“Протест не «проти», а «за»”


Протест не «проти», а «за» – ось так хитромудро замаскувалися “протестувальники” в Берліні. Це читається дуже просто: “ми не проти Януковича і його політики, але ми за “громадянське суспільство”. Якщо це так, то це громадянське суспільство робити перш за все в тому місці, де ти живеш, і з людьми, з якими спілкується. І на власному прикладі, перш за все, а не намагатися сидіти на всіх стільцях одночасно. Є небезпека опинитися поміж обож стільців, коли найм”якшому місцю буде дуже боляче. Принаймі в Берліні громадянського суспільства в діаспорі українців не помічається. Але ж тут проживає понад двадцять тисяч українців. Чим не мала Україна? А за Україну абстрактно можна покричати. Здалеко мало хто може розгледіти фальш. Принаймі, нам в Берліні видніше. Такої думки притримується ред. часопису українців Берліна. Німці не такі вже дурні, щоб їм не знати, що відбувається в Україні. Знають вони і те, що з українцями-берлінцями нічого не відбувається.

ред.

http://www.dw-world.de

У Берліні Жадан і Карпа роздаватимуть листівки “з правдою про Януковича”

У Берліні Януковича зустрічатимуть не лише з почестями. У центрі німецької столиці пройде акція протесту з метою привернути увагу німців до проблем зі свободою слова в Україні та порушення громадянських прав.

Акція громадського протесту розпочинається о пів на шосту за Києвом та триватиме близько півтори години. Вона пройде у центрі Берліна – біля престижного готелю «Адлон» на вулиці Унтер Ден Лінден, де Віктор Янукович о сьомій за Києвом має виступити з доповіддю «Україна та ЄС: нове партнерство».

Письменник Сергій Жадан теж прийде протестуватиBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Письменник Сергій Жадан теж прийде протестуватиСеред ініціаторів акції – відомі українські культурні діячі. Зокрема співачка та письменниця Ірена Карпа, що прийде на протест зі своїм новонародженим немовлям, та письменник Сергій Жадан. «Можна сказати, що саме вони в принципі все це підштовхнули, – розповіла в інтерв’ю Deutsche Welle одна з організаторів протесту, координатор українського кіно-клубу в Берліні Олександра Бінерт. – Вони прийдуть, тому що їм це болить, як і всім тим, хто має критичну свідомість і хто вважає себе часткою українського критично-громадянського суспільства».

Протест не «проти», а «за»

Ініціативна група мирного протесту підкреслює, що не належить до тієї чи іншої партії і не відстоює чиїсь інтереси, окрім інтересів громадянського суспільства. Активісти проводять акцію на знак протесту проти того, що в Україні знову зникають журналісти, які критично ставляться до влади; що зникає свобода зборів та свобода слова; що Служба безпеки України перетворюється на КГБ радянського зразка, яке, зокрема, робить візити до ректорів українських університетів та представників громадянського суспільства та повчає їх, як жити; і що Європа мовчить на усі ці прояви порушення демократичних норм.«Ідеться не про те, що ми протестуємо проти когось, – розповідає Олександра Бінерт. – Готель готель “Адлон” у Берліні, біля якого збиратимуться демонстранти Ми протестуємо за щось: за свободу слова, за свободу зборів, за права людини в Україні. Ми роздаватимемо перехожим берлінцям та гостям міста листівки німецькою мовою. Ми раді, що робимо це біля готелю «Адлон», тому що це дуже близько до Бранденбурзьких воріт, які є символом демократії для всіх берлінців і, я думаю, можна сказати, навіть символом демократії у світі».

За інформацією ініціативної групи, інших акцій громадської непокори в Берліні цього дня не передбачається. Координатор повідомила, що акція санкціонована міською владою німецької столиці. Організатори сподіваються на активну підтримку усіх небайдужих. Вони прагнуть, щоб українці засвідчили себе активними громадянами і таким чином привернули увагу німців до своїх проблем.

Автори: Христина Ніколайчук / Леся Юрченко
Редактор: Дмитро Каневський

9 thoughts on ““Протест не «проти», а «за»””

 1. хто знає, відбувся протест чи ні? Щось в медія про анонс протесту багато, а про сам протест – нічого. Може їм і не йшлося про той протест чи їх пов”язали вже перед тим?

 2. Принаймні Жадан міг би про протест розмістити щось і в УНІАНі.

 3. Ольга, протест відбувся http://www.pravda.com.ua/news/2010/08/30/5344108/ наскільки я бачу відбувся красиво і цивілізовано, на плакатах правильні слова про захист свободи слова в Україні, протест проти реваншизму… Кожен, хто приєднався до такого цивілізованого протесту може пишатися собою, він/вона зробив світ краще.

 4. Скажу відверто, що у мене цей протест викликав протест. Скажу, чому. У модерну добу протести втрачають свою оригінальну сутність. Її детально анонсують, в результаті чого вони перетворюються радше в піар організаторів, аніж в дійсну акцію протесту. Це західноєвропейський “демократичний” стиль. Іноді організатори не можуть навіть сформулювати проти чого вони збираються галасувати. Зареєстровані в поліції і ціівілізовані акції протесту – це своєрідне шоу, від якого нікому ні жарко, ні холодно. Заголовком акції протесту в Берліні було щось на зразок того, що Януковичу попсували візит. Та ніхто йому цього візиту не псував. Ну може він червговий раз посміявся з шоу, назвавши це демократією. Німецька преса на це не звернула уваги.
  Справжні протести справжні активісти організовують непередбачено, іноді навіть в секреті так, щоб застати зненацька (акція), або ж багатолюдний протест в кілька сотень як мінімус людей, який говорить сам за себе своєю масштабністю. Після цього про них говорить медія і пробуджується думка суспільства. Про те, що в когось кидатимуть яйцем, ніхто не анонсує і не привертає до себе увагу. Але говорять ще дуже довго про це, але після. От суттєві різниці.
  В Берліні Карпа з Жаданом повели себе я би сказала аррогантно. Їм чомусь здалося, що тільки вони одна такі особливі, що вирішили протестувати. Знаючи, що мають відповідний імідж у українському суспільстві, вони цим і скористалися. Їх не цікавило особливо, що в Берліні теж живуть активні українці з серцем і головою. Вони не шукали їх в інтернеті, не дзвонили, не домовлялися, не розбиралися в у умовах місцевого клімату. Вони просто кинули їм як кістку ідею протесту, щоб підхопили. ЗВичайно, знайшлися і на цю кістку бажаючі, але саме вони не дали змогу діаспорянами виступити масштабно.
  Ситуація довела, що внутрішні проблеми, які існуюють в українській діаспорі Берліна, стали завадою до організованого протесту про візиту української влади. Але це протест відбувався в головах тих, хто спостерігав дійство Жадана і Карпи в Берліні. В нас люди звикли дискутувати, домовлятися і вже потім виходити. Українці Берліна – не сліпі телята, що йдуть за гучгними іменами, хоч і такі знайшлися. Ситуація, що складала навколо відкриття дошки Лесі Українці, ускладнила все, як про це і писалося в Берлінській “Свадьбі в Маліновке”. Тут би вийти діаспорянам і сказати вголос не тільки про Януковичівську політику, але конкретніше про політику його посольства щодо українців в Німеччиніі, про ставлення держави до діаспорян, про ту саму свободу слова в діаспорі, про ігнорацію українських проблем в Берліні, про візовий режим і подібні речі, які мозолять очі. Не будучи сформованою діспорською одиницею в Берліні, українцям бракує приводів для обговорення їх проблем. Приїзд Януковича міг би бути добрий прикладом для українців Німеччини для того, щоб вони відбули свою присутність в Берліні і що від їх політичної
  організованісті таки щось залежить. В рамках одноденного візиту зрозуміло що про українську громаду ніхто і не думав. Тож вона могла про себе нагадає. Нагадали про себе тільки Карпа з Жаданом. Трохи дивно все звучить. Принаймі я важко собі можу уявити картину, що в пресі пишеться “Чорновіл і Лук”яненко провели акцію протесту там то і там то” (наприклад). Вони завжди були з політично свідомим народом, бо без нього вони ніщо. Може сучасні наші письменники думають, що самі по собі вони щось велике. Тож народ має нагадати їм про себе і про те, чого вони варті.
  Я сама отримала в напередодні запрошеня від Карпи підтримати її ідею, щоправда, електронною поштою. До того в нас вже йшла дисткусія на порталі про те, що робити з нашою позицією. Розуміючи, що в діасорі знову діється цирк під керівництвом посольства і його циркачів, то рішенням було скоріше дистанціюватися від всього. На звертання Карпи я спочатку відповіла згодою підтримати акцію, бо тоді вона могла б стати дійсно приводом для зближення діаспори. Але вже за кілька годин Карпа нідіслала мені листа з планом дій, після якого стало зрозуміло, що місцеві “комсомольці” вже все взяли в свої руки. Дистанціюватися довелося вдруге. Я за те, що українці врешті думали серцем про те, що вони роблять і не ганялися за славою. Я за те, щоб брали верх не амбіції, а глибоке мислення і позиція “не нашкодь”. Сподіваюсь, що має бути зрозумілим, що Україні на її німецькому фланзі потрібна сильна діаспора, якщо Україна хоче мати тут своє сильне лобі. Жадан з Карпою цим займатися не будуть все життя. Їм виплатять стипендії і вони повернуться додому, так як і Андрухович. А бути українською діасопорою в Німеччині – завдання не з легких. Її треба спочатку відкопати, бо ідейна діаспора в Німеччині була. Саме їй треба завдячувати українцям за незалежність. То чому зараз про це забуто? Треба це все знову піднімати на гору. Якби ще в цьому не заважали крикуни, комсомольці і прочі орденоносці.

 5. Ольга, я ж написав про цивілізований протест. Ця цивілізація придумала крім авто і макдональдсів ще й довіол стандартну виборність влади, доволі стандартні протести. Втім все це працює, в ФРН в т.ч. це працює. Навіщо придумувати нові форми, якщо існуючі працюють? Особливо, навіщо ці експерименти українцям?

 6. А я думала, що ми, українці, маємо свої способи виказувати свою думку і протести. Принаймі їх для нас виробили наші славні попередники. Вони чомусь мені більше до серця.

 7. Чисто українські протести? Вибачте, на память приходять криваві картинки хмельниччини… Протести націонал демократів кінця 80х були дуже форматними, цивілізовано стриманними та й не такими вже й ефективними. Помаранчовий протест… ну, ніхто не хотів би українського протесту такого масштабу в центрі Берліну, правда? В чому проблема, що імена Жадана і Карпи засвітилися в пресі? Вони заслужили, своєю творчістю і громадянською поведінкою давно заслужили бути в центрі уваги.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s