Чи не захворіла б Леся Українка ще раз в Берліні, якби дізналася…


…що робиться навколо її славного імені. Редакція щойно отримала листа-запит від сусідів-діаспорян з Польщі такого змісту: “А можете нам написати про ситуацію з таблицею Лесі Українки? Знаємо, що дошку зробили в Україні і вона в посольстві. Її мали вже відкрити, але посольство наполягає, щоб її відкрив президент Янукович, коли буде в Берліні. Діаспора цього не хоче, після витівок президента і нової влади. Посольство не віддає таблиці. З цього є напруга. Ініцатива була по стороні діаспори. Посольство тільки диптранспортом її привезло.”  Нас приголомлив цей лист, бо ми ні слухом ні духом не відали, що діється навколо славного імені Лесі Українки в Берліні. Знаємо лише, що одна з берлінських українських громадських організацій, яку очолює Людмила Млош (див. http://zentralverband-ukrainer.com), мала ініціативу створення меморіальної дошки Лесі Українці в Берліні. Для цього був оголошений збір коштів, під який було проведено іменний вечір Лесі Українки. Грошей було зібрано дуже мало. Про це писалося на сторінках “Хати скраю” (див. Вечера на хуторе близ Диканьки).

Після цього українців Берліна ніхто не інформував про хід ініціативи встановлення меморіальної дошки Лесі Українці. Очевидно, все відбувалося в межах компетенції “Ценральної” Спілки Українців Німеччини, яка як це вже заведено, поза своєю “центральністю” не бачить і не чує нікого.

Знову інформація про плани меморіальної дошки винирнула вже на сторінці українського посольства (див. http://www.mfa.gov.ua/ ) в такій формі “17 серпня ц.р. Посол Наталія Зарудна провела зустріч з Головою Центральної спілки українців Німеччини Людмилою Млош, в ході якої було обговорено  низку питань взаємодії Посольства з українцями Німеччини у гуманітарній сфері.В ході бесіди, зокрема, йшлося … встановлення у Берліні пам’ятної дошки на честь славетної доньки нашої країни – Лесі Українки, яка була однією з найперших перекладачок на українську поезій Генріха Гейне.” До чого договорились співбесідниці, на жаль не сказано. Українцям Берліна, які не є входять в коло наблнижених посольства чи “Центральної” спілки, залишено право самостійного пошуку інформації.

Можна домислити варіанти:

1. Дошку відкриють посольство і члени їх родин, як це вже відбулося з підняттям українського прапора в Берліні з нагоди Дня державного прапору України (Співробітники Посольства України у ФРН відзначили День Українського прапора.

2. Дошку відкриє діючий Президент України В. Янукович під час свого візиту до Німеччини в кінці серпня цього року.

3. Дошка чекатиме на кращі часи.

Редакція провела опитування українців Берліна про їх обізнаність фактом відкриття меморіальної дошки на честь Лесі України. Одна частина українців нічого не знає про це, інша, яка переглядає інтернет-сторінку посольства, дізналася про плани з дошкою звідти. Оголошень офіційних, ні приватних про можливу подію українців Берліна і Німеччини не помічено. Напруга зростає.

Шкода, що не можемо запитати покійної української поетеси, навколо пам”яті якої розгорілися такі баталії, що вона думає про все це. Місто, де вона почувалася хворою, продовжує завдавати їй болю. Тепер вже століття по тому, як вона його залишила.

А чи не має взагалі бути так, що меморіальну  дошку мали б відкрити ті, хто заслуговує торкнутися виского імені української патріотки і генія, а не ті, хто має це робити згідно службовими чи громадськими засадами?

ред.

Фото з РИА Новости

6 thoughts on “Чи не захворіла б Леся Українка ще раз в Берліні, якби дізналася…”

 1. Олю, на жаль, меморіальну таблицю дійсно у понеділок 30 серпня має відкривати нешанований мною президент України. Інформацію про це я прочитала на фейсбуці у Ірени Карпи, яка зараз у Берліні і думаю, що вона відповідає дійсності. Крім того, він виступатиме о 17.30 в готелі “Адлон” перед вибраним панством. Думаю, варто було б якось продемонструвати наше відношення до цього візиту, бо мене просто обурює, коли експерт Александер Рар пише, що за останні пів-року Україна розвивається дуже успішно. Жодних тобі проблем!

 2. Для того, щоб показати Німеччині і її проросійським політологам, що українці думають про свою країну, потрібно бути як мінімум згуртованою діаспорою і виступати єдиним фронтом. Можна сьогодні зробити заклик підійти до “адлону” і показати громадське фе господину президенту. Але чи є гарантія, що туди хтось з берлінських українців під”їде. Ти прекрасно знаєш, скільки було ініцітив в Берліні провалено, де були лиш “ти да я, ди мьі с тобой”. То що говорити про зараз, коли шансів перефарбуватися є більше, ніж будь-коли.
  Найадекватніша реакція поки, це не йти ні ніа жодну співпраці з посольством і наближеними йому громадськими організаціями типу Млош, що стали прислужниками нової проросійської влади. Власне, ми вже товчамося над цим кілька років, то хоч може зараз люди побачуть хто є власне хто.
  Хто кому “ручки цілує” – вже є відверто-блюзнірсько-зрозумілим.
  Ігнорація – це теж позиція. На жаль поки вона працює проти українців, а не їх влади, бо українці ігнорують самі себе скоріше, аніж своїх знущальників.
  А стосовно Рара та інших йому подібних, то причиною є відсутність самодостатнього лобі української ідеї в Німеччині. Тут в нас роботи не початий край. Але і це спотикається за відсутність порозуміння між українцями і їх пассивність політичну.
  Але ніхто не заважає висловлювати думку. Якщо би її українці хотіли висловити, то це можна було зробити, як це зробила діаспора Америки скажімо під час візиту Януковича. На разі в Берліні це не є можливим. А може я помиляюся?

 3. а ось свіжа інформація від студентів, яких теж залучено до оперції “Януковіч в Берліні”:
  “From: SUSN-Berlin-Bund Ukrainischer Studenten in Dtl. e.V.
  Date: 2010/8/27
  Subject: Vidkryttya doshky Lesi Ukrajinzi v Berlini
  To: berlin@sus-n.org

  Shanovni Ukrajinzi,

  peresylaju Vam v dodatku info szodo vidkryttya doshky Lesi Ukrajinzi v
  Berlini. Vidkryttya vidbudetsya 30.08.2010 o 15:15 za adresoju
  Johannisstràsse 11, (Berlin-Mitte)
  10117 Berlin Verkehrverbindung: (S, U Friedrichstr., U 6 Oranienburger Tor).

  Doshka vstanovlyuetsya sa iniziatyvoju Zentralnoji Spilky Ukrajinziv u
  Nimeccyni, za spivprazeju Posolstva Ukrajiny u FRN. Vsi zaproshujutsya
  pryjnyaty uchast.

  Z povahoju,
  Oleksandra Bienert
  Ukrainischer Kinoklub Berlin”

  Сподіваюсь на свідомість українців не приймати участь в цій показусі. Леся Українка нас би зрозуміла і навіть не образилася. Дошок їй по світі вистачає, а от слідування її ідейному спрямуванню щодо України явно ні. Цікаво, чи думає хоч один з організаторів дійства про ті принципи, якими керувала в житті Леся Українка?

 4. А що буде запропоновано німцям – може, будуть читатися нові переклади Лесиних творів німецькою, у виконанні професійних акторів? Тоді піду на відкриття, ще й чоловіка з його ріднею прихоплю!

 5. “бо мене просто обурює, коли експерт Александер Рар пише, що за останні пів-року Україна розвивається дуже успішно”

  Так про це якраз Янукович і говоритиме в “Адлоні”.
  А Грищенко дошку відкриватиме – всьо чотко, чуваки…

 6. “Якщо би її українці хотіли висловити, то це можна було зробити, як це зробила діаспора Америки скажімо під час візиту Януковича. На разі в Берліні це не є можливим. ”

  Згадайте, як начальниця Млош закомандувала, що виступати за чи проти процесу над Дем”янюком укр. ДІАСПОРА в Німеччині не буде. Бо мало тямуща в цьому питанні…
  ЦІКАВО, невже МЛОШ думаж, що всі в Німеччині такі тупорилі, як вона??????????

  От вам і Америка!

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s