“Кожен інтелектуал, який іде на пряму співпрацю з політичними силами – дарма, справа чи зліва, з Януковичем чи Тимошенком, у Гуманітарній раді при президентові чи Комітеті порятунку України, за гроші чи за покликом совісті – зраджує своєму прямому покликанню”


Зрада інтелектуалів
http://www.zaxid.net
19.05.2010 11:40
Ми мусимо чітко розуміти: існування незалежних інтелектуальних центрів та університетів є таким самим елементом громадянського суспільства, як і кооперативи, об’єднання споживачів, недержавних профспілок, страйкових комітетів чи товариств взаємодопомоги. Побудова таких центрів є завданням самого суспільства. Інакше воно не буде громадянським.

Сталося: проект, про який довго говорили,  подав перші ознаки життя. Ганна Герман обіцяла показати українське обличчя Віктора Януковича – й позавчора зібрала за його участі Гуманітарну раду, що має при новому українському президентові займатися розвитком української культури.

У раду ввійшло кілька достойників української нації. Вчора з’явилися інтерв’ю двох із них: Івана Драча та Дмитра Стуса. Обоє розповідають про свої враження від зустрічі з Януковичем, і хоч стримано, однак все-таки хвалять його: той, на відміну від Ющенка, і з кримськими татарами стрічається, й обіцяє  зробити з Канева взірцеве місто і т.п. і т.д. А ще більше хвалять Ганну Герман. У ній вони бачать противагу до «українофоба» та «антисеміта» (sic!) Дмитра Табачника.

І саме інтерв’ю, і додані до нього фотографії виразно виказують прагнення обох будь-якою ціною зберегти своє добре  лице. Особливо потішив мене аргумент Дмитра Стуса про те, що вони далекі від політики, а займаються тільки культурою – так ніби культура у такій державі як Україна  може бути неполітичною!

Зрадники, скажете Ви. І матимете рацію. Утім, за моїм розумінням, «зрада інтелектуалів» стосується  не лише тих, хто пішов  на колаборацію з Януковичем. Кожен інтелектуал, який іде на пряму співпрацю з політичними силами – дарма, справа чи зліва, з Януковичем чи Тимошенком, у Гуманітарній раді при президентові чи Комітеті порятунку України, за гроші чи за покликом совісті – зраджує своєму прямому покликанню: критично думати та пропонувати своєму суспільству інтелектуальні розв’язки.

За  кількома винятками, наші ж українські інтелектуали  уникають як вогню одного й другого. У цій ситуації єдиним вартим обговорення  питанням є: не можуть чи не хочуть?

Припускаю і дуже надіюся, що відповіддю є все-таки друге, а не перше. Бо  добре думається тоді, коли  почуваєшся вільним. А бути незалежним та ще й при  тому видавати «на гора» якісний інтелектуальний продукт» за умов, коли твоя зарплата становить дві тисячі гривень (як на це натякає Дмитро Стус)  тяжко, майже неможливо.

Справа не в одних грошах.  Справа у політичній системі, за якої майже кожен чи кожна, хто живе з праці своєї голови – професор, вчитель, літературознавець, лікар і т.д. – формально є державним або партійним чиновником й дістає зарплату з державної чи партійної каси.  Тому служіння політичним інтересам у нього чи неї є майже у генах і крові.

Ми  мусимо чітко розуміти: існування  незалежних інтелектуальних центрів  та університетів є таким самим  елементом громадянського суспільства, як і кооперативи, об’єднання споживачів, недержавних профспілок, страйкових комітетів чи товариств взаємодопомоги. Побудова таких центрів  є завданням  самого суспільства.  Інакше воно не буде громадянським.

Поки  ж таких центрів незалежної думки  не буде або буде до смішного мало, інтелектуали будуть зраджувати наліво і направо, а суспільство навпомацки шукатиме (і, правдоподібно, не знаходитиме) власного порятунку.

Advertisements

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s