“Фільм сміло можна назвати спробою подати історію найкривавішої з воєн саме з української позиції.”


http://nslowo.free.ngo.pl
Українська історія – з діаспори в Україну

Петро Тима

Українські середовища поза Україною роками намагаються поширювати серед не українців знання про історичні події, поборювати негативні стереотипи, показувати українські рації в історичних спорах. Одним із засобів таких дій було також створювання документальних фільмів. Після виникнення Української держави історики, чи кінотворці з діаспори намагаються презентувати своє бачення української історії також в Україні. Нещодавно в Києві та Львові організовано показ унікального фільму, який створили українці з американського континенту.

Фільм «Між Гітлером та Сталіном: Україна у Другій світовій війні» був реалізований на замовлення Україно-канадського дослідно-документаційного центру відомим українським режисером Святославом Новицьким. Фільм сміло можна назвати спробою подати історію найкривавішої з воєн саме з української позиції. Стрічка спирається на досі маловідомі архівні матеріали, секретні документи та свідчення очевидців. Автори спробували розказати про роль України у Другій світовій війні і в плані воєнних подій на її території, і в людському вимірі – втрат населення, знищень, людських драм. Для іноземного глядача важливе те, що основні історичні фати з історії України та східної Європи коментують не хто інший, а відомий політик Збігнев Бжезінський, історики Норман Дейвіс та Роберт Конквест. Черговим привабливим елементом фільму є те, що стрічку озвучив знаменитий американський актор українського походження, лауреат Оскара Джек Пеленс (Палагнюк).
Українсько-канадський дослідно-документаційний центр із Торонто від 1982 р. займається оберіганням історичної пам’яті українців, тих, кого доля занесла до Канади, а від 1991 р. також тих з України. У центрі зберігаються і свідчення, які мають відношення до долі українців Перемищини, Надсяння, Лемківщини. Документаційний центр зосередив свою діяльність над дослідженням т.зв. живої історії. Центр (у початках під назвою Комітету дослідження голоду в Україні) створив, між іншим, у 1984 р. відомий документальний фільм «Жнива розпачу» (про український Голодомор 1932-33 рр.) та опублікував багато вартісних наукових документальних праць. (Про специфіку роботи Центру читачі «НС» могли дізнатися з інтерв’ю з І. Вінницькою, надрукованого в «НС» з 21 березня 2004 р. http://free.ngo.pl/nslowo/rozmova/najcinniszi_swidczenia.htm).
Новий проект центру, заголовок якого звучить «Між Гітлером і Сталіном: Нерозказана історія України у Другій світовій війні», зосереджується, загально кажучи, на боротьбі українського народу проти німецьких і більшовицьких окупантів. На основі багатого архівного матеріалу, оригінальних фотоархівів і кінохронік з часів війни, свідчень, коментарів відомих західних істориків і політологів створено картину війни так, як її насправді переживали українці, тобто війни між 1939 і 1956 рр., а не, як твердить совітська та постсовітська історіографія, війни між 194145 рр.
Майже годинний фільм поділяється на кілька частин, які за історичною хронологією висвітлюють розвиток подій з перспективи української національно-державницької рації. Фільм починається «Прологом», що зображує історично-політичні обставини визвольної війни на Україні 1917-1922 рр., втрату державності, події міжвоєнного періоду (в тому особливо на землях під польською державою), сталінський терор 30-х років, боротьбу УВО-ОУН, становлення Карпатської України (1938-39 рр.). У наступних частинах фільм розказує про першу совітську окупацію Західної України і т.зв. возз’єднання, вибух совітсько-німецької війни, проголошення української державності у Львові (1941 р.), терор більшовиків і нацистів, боротьбу ОУН і УПА, виникнення дивізії «Галичина».
Вартістю фільму, окрім того, що осмислення історичних подій виходить від відомих у світі авторитетів, є також те, що у ньому використано рідкісні кадри, як, наприклад, такі, що відображають зустріч на спільному кордоні (після завоювання Закарпаття угорцями) польських і угорських військовиків. Вартісним є також свідчення людей, які були непересічними учасниками історичних подій. Саме тому фільм (англомовна версія) був відзначений на Фестивалі в Нью-Йорку (New York Festivals) у Конкурсі фільмів і відео.
Коли говорити про мінуси фільму, то на ньому сильно позначився факт, що його досить довго підготовлювано. Причини були певно різні – відсутність коштів, проблеми з доступом до джерел. Розтягнення у часі видно хоча б по телевізійній графіці, яка трішки застаріла. Для глядачів зі Східної Європи фільм може здаватися надто довгим, вражати можуть також нагадування основних історичних фактів, але у тому моменті мусимо брати до уваги те, що фільм створювався перш за все під західноєвропейського глядача, який про Україну чи загалом про Східну Європу знав дуже мало.
Фільм запрезентовано широким колам глядачів в Україні 3 травня. Саме в цей день на державному українському телебаченні УТ-1 відбулась його презентація. 9 червня фільм транслювався на «5-му каналі». Фільм на різні способи обговорювався у київських телевізійних студіях істориками, політологами. Рецензії фільму з’явилися у багатьох київських виданнях. Прем’єра англомовної версії фільму відбулася набагато скоріше, ще у вересні 2003 р. в Торонто, а в квітні 2005 р. в Будинку кіно пройшов перший в Україні показ українськомовної версії фільму, організований Київською міською організацією «Меморіал» та Національною спілкою кінематографістів України.
Фільм С. Новицького варто подивитися саме зараз, коли особливо після московських відзначень 60-ліття завершення війни видно як надалі маніпулюється історією і як мало згадується український чинник цієї війни. Московську схему війни повинні відкинути в першу чергу українці. (пт)

Зацікавлених (голів відділів та гуртків ОУП) отримати копію фільму для показу просимо звертатися до бюро Головної управи у Варшаві.

Advertisements

One thought on ““Фільм сміло можна назвати спробою подати історію найкривавішої з воєн саме з української позиції.”

  1. Мы знаем лишь то что нам позволяют узнать сильные мира сего, или не в состоянии больше скрывать.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s