Іринка: “Мами у мене не має”


З Іринкою на руках, 30.06.2010, Україна, Устечко

З Іринкою на руках, 30.06.2010, Україна, Устечко

Автор: Ольга Самборська

Фото: Зоряна Самборська

Час лікує. Пам’ять послаблюється. Забути ж трагічний випадок Інни К., про який я писала в минулому (див. Так розпорядився Господь…), виявилося неможливим.  Будні притуплювали біль втрати за молодої 27-літньою українською заробітчанкою. Натомість посилювався біль за донечку Іринку

Іринка:"А я вас бачу!"

Іринка:"А я вас бачу!"

і родину Інни, яких вона залишила в Україні. Молодий чоловік Борис, на руках якого залишилась 4 річна дитина, мав дати собі раду з передчасним відходом дружини. Йому одному залишилилось тепер забезпечувати майбутнє дитини. Час від часу я говорила по телефону з Борисом. Відчувала, що відповідальність за дитину тримає цього мужнього чоловіка міцно на ногах. Він усвідомлював, що працювати йому тепер за двох.

18 травня 2010 року виповнилася річниця від дня смерті Інни К (див. Берлін, мігранти, доля: правдами і неправдами в боротьбі за життя). Я поїхала в Україну відвідати Іринку, Бориса і їх родину. Про цю подорож мій наступний репортаж:

“Мами у мене не має”.

Село Устечко є перлиною українського Поділля. Розлогий Дністер розкинувся поміж мальовничих берегів тернопільської зеленої лагуни. Цю красу можна залишити хіба що з великої біди. Тут панує тиша і спокій. Так само спокійно і врівноважено тече Дністер.

Розлогий Дністер, травень, 2010, фото Ольги Самборської

Розлогий Дністер, травень, 2010, фото Ольги Самборської

Такі самі, спокійні і врівноважені, тут люди. Добро і ласка зустріли мене в Устечку.

З родиною Іринки я зустрілась так, ніби ми зналися ціле життя. Трагічна доля поєднала Берлін і Устечко. В Берліні, в умовах нелегального існування, у Інни надломилося здоров’я. В Устечку метастази раку шлунку поставили крапку молодому життю. “Якби Інна мала можливість мати медичне страхування в Німеччині, знаходитись там легально, то жила б вона до сих пір і все би в нас було добре,”- з гіркотою зауважив Борис під час нашої розмови.

Це “якби” було ключовим цілого нашого спілкування. Якби українець мав змогу мати нормальний заробіток в Україні, якби молоді підприємливі люди могли заробляти своєю працею і інтелектом собі на життя, якби була можливість вільно їздити на заробітки легально…Якби, якби, якби….

Іринці до вподоби прийшлася берлінська лялька

Іринці до вподоби прийшлася берлінська лялька

Найважчим “якби” було “якби Іринка мала маму”. Борис зізнався, що найважчим для нього є дитячий садочок. Коли матері приводять своїх маленьких, Іринку завжди приводить тільки батько. Дітки питають Іринку: “А де твоя мама?”. Вона мужньо відповідає: “В мене мами не має”. Хто знає, що відчуває маленьке серце в цю хвилину. Знаємо тільки, що Іринка вірить, що мама скоро приїде. Вона для неї не вмерла.

Якось за деякий час після похорону Інни в селі було весілля. Вулицею йшла наречена в білому весільному платті. Іринка спостерігала дійство і раптом побігла назустріч нареченій з криком: “Мама!”. Виявилось, що вона запам’ятала, як маму вбрали у біле вбрання в її останню дорогу. Цей образ досі не полишає дитину.

18 травня 2010 року на рік зі смерті Інни до Устечка з’їхалася ціла родина поминути Інну.

На могилі у Інни, 2010 рік

В церкві замовили службу за упокій Інни. Бабуся сказала Іринці, що зараз вони підуть до церкви, де буде правитися за маму. “А мама туди прийде?”, – відразу запитала вона. Дитина чекає маму.

Чекали на мамів і діти-випускники місцевої школи. Я саме натрапила на випускний вечір в селі. До багатьох мами так і не змогли приїхати. З 80 школярів школи 12 дітей мають батьків на заробітках. І навіть якщо ці батьки легально працюють за кордоном, дітям бракує батьківської любови. Директор школи зауважила, що батьки по-телефону чи інтернету не переривають виховання дітей, навіть допомагають робити домашнє завдання. Бабусі ж скаржаться, що важко їм доводиться виховувати молодь.

Виховувати Іринку допомагає бабуся

“Батьки мають бути коло дітей”, – зауважила бабуся випускниці, чия мама так і не змогла приїхати на випускний вечір.

Тисячі дітей в Україні чекають на своїх матерів. До когось матері вже не повернуться ніколи, до когось повернуться можливо через деякий час після заробітків. Але ця прогалина між дітьми і батьками-заробітчанами вже не щезне ніколи. Не можуть її заповнити і бабусі з дідусями, що доглядають дітей.

Діти в Україні усвідомлюють, що їх батьки доглядають чужих німецьких дітей. Німецькі діти вже поволі починають говорити українською мовою і плачуть за своїми виховательками, коли ті повертаються в Україну.  Коли ж виховательки хворіють, то до доктора рідко коли потрапляють. Українські заробітчани в Німеччині не мають права на медичне страхування як і взагалі права на будь-що. Саме тому Інна не звернулася вчасно до лікаря.

Саме тому Іринка не має мами.

Постскриптум.

Хто би хотів і міг допомагати Іринці матеріально, подаю банківський рахунок батька Іринки в Україні:

Рахунок Іринки:
номер рахунку (в Євро) в Україні:
2620155728089(06355/0000)398091
одержувач: SIUSIAJLO BORYS ANDRIJOVYCH
ZALISCHYTSKYY R-N, VIL. USTECHKO
Bank reciever: 947057610
JSC “STATE SAVINGS BANK OF UKRAINE”
KYIV
SWIFT: COSBUAUK BRANCH ZALISCHYKY
Korresp.: Deutsche Bank AG Frankfurt am Main
SWIFT: DEUDEFF
В меті пересилки вказати “для Іринки”

Хто має можливість завести подаррунок Іринці по дорозі на Тернопіль, Чернівці, Заліщики (с. Устечко знаходиться кілька кілометрів вбік від автостради Тернопіль-Чернівці), будь-ласка, повідомте нас.

5 thoughts on “Іринка: “Мами у мене не має”

 1. Олю, дякую за повідомлення.Дужа сумна розповідь, хотілось би зробити свій маленький вклад, напиши буду рада тобі, як завжди допомагати. Дякую тобі за твою працю!!!

 2. Дуже дякую за щире бажання допомогти Іринці. На разі я повідомила батька Іринки про бажання українців Берліна допомагати Іринці.Я вважаю, що це дуже гарна ідея, коли українська громада Берліна матиме під своєю опікою дитину заробітчанки Інни у зв”язку з тим розвитком подій, які відбулися. Ми домовились, що батько Іринки відкриє рахунок на її ім”я і тоді час від часу можна буде перераховувати гроші дитині на потреби сьогодення і майбутнє. Це би допомогло батькові відчути суттєву підтримку і замість шукати додаткових заробітків, більше часу проводити з дитиною, бо він тепер і за матір, і за батька.
  Іншим варіантом є передача невеликих пакунків з дитячими речами для дівчинки, іграшки, ігри для розвитку дитини.Це можна здійснювати в індивідуальному порядку або через мене. Багато хто влітку їхатиме в Україну через Заліщики, то можна було б передати невеликий пакунок для Іринки. Головне в цьому всьому не матеріальна цінність речей, але наша увага. Було б гарно, щоб Іринка знала, що ті, хто знав її маму, піклується про неї. Останньою зупинкою в короткому житті Інни був Берлін. Не хотілося, щоб у дитини він ассоціювався тільки з негативом.
  Пізніще можна буде організувати приїзд Іринки до Берліна. Цим займатиметься Ukraine Kompetenz Zentrum.
  На разі вдячна за теплий коментар розуміння ситуації, що складається з дітьми українських заробітчан!

 3. Рахунок Іринки:
  номер рахунку (в Євро) в Україні:
  2620155728089(06355/0000)398091
  одержувач: SIUSIAJLO BORYS ANDRIJOVYCH
  ZALISCHYTSKYY R-N, VIL. USTECHKO
  Bank reciever: 947057610
  JSC “STATE SAVINGS BANK OF UKRAINE”
  KYIV
  SWIFT: COSBUAUK BRANCH ZALISCHYKY
  Korresp.: Deutsche Bank AG Frankfurt am Main
  SWIFT: DEUDEFF
  В меті пересилки вказати “для Іринки”

 4. Мій досвід зі спробую переказу в Україну за схожими реквізитами є неуспішний – банківські працівники не знають що куди записувати на формулярі міжнародного переказу. Я так і не зміг переказати гроші.

  Добре б було десь на сайті викласти зісканований зразок такого переказу…

 5. так, маєте рацію. У мене особисто був теж досвід з переказом, але в цьому випадку я сама не знала, де що писати. А в понеділок підійду до банку і зроблю офіційний зразок переказу і подам на Хату.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s