“Уже зараз частина українських греко-католиків (я маю на увазі тих, хто мешкає за кордоном) святкує Різдво, інші празники разом із цілим світом”


Чому українці святкують Різдво двічі?
http://postup.brama.com

ТРАДИЦІЯ

Суперечки про те, коли в Україні святкувати Різдво, ведуться, відколи почалися розмови про зближення Церков. Була надія, що вже у 2001 році всі християни будуть святкувати Різдво та Великдень в один день. У нас попереду ще рік, тож, може, ми і будемо святкувати народження Христа цього року двічі: на початку календарного року та – з усім світом – наприкінці. У нашій країні багато як прихильників, так і противників переходу на іншу дату святкування. Зрештою, будь-яка традиція не є вірою, а тільки виявом віри. Тож пропонуємо вашій увазі думки відомих людей нашого міста про те, чи варто нам переходити на святкування Різдва за Григоріанським календарем.

Ігор Ожиївський, керівник відділу зовнішніх зв’язків Львівської Архієпархії:

– На мою думку, нам варто перейти на Григоріанський календар святкування Різдва 25 грудня. Тільки суспільство не готове до цього. Насамперед старше покоління, бо воно консервативне. Молодь мала би це швидше сприйняти. Щодо того, хто би мав ініціювати це питання, то думаю – самі люди, бо Церква не може прийняти це вольовим рішенням – не сприймуть. Три роки тому, коли Синод вирішив, що 9 січня – на Стефана – не гріх працювати, люди вирішили, що Церква скасувала святкування. Тому потрібно ще трохи часу, і священики повинні проводити роз’яснювальну роботу.

Владика Макарій, Єпископ Львівський УАПЦ, керуючий Рівненсько-Волинською Єпархією:

– В Україні немає помісної самостійної Церкви – тому це неможливо. Росія на це ніколи не піде, тому не варто навіть розмови вести. Коли буде одна помісна Церква – тоді можна буде говорити. Особисто я думаю, що якщо сходитися, то повинні буди поступки з обох сторін.

Роман Панкевич, почесний консул Королівства Нідерланди у Львові:

– Варто перейти. Екуменічний рух буде розвиватися до зближення церков.
Зрештою, святкувати Новий рік у піст – це просто незручно. Думаю, нам як нормальним європейцям пасувало би святкувати з Європою. Крім того, якщо прив’язувати календар до астрономічного циклу, то дата нашого Різдва буде все більше відсуватись, і з часом люди будуть Різдво святкувати в лютому. Що нам заважає перейти – це консерватизм, усталені традиції, інертність. Люди багато що прив’язують до дати. Можливо, хтось боїться католицької експансії (хоча невідомо, чи краща російська). Без сумніву, Церква не може форсувати подій, бо наштовхнеться на нерозуміння з боку віруючих, – вона може лише роз’яснювати, що це за календар, звідки це взялося. Я думаю, що мине якийсь час – і це зміниться. Зміниться покоління, для якого це вже не буде такою умовністю.

Василь Білоус, секретар Львівської міської ради:

– Ні. Тому що мені 50 років, я так святкував, мої батьки та діди так святкували. Звичайно, революція робиться раз на тисячу років, тому, може, моя внучка і буде святкувати 25 грудня, а я вже – ні. Зрештою, це все умовність. Вважаю, що зараз не час вести ці розмови. Може, колись так і буде, та наразі є інші проблеми.

Андрій Садовий, директор Інституту розвитку міста:

– Я переконаний, що рано чи пізно всі християни світу будуть жити за одним календарем. Уже зараз частина українських греко-католиків (я маю на увазі тих, хто мешкає за кордоном) святкує Різдво, інші празники разом із цілим світом. Тобто рух у цьому напрямі є. Звичайно, набагато швидше на “західний” календар можна було би перейти, якби українські Церкви були
об’єднані. Зараз ми всі є свідками тенденції до цього об’єднання, тому будемо сподіватися, що перехід на новий календар не за горами. Тим паче, що такий крок наблизив би українців до світової християнської спільноти, що позитивно вплинуло би на наше буття.

Підготувала Наталя ПАВЛЮКОВА

One thought on ““Уже зараз частина українських греко-католиків (я маю на увазі тих, хто мешкає за кордоном) святкує Різдво, інші празники разом із цілим світом””

  1. Цікава і потрібна цивілізаційна дискусія. Якби у мене запитали… відповів би “Не знаю…”

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s