельбурна, о. В. Люлька (УАПЦ), Дарка Cенько від СУМ-у, пі Христина Бейлі – голова Краєвої Управи Союзу Українок і пі Галя Данько – голова Стейтової Управи СУ.

Пані Галя окремо привітала гостю, австралійку пі Соню Гідлі-Кинґ ( Sonia Gidley -King) з добродійної організації < Wrap with love> й висловила її подяку за співпрацю з Союзом Українок – зокрема. .

Ця організація вже від років дарує Союзові Українок, Пластові, Українським Церквам, Сестрам Василіянкам, Чорнобильському Фондові Допомоги Дітям, ітд. – тзв. плетені коци, які висилаються в Україну сиротам, школам, лікарням, – а які дуже популярні в Україні. Приподобні сестри Василіянки піднесли пані Соні квіти. А гостя в своїй промові сказала, що організація, яку вона очолює доставляє допомогу в 37 країн світу і вона дуже рада, що та допомога висилається також в Україну.

В концертовій частині виступали з вірами присвячених відділові або жінкам: Катерина Атаманюк “Берегиням України”_ Б. Коваленко, В. Хитра – прочитала вірш пі Саракули -, Н. Нищук “Жінкам” З. Когут. Люба Луцька читала віршовану гумореску історію відділу. Дівчата танкової групи “Заграва” виконали хоровід, і співав жіночий гурток хору “Леґенда -“Коло річки, коло броду” та “Ой, Ти струмочку” – диригент Василя Опришко.

Голова відділу пі Таня Борець в доповіді-історії про працю відділу сказала:… “ Перші сходини відділу відбулись 5-го квітня 1970 року. Першою головою обрано найстаршу поміж нас, пі Софію Ґут. Відділови надали імя героїні Ольги Басараб. При відділі було зорганізовано секцію молодих. Першою головою секції була Оля Менцінська.

Відділ одержав кімнату в Домі Молоді, де відбуває свої засідання і сходини до сьогодні. До кімнати ми придбали вже багато речей. Секція молодих сходилась окремо. У них було багато різних ідей. Вони організували імпрези, балі ( зимовий баль, морський баль), тропічні, циганський, український вечори, свято Андрія та багато інших. Також організували дитячі забави, як Масковий Баль, День Української Казки, Зимові Забави із снiговою бабою, спортові гри та інші.

Зовнішна діяльність Секції була велика і різна, бо у старших членок бракувало достатнього знання англійської мови, то молоді виготовляли різну інформативну літературу про Україну, яку роздавали на демонстраціях та імпрезах, які вони організували для чужинців. Закупяли книжки про Україну в англійській мові і доставляли до австралійських бібліотек, а також до шкіл, де багато з них учителювали. В тих школах організували “Українські дні” з доповідями про Україну, мистецькими виставками, показом вишивання і писання писанок.

Писали листи до австралійського радіо чи телевізії, щоби спростовувати фальшиві інформації про Україну, коли нас називали росіянами – “рашен”. Висилали телеграми до австралійського уряду, щоби він робив старання про звільнення різних політвязнів. Відділ також писав листи до Сов’єтської Амбасади в Канбері в обороні українських жінок політв’язнів.

В 1975 році, коли той рік був проголошений Об’єднаними Націями Роком Жінки, то членки відділу 8 березня йшли вулицями Сіднею закуті в кайдани і роздавали летючки про страждання українських жінок, в’язнів сумління в Сибірських лісорубах.

Першою імпрезою був загальний Свят-Вечір в Домі Молоді.

Відділ виготовив 10 українських історичних одягів, придбав частину народніх строїв, різьбу, кераміку, вишивки, писанки, ляльки в українських народніх та історичних строях і дав перший успішний вечір показу ноші й мистецьку виставку в Домі Молоді, як також для різних австралійських організацій та в різних місцевостях, де наші молоді красуні моделювали.

Щороку в місяці лютому відзначали власними силами, свято в честь патронки Ольги Басараб та свято Української жінки-героїні. Останні три роки Свято Героїн відзначає Стейтова Управа разом з відділами.

Роками відділ брав участь у Карнавалах, які організував уряд Нової Південної Валії. В 1988 році відділ у Карнавалі відзначив Ювілей 1000-ліття Християнства України з відповідною до цього літературою, плякатами та манекіною в строї княгині Ольги.

Кілька разів у році відділ скликає Ширші Сходини для всіх членок Союзу Українок з доповідями на різні теми та славних жінок України.

Дуже вдалою імпрезою була “Українська спадщина” з показом історичної й народньої ноші і українських традиційних хлібів. Не одна членка не доспала ночі бо турбувалась щоб їй вдався цей показовий традиційний хліб. Також День Катерини з народними віруваннями, звичаями та ворожбами. Два роки під ряд організували різдвяну імпрезу “Колядуймо разом” з різдвяними віншуваннями, колядами та розповідями про різдвяні традиції в різних околицях України.

Сецкія молодих існувала до 1987-го року.

Членки відділу завзято працювали для придбання фондів для нашої харитативної діяльности. Приходи були із льотерій, буфетів, базарів, імпрез, коляд, дотацій членок та прихильників.

Відділ вислав допомогу потребуючим українцям в Польщі, Бразилії, Аргентині. Спонсорував 19 українських дівчат стипендисток в Польщі і питомця в Бразилії. Від часу незалежности України рішено давати допомогу в Україну, за що часто одержуємо подяки і признання.

Відділ є меценатом: Фонду Оборони України і Катедри Українознавчих Студій.

Фундатором Дому Молоді, Домівки на площі СУМ і церкви Св. Афанасія в Ґренвіл.

Добродієм: Енцикльопедії Українознавства, пам’ятника в Канбері жертвам голодомору в Україні, і храму Св. Володимира в Канбері.

Відділ спіклується із Союзом Українок міста Сокаля. З Ліґою Українських Жінок Одеси. Допомагаємо 4-ом дітям потерпілим чорнобильською катастрофою в Червоноградщині.

За час нашої діяльности відділ вислав 756 посилок з одягом, харчами, медициною вагою 13,500 кг. з того найбільше в різні околиці України. Наші видатки включно з посилками і грошовими допомогами виносять 110.258 дол. а наші приходи були 116.129 долярів.

Головами відділу були: Софія Ґут (2 роки), покійна Катерина Мороз (7 років), Тетяна Герасимюк (1 рік), Галина Данько (6 років), Тетяна Борець ( 15 років). Деякі членки відділи займали і займають пости у Стейтові і Крайові Управах. Як бачимо, наші членки працьовиті, завзяті і жертвенні. Не можна згадати всіх по-іменно, щоби когось не оминути і не образити. Також не можна подати всієї праці відділу, бо це була б ціла велика книга.

Думаємо, що ми вложили свою лепту в українське суспільство і скромну допомогу потребуючим в Україні.”

Пані Борець подякувала всім, хто пітримував відділ морально і фінансово.

Ювілейний торт розрізали дві найстарші членку відділу пі Софія Ґут і пі Іванка Кошарська.

Гостей приймали обідом й вином – а вся заля відспівала СОЮЗЯНКАМ многолітсво.

Що ж, відбулася в Сіднеї ще одна союзянська імпреза, підчас якої молодші членки відділу д’якували своїм мамам і виховницям СУМ-у – за “добре їх виховання, щоби в ім’я України продовжувати їх працю в майбутньому.” Дай Боже аби так було!

 

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s