Райнгард Везер в німецькій Frankfurter Allgemeine Zeitung про вибори-2010


Таємниці бронзового призера

Райнгард Везер, Frankfurter Allgemeine Zeitung (Німеччина) // 23:35 21-01-2010

«Дніпропетровські» проти «донецьких»? Сергій Тігіпко – обличчя не нове. Усупереч своєму образові під час кампанії він у політиці та бізнесі ще з кінця вісімдесятих. Саме тоді в Дніпропетровську він нібито вперше і познайомився з Юлією Тимошенко та навіть, подейкують, допоміг їй відкрити перший «бізнес». Через 20 років він може допомогти Тимошенко стати президентом України – пише Райнгард Везер в німецькій Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ім’я негласного переможця українських президентських виборів – Сергій Тігіпко. На початку передвиборчої кампанії в жовтні минулого року колишній голова Нацбанку посідав, згідно з опитуваннями, одне з останніх місць серед 18 кандидатів. А в неділю він набрав 13% голосів і прийшов до фінішу третім. Результат другого туру голосування між прем’єр-міністром Юлією Тимошенко та Віктором Януковичем, що відбудеться 7 лютого, отже, залежатиме значною мірою від того, кого підтримають його виборці – а однозначної відповіді на це питання немає. У неділю ввечері Тігіпко категорично відмовився давати поради: “Мої виборці – розумні люди, які самі визначаться, за кого їм голосувати. Тому я не буду давати порад щодо другого туру”.

У передвиборчій боротьбі Тігіпко позиціонував себе як нове обличчя в українській політиці, як людину поза обома таборами, протистояння між якими забезпечило країні після Помаранчевої революції п’ять років тому параліч і хаос. Його кампанія була спрямована на молодих, високоосвічених містян, той середній клас, що постав в останні роки і прагне модернізації країни. Проте новим в українській політиці Тігіпко не є – він просто взяв, було, паузу. За цей час він продав скандинавським інвесторам, згідно з повідомленнями в пресі, за 735 мільйонів євро “ТАС-Комерцбанк”, який розвивав під різними назвами від початку дев’яностих. У 1997-му у віці 37 років Тігіпко став віце-прем’єр-міністром, потім був міністром економіки, а з 2002 по 2004 роки – головою українського Нацбанку.

“Жодних порад щодо другого туру”

Причина тимчасового прощання Тігіпка з політикою полягала в його ролі під час Помаранчевої революції. 2004 року він очолив кампанію Віктора Януковича й тому, можливо, теж долучився до репресій, маніпуляцій та фальсифікацій, якими тодішній режим хотів забезпечити перемогу Януковича над кандидатом від опозиції Віктором Ющенком, нині (ще не надовго) чинним президентом. Правда, в біографії Тігіпка на його інтернет-сторінці ці обов’язки замовчуються – на відміну від іншого пункту двадцятирічної давності, що, мабуть, у різні способи пов’язує його з Юлією Тимошенко. Наприкінці вісімдесятих у східноукраїнському промисловому місті Дніпропетровськ, звідки походить глава уряду, Тігіпко очолював молодіжну комуністичну організацію “Комсомол”. Багато з тих олігархів у Росії та Україні, що після розвалу Радянського Союзу миттю розбагатіли, починали свої кар’єри в цій організації: діяльні функціонери використовували її як трамплін для заснування підприємств іще тоді, коли приватного підприємництва в Радянському Союзі взагалі офіційно не було.

У Комсомолі Тігіпко (згідно з російськими газетними повідомленнями часів Помаранчевої революції) допоміг Юлії Тимошенко 1989 року заснувати її перший “бізнес” – прокат відеокасет. Точно відомо те, що відділ пропаганди в дніпропетровському Комсомолі очолював тоді Олександр Турчинов, один із найближчих політичних соратників Юлії Тимошенко, який в разі її перемоги ймовірно замінить її на посту прем’єр-міністра.

Повернення Тігіпка в політику почалося з того, що на початку 2008-го Юлія Тимошенко призначила його своїм економічним радником. Коли навесні 2009-го він оголосив, що хоче йти на президентські вибори, поповзли чутки, що ця кандидатура є “проектом” прем’єр-міністра, щоб відібрати голоси в Януковича.

Тігіпко й справді мав міцні позиції передусім на сході та півдні України, які є оплотом Януковича. У його оточенні впевнені, що голоси за Тігіпка були віддані за рахунок Януковича. Але це привід не для хвилювань, а для спокою, кажуть у його партії: мовляв, відповідно до соціологічних опитувань, більшість виборців Тігіпка підтримають у другому турі Януковича. Юлія Тимошенко натомість зарахувала в недільний вечір прихильників Тігіпка до демократичного табору: що вони з тих, хто прагне європейської та демократичної України й не дозволить, щоб президентом став представник кримінальних кіл і мутних олігархів.

Якщо Юлія Тимошенко хоче перемогти 7 лютого в другому турі, їй крім виборців Тігіпка потрібні також голоси тих, хто підтримав різних кандидатів із колишнього “помаранчевого табору”. Тож іще в неділю ввечері вона почала агітувати виборців свого союзника в минулому Віктора Ющенка, з яким вона жахливо посварена. Імовірність того, що його національно та західно орієнтовані прихильники проголосують за Януковича, людину з російськомовного сходу України, мізерна. Більшою небезпекою для Юлії Тимошенко є те, що вони можуть залишитися вдома.

Оригiнал матерiалу:
http://www.faz.net/s/RubDDBDABB9457A437BAA85A49C26FB23A0/Doc~EF52…

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s