Чомусь віриться, що вона вижила у страшних бурях 40-років XX століття.

У людської долі невиміряна стежина. Часом втрачається вона у світі. Так само як в кожної стежки є початок, так само є в неї кінець. Іноді житСвітлина Марії Олійник, прислана з Німеччини, 1944 ріктя так заплутає стежку, що важко знайти і початок, і кінець. А часом, щоб віднайти її, варто розплутати середину. Жодна людська стежина не може бути втрачена. Редакція порталу українців Німеччини на прохання читачів розпочинає рубрику “Людська стежина”. Ідея: допомогти родинам, що стратили стежки своїх рідних між Україною і закордоном.
ред.

Запит на пошуки Олійник Марії.

28.04.2010

Тема. Запит на пошуки Олійник(Вайди) Марії Павлівни,

Приблизний рік народження 1927.

Хто шукає.

Вайда Олег Дмитрович (Vajda Oleh Dmytrovych)

(у польському написанні Wajda Oleh Dmytrowycz)

Контактні дані: тел. +38 10-44-559-90-72, моб. +38 050-94-98-268

e-mail: oleh.vajda@gmail.com

Поштова адреса: вул. Харківське шосе, буд.18, кв.32, м. Київ

Україна 02160

Кого шукаємо.

Олійник(Вайда) Марія Павлівна

Olijnyk Maria

Шукати треба, як під прізвищем Олійник, так і під прзівищем Вайда.

Хочу ймовірніше Марія писалася, як Олійник.

Дата народження: 1927-1928 роки,

число та місяць невідомі.

Олійник (Вайда) Марія, 1944 рік

Місце народження: Західна Бойківщина,  с. Криви, (у польському написанні Krywe), повіту Лісько (у польськ. нап. Lesko)

ще одна назва села: Криве над Сяном, у польському написанні Krywe nad Sanem

Сусідні села були Творильне та Гільське, а далі уздовж Сяну до його витоків у напрямку на південний Схід були також українські села Затварниця, Руське, Хміль, Дверник, Протісне, Ступосяни.

У польських джерелах наше село Криви, згадується, як Krywe (Криве), Kрywe nad Sanem (Криве над Сяном) або Krywe ad Dwernyk (Криве біля Дверника).

Оскільки на Лемковині та Західній Бойківщині в Бескидах було декілька сел із назвою Криве, то наше звалося частіше, як Криве над Сяном. В усному мовленні місцеве населення часто вживало давню назву дохристиянської доби КРИВИ.

Батьки.

Тато. Вайда Павло Федорович (Wajda Pawlo).

Мама. Вайда(Олійник) Катерина Луківна (Wajda-Olijnyk Kateryna).

Дані про Марію.

За словами моїх родичів Марію забрали до Німеччини на роботи з Кривого (Криве над Сяном).

Попередні дані про Марію від Червоного Хреста України такі:

Марія Олійник, 1927 року народження.

Зареєстрована 17.02.1943 року у громаді міста Grabsleben (Грабслєбен), округ Gotha (Гота).

Працедавець Louis Prell (Луїс Прель). Подальша доля не відома”.

Виходячи з цього забрали Марію до Німеччини десь у січні 1943 року.

Від тітки Марії був лист з Німеччини до села Криви(Krywy, Krywe nad Sanem).

Писала вона, що працює у якогось німецького фермера, няньчить двох його дітей. Самого фермера забрали на фронт, але господарство вела його дружина. Ще писала, що їх дуже сильно бомбують і вона не знає, чи повернеться додому, чи потрапить до ….. [називала якусь країну, але ніхто з родичів точно не може сказати, яку].

Один з родичів стверджує, що Марія писала про Швейцарію, посилаючись на те, що так казав колись наш дід Андрій Лукич Олійник(1893-1979), дядько Марії, старший брат матері Марії, моєї бабусі Вайда-Олійник Катерини Луківни.

Є такі цікаві спогади. Коли у Кривому були ще німці, до нас в хату заходив якийсь німець, який в тих місцях служив.

Дід Андрій Олійник читав йому листа від Марії (перекладав з української на німецьку, бо служив свого часу капралом у австрійському війську і добре знав німецьку). Також показав німцю фото, яке Марія прислала разом з листом з Німеччини.

Німець сказав, що має двох “кіндерів”, а коли подивився на фото Марії, то нібито сказав, що Ваша племінниця працює в мене. Виходить що то міг бути той самий Луїс Прель (Louis Prell). Чи то був саме той Прель із Грабслєбена, чи німець просто сказав, що має двох кіндерів, не можу точно стверджувати. Але родичі кажуть, що німець саме так і казав, що ваша племінниця в мене робить.

Так їм нібито розказував колись сам вуйко Андрій Олійник.

Оскільки німців вибили з Бескидів десь у серпні-вересні 1944 року, то лист від Марії міг бути у проміжку між березнем-груднем 1943 року або між січнем-серпнем 1944.

Ймовірніше випадає, що лист був датований саме 1944 роком.

Самого листа у родичів не зберіглося, воно згубилося під час депортації. Але є фото, з яким прийшов той лист.

Про подальшу долю моєї тітки Марії відомостей не маємо.

Ми самі маємо такі припущення.

1. Вона могла повернутися до Крив після війни, після червня 1946 року. На той момент частина наших односельців були вигнані до Радянської України, серед них і мої предки, батько й мати тітки Марії, її брати та сестра Ганна. Родичів вона не застала у Кривах і могла ще рік, до 1947 року жити у Кривах з іншими мешканцями Крив, які на той момент ще проживали у селі. Навесні 1947 року її могли вивезти до північно-західних земель Польщі у ході операції Вісла.

2. Вона могла вижити під час бомбувань, але у Криви не вернутися. Ймовірно вона вийшла заміж та емігрувала до якоїсь з країн Західної Європи (Бельгія, Данія, Франція, Німеччина) або до Америки (США, Канада) або до Австралії.

3. Марія Олійник може зараз жити у Австралії. Ймовірно, що вона вийшла заміж та взяла прізвище чоловіка.

Вся наша родина Вайдів та Олійників, родичі Олійники зі Затварниці, які сьогодні мешкають у Львівській області, дуже хочемо віднайти свою тітку.

Дай боже щоби вона була ще жива. І ми могли з нею поговорити.

Бо наша бабуся Катерина, мама Марії, як вже сильно хворіла, просила моїх дядьків та тіток відшукати Марію.

Я дуже хочу виконати останнє прохання моєї бабусі, віднайти Марію.

Чомусь віриться, що вона вижила у страшних бурях 40-років XX століття.

Наперед вдячні всім добрим людям за допомогу.

Із добрими вітаннями,

Родина Вайдів-Олійників з України.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )