“Коли надходить час, що іноземець повинен виїхати з Польщі (бо закінчується віза), роботодавець несподівано на кілька днів зникає, а іноземець у цей час змушений виїжджати до себе в Україну, Білорусь чи Росію, і все, за грошима він вже не приїжджає.”


Економіка

http://www2.polskieradio.pl
Знову обдурили заробітчан 09.10.2010 послухати 10,08 MB

Таких історій, коли роботодавці обдурюють працівників, багато. Час від часу такі розповіді потрапляють на шпальти газет чи в ефір радіо чи ТБ. Добре, що у кількох воєводствах Польщі працюють Почесні консули України, – зазвичай це люди польського бізнесу, які не мають вільного часу, проте українські громадяни, які потрапляють у халепу часто звертаються за допомогою саме до них. А вони допомагають. Так сталося і цього разу. Почесний Консул України у Вроцлаві Ґжеґож Дзік знову й знову приходить на допомогу заробітчанам, яким не платять.

Ця історія сталася у 30-ти тисячному містечку Олава Нижньо-Сілезького воєводства, – це неподалік Чехії та Німеччини, за 27 кілометрів від Вроцлава. 40 працівників з України місяць працювали щодня по 12-ть годин у старовинній міській ратуші (1353-й рік), але, коли грошей вони так і не побачили, – відмовилися від подальшої праці.

Цю прикру історію описали в ЗМІ, а ми зателефонували до юриста, який спеціалізується у міграційному праві Дзяніса Бобікова і який власне на прохання Почесного Консула України у Вроцлаві займається допомогою українським робітникам.
Дзяніс Бобіков: Ця справа тягнеться вже досить довго, бо та фірма, про яку ми говоримо, вона називається Evro Stile, – це фірма, що її заснувала  громадянка України Лариса Зірко. Вона Голова правління, тобто головна особа цієї фірми. А її чоловік також має подібну будівельну фірму у Києві. Та київська фірма набирає працівників і збирає від них великі гроші, бо вона обіцяє працівникам знайти добру роботу.
Потім люди приїжджають на роботу, працюють у Польщі, але часто не отримують зарплати. Тобто, їх обманюють і в Україні і в Польщі, і роблять це у даному випадку громадяни України.

Трапляється навіть так?
Дзяніс Бобіков: Так, а ця справа виплила при нагоді іншої справи. Бо вийшло що майже 50-т осіб, громадян України, були обдуренені фірмою Bio-Agro з Пьотрковиць ґміни Прусиці (не так далеко від Вроцлава), яка наприкінці літа не виплатила їм заробіток. Люди звернулися до Почесного Консульства України у Вроцлаві. А консульство доручило мені зайнятися цією справою. Я у постійному контакті з Bio-Agro і здається, що незабаром українські збирачі огірків отримають належні їм гроші, – просто виявилося, що фірма справді мала тимчасові труднощі. Щоправда, гроші отримають ті, хто все ще знаходиться в Польщі, а ті, хто виїхав, – це вже справа складна, бо люди ніяких даних про себе не залишили. Мені довелося навіть декому з постраждалих знайти роботу у Вроцлаві, вони згодом отримають гроші. Тобто, ті, хто залишив адреси, телефони, – той матиме шанс.

А яка ситуація з фірмою Evro Stile ?
Дзяніс Бобіков:
З Evro Stile взагалі немає можливості зв’язатися, – з власницею цієї фірми. Вона повідключала усі телефони і ніхто не може до неї додзвонитися. А історія там сталася така. Ратушу міста Олава необхідно було ремонтувати. Там були державні гроші і ґміна Олава оголосила тендер на реновацію того будинку.
Виграла вроцлавська фірма Integer, яка й стала генеральним виконавцем ремонту ратуші. Ця фірма для окремих завдань набирала собі підрядників. І Evro Stile, який в Інтернеті оголошує, що спеціалізується в реноваціях і ремонтах старовинних будинків, що вони мають суперфахівців, за виконану роботу беруть не такі великі гроші і так далі… І таким чином, фірма Integer узяла на підрядника Evro Stile. А тепер кажуть про те, що ця фірма позичила гроші від Генрального виконавця на влаштування працівників з України, щоб дати їм завдаток, але українці цих грошей так і не побачили. У зв’язку з цим, громадяни України припинили роботу і тепер фірма Evro Stile має борг перед громадянами України і винна гроші також Генеральному виконавцю, – фірмі Integer, грошей, які видані, як завдаток фірмі Evro Stile, – нема. А тим часом, йдеться про кілька десятків тисяч злотих.
Цікаво, що українські робітники знали, що до них у фірмі Evro Stile працювали інші працівники з України і вони також грошей не отримували. А ще раніше, там були ще інші українці, які також не отримували зароблені гроші. Усім платили тільки стільки грошей, щоб повернутися до дому. Тобто, цей обман триває вже пару років.

Чи таких справ, що сталася з українськими будівельниками у містечку Олава, трапляється багато чи це такий виняток ?
Дзяніс Бобіков:
Знаєте, іноземця дуже легко ошукати. Завжди, коли береш на роботу іноземця, забираєш його паспорт, а там видно до якого числа він має право перебувати у Польщі. Найчастіше, іноземцям дають якийсь завдаток і говорять, – поки що маєш цей завдаток, грошей ми ще не маємо, але через якийсь час вони з’являться. Коли надходить час, що іноземець повинен виїхати з Польщі (бо закінчується віза), роботодавець несподівано на кілька днів зникає, а іноземець у цей час змушений виїжджати до себе в Україну, Білорусь чи Росію, і все, за грошима він вже не приїжджає. Це один з найлегших способів обманути працівників.

Здається, що потерпілі часто залишаються з такими проблемами сам на сам, чи таких багато ?
Дзяніс Бобіков: Так насправді, ніхто про це не знає, у Польщі про це тільки-но почали говорити. Як ви знаєте, вже пару років іноземці можуть працювати легально, без дозволу на роботу. Багато фірм хочуть скористатися цією нагодою, вони працевлаштовують іноземців і – як мені доводилося про це не раз чути, – людям повністю не платять. Тільки ж, якщо три особи приїжджають попрацювати десь у якесь село, то на них ніхто не зверне  увагу. А якщо тут 50-т осіб, – приїжджають ЗМІ, це вже сенсація, тут вже є про що розповісти. А коли обдурять двох осіб… Знаєте, в Польщі також обманюють і поляків. А якщо обманутих набагато більше, то це вже оприлюднюється. Тому ніхто не може відповісти на Ваше запитання, – скільки таких обдурених є.
У всякому разі, у Вроцлаві, за останні місяці, – це вже сотні осіб. Найчастіше люди прибувають на роботу у відпускний період. Про цю проблему вже починають у Польщі говорити. Громадяни України на візі перебувають у Польщі пів року, а потім повертаються до себе. Тому роботодавці можуть почувати себе безкарно, і в цьому суть усієї проблеми. А обдурена людина, другий раз працювати сюди вже не приїде.

Люди приїжджають на роботу і вони малопоінформовані – як вести себе з роботодацем…
Дзяніс Бобіков:
Взагалі я планую зробити такий інтернетний, російськомовний портал, де був би форум, якщо люди бажатимуть, щоб було й українською, – проблем нема. Там, на тому порталі, буде уся інформація про працевлаштування іноземців у Польщі, – про права, обов’язки і так далі. Бо люди приїжджають у чужу країну і нічого не знають.
А згідно з польським законодавством, роботодавець зобов’язаний підписати з іноземцем письмову угоду і зобов’язаний перекласти її на мову, яку іноземць розуміє. А усі, з ким я розмовляв, підписують угоду всліпу, нічого не розуміють що там взагалі написано. А це головне порушення прав працівника, а найгірше, що ніхто це не контролює. Тому я й створюю Інтернетну сторінку www.rabota-w-polsze.com і маю надію, що на початку наступного року, вона вистартує. Я там зроблю куточок, де заробітчани, які працювали у Польщі, можуть написати, наприклад, що така-то фірма мене обманула. І той, хто їхатиме на роботу зможе увійти на сторінку і дізнатися що й до чого. Іншого способу боротьби я тут не бачу, – люди самі повинні дбати про себе, їм треба надати таку можливість. Необхідно буде скласти чорний список фірм, які обдурюють людей.

Спеціаліст з міграційного права Дзяніс Бобіков із Вроцлава говорить, що зазвичай у Польщі серед заробітчан у будівельній галузі і в сільському господарстві більше половини, – це громадяни України.

Випадок про який ми сьогодні розповіли дещо не типовий у тому сенсі, що українців ошукали українці, тобто фірма, яка їх найняла має українських власників.

Керівник фірми Integer, – головний виконавець в Олаві, – Даріуш Скрабський заявив в інтерв’ю для Радіо Вроцлав, що коли б виявилося, що  усе це правда, «то справа може потрапити до прокуратури, бо це грошове вимагання, злочин», – сказав він.

Володимир Прядко

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s