У яку суму обійдеться бюджету країни новий президент?


Держава – не нянька. Виправляємо помилки в Реєстрі самостійно

Тетяна Гайжевська, Альона Блохтур, «Главред»

Через підвищення соцстандартів вибори подорожчають на 122 мільйони гривень.

Центральна виборча комісія завершила реєстрацію кандидатів у президенти. У «сухому залишку» – список з 18 претендентів на посаду глави держави, «за бортом» – 53 претенденти, яким Комісія відмовила «зважаючи на причини, передбачені законодавством».

Які завдання вирішує ЦВК сьогодні? Чи вистачить грошей на організацію і проведення виборів? Як проголосувати тим, хто працює не за місцем проживання?

Про це в прес-центрі «Главреда» розповіли безпосередні учасники виборчого процесу – заступники голови ЦВК Андрій Магера і Жанна Усенко-Чорна.

Найближче завдання ЦВК: жеребкування, формування окружних комісій, виготовлення бюлетенів, реєстрація міжнародних спостерігачів

Етапи, що будуть після реєстрації, «не набагато легші, ніж сама реєстрація», – розповів Андрій Магера. За його словами, вже завтра в ЦВК відбудеться жеребкування з розподілу ефірного часу і друкованих площ в загальнодержавних ЗМІ: в ефірі Національної телекомпанії, Національної радіокомпанії, в газеті «Голос Україні» і «Урядовий кур’єр».

Після жеребкування Комісія впритул займеться формуванням окружних виборчих комісій. «Згідно з Законом «Про вибори Президента України» ЦВК до 23 листопада включно приймає подання від кандидатів на посаду Президента України про кандидатури до складу окружних виборчих комісій. До 27 листопада включно Комісія ухвалює рішення про формування складу окружних комісій», – розповів Андрій Магера.

Жанна Усенко-Чорна додала, що ЦВК починатиме роботу над «формою і текстом» виборчого бюлетеня, а також організацією друку головного документа виборів.

«Крім того, вже сьогодні Комісія чекає відповідних подань на реєстрацію офіційних спостерігачів від міжнародних організацій інших країн».

Ці та інші завдання ЦВК виконуватиме «відповідно до календарного плану, затвердженого Комісією», – додала заступник голови Центрвиборчкому.

40 мільйонів гривень застави кандидатів, що програють, підуть у державну казну

«Главред» зробив нескладний підрахунок: зареєстровано 18 кандидатів у президенти, кожен з яких вніс заставу в сумі 2,5 мільйона гривень. Таким чином, загальна сума, що надійшла на спеціальний рахунок ЦВК, становить 45 мільйонів гривень. 5 мільйонів доведеться повернути двом учасникам другого туру виборів.

Яка доля 40 мільйонів гривень, що залишаться ? «Після виборчого процесу ці кошти буде перераховано до Державного бюджету України», – розповіла Жанна Усенко-Чорна.

Депутати! Не позбавляйте зарплати мільйон самовідданих українських громадян

У яку суму обійдеться бюджету країни новий президент? Жанна Усенко-Чорна назвала суму «трохи більшу» як 200 мільйонів гривень. За словами заступника голови ЦВК, суми, передбаченої бюджетом цього року, з лишком вистачить для закупівлі товарів і послуг для організації підготовки і проведення виборів.

Гірша ситуація з фінансуванням президентських виборів у 2010 році. Якщо Бюджет-2010 не буде прийнято, «відповідні потреби фінансуватимуться у розмірі 1/12 суми, передбаченої Бюджетом-2009», – розповіла представник ЦВК.

Жанна Усенко-Чорна від імені всієї Комісії звернулася до парламенту із закликом знайти взаєморозуміння в питанні бюджету і прийняти головний фінансовий документ країни ще до кінця поточного року. Адже 80% витрат на вибори становитимуть витрати на заробітну плату членів виборчих комісій, а «головна складова проведення виборів – це професійна і самовіддана праця членів виборчих комісій», яких, за підрахунками ЦВК, буде близько мільйона, – розповіла Жанна Іванівна.

Через підвищення соцстандартів вибори подорожчають на 122 мільйони гривень

На минулій прес-конференції в «Главреді» представники ЦВК розповіли, що розрахунок вартості організації і проведення виборів Президента України проводився на 30 потенційних кандидатів. Оскільки фактично їх виявилося набагато менше – всього 18, – «Главред» задався питанням: чи не позначиться зменшення кількості кандидатів на здешевленні виборчого процесу?

На жаль, навпаки, вибори тільки подорожчають. Жанна Усенко-Чорна розповіла, що у зв’язку з підвищенням соціальних стандартів, зокрема, збільшенням розміру мінімальної зарплати, вибори Президента України будуть дорожчі на 122 мільйони гривень порівняно з попередніми розрахунками.

Закон 2004 року – «архаїчний і застарілий», 2009-го – недопрацьований

Порівнюючи Закон «Про вибори Президента України» в редакції 2004 і 2009 років, Андрій Магера зазначив, що в 2004-му закон був «досить прогресивний і демократичний» для того часу. Тим часом заступник голови ЦВК зауважила, що виборче законодавство «не стоїть на місці, воно динамічно розвивається». Тому за п’ять років закон 2004 року багато в чому «став архаїчним і застарілим».

9 вересня парламент прийняв нову редакцію Закону «Про вибори Президента», але вже 19 жовтня Конституційний суд визнав низку його положень такими, що не відповідають Основному Закону.

Завтра Верховна Рада має намір ще раз звернутися до цього документа. Представник ЦВК закликав народних депутатів звернути увагу на те, що «Україні потрібний якісний закон» і усунути нелогічності в чинному законі, який було прийнято «поспіхом». Андрій Магера покладає надії на «конструктивну волю» парламентських фракцій.

Жанна Усенко-Чорна додала, що профільний комітет Верховної Ради України схвалив підготовлену до другого читання редакцію Закону з урахуванням пропозицій народних депутатів України, які надходили до ухваленого в першому читанні законопроекту.

Держава – не нянька. Виправляємо помилки в Реєстрі самостійно

Читач сайту «Главред» зазначив: з реєстром платників податків проблем не було, то чому ж виникли проблеми з реєстром виборців? «Реєстр виборців створено, і створено досить давно», – розповів Жанна Усенко-Чорна. За її словами, всі громадяни, включені в Реєстр, отримали «іменні повідомлення з роздруківкою своїх персональних даних» плюс роз’ясненням про порядок звернення в органи ведення Реєстру.

Заступник голови ЦВК визнала, що Комісія – «заручник якості інформації, яку подали органам ведення Реєстру Міністерство внутрішніх справ, Міністерство юстиції, установи пенітенціарної системи тощо».

Але на Реєстрі ніхто не збирається ставити хрест. «Постійно ведеться робота з актуалізації бази даних», – розповіла Жанна Іванівна. Зокрема, щокварталу в органи ведення державного Реєстру «відповідні установи» подають зміни – «комусь виповнилося 18 років, хтось змінив місце проживання, хтось здобув громадянство, хтось – вибув» і так далі.

Користуючись нагодою, Жанна Усенко-Чорна закликала всіх громадян взяти участь в уточненні своїх персональних даних, щоб «списки виборців були максимально точними і відповідали реальному стану виборців».

«Держава – не нянька, яка за всіма бігатиме», – доповнив колегу Андрій Магера. Він порадив скористатися часом, що залишився до виборів, якого «більш ніж достатньо» – для того, щоб вчасно виправити помилки Реєстру, «а не напередодні дня голосування і не в день голосування».

Читач «Главреда» запропонував викласти Реєстр виборців в Інтернеті з тим, щоб спростити процес його уточнення. Жанна Усенко-Чорна пояснила, що ці дані не можуть бути оприлюднені, оскільки вони є конфіденційною інформацією. тому не може бути і мови про публікацію Реєстру. Більш того, розголошування цієї інформації переслідується згідно із законом.

Чи сприймуть громадяни «Противсіх»? 17 січня покаже

Андрій Магера зазначив, що безвідносно до прізвищ кандидатів у президенти, зокрема, таких нестандартних, як «Противсіх», «кожен кандидат, незважаючи на технології, повинен чітко усвідомлювати результат, який буде від цього». «Сьогодні можна бути Івановим, а наступного дня узяти прізвище «Непідтрімую». Сьогодні бути Іваном, а завтра – «Жодного». Сьогодні бути Івановичем, а завтра – «Кандидата», – що дасть в загальному підсумку особу на ім’я «Непідтрімую Жодного Кандидата».

Але перш ніж зробити такі метаморфози, Андрій Магера радить подумати про те, як їх сприйматиме оточення.

«Давайте глянемо, що станеться 17 січня – виборець сам дасть відповідь на це питання», – сказала заступник голови ЦВК.

Психіатрична експертиза кандидатів – крайність. Є інші варіанти

Відповідаючи на питання «Главреда» про доцільність проведення психіатричної експертизи кандидатів у президенти, Андрій Магера зауважив: «все ж таки не потрібно доходити до крайнощів».

Навзамін він запропонував інший варіант: щоб бути зареєстрованим у Центральній виборчій комісії, кандидат повинен зібрати заяви про підтримку від депутатів місцевих рад. Андрій Магера вважає це більш доцільним, адже «це підтримка осіб, за якими вже стоять виборці, які мають громадську підтримку». Таким чином, депутат місцевої ради «десять разів подумає, чи варто підписувати заяву за того або іншого кандидата».

Ще одна перевага запропонованого варіанту полягає в тому, що відпадає необхідність збирати мільйон підписів виборців на підтримку кандидата, «від чого вигравали тільки студенти, які на цьому заробляли», – додав представник ЦВК.

З ЦВК судяться «любителі процесу»

Андрій Магера розповів про те, що останнім часом з Центральною виборчою комісією часто судяться виборці. На думку Андрія Йосиповича, виборці дуже часто зловживають своїм правом звернення до суду. Так, за його словами, є «досить кумедні» звернення: «комусь не подобається відповідь Центральної виборчої комісії» на вимогу надання поштових адрес кандидатів на посаду президента України. Як пояснив Андрій Магера, ця інформація є конфіденційною, і дозвіл на її поширення може дати тільки суд.

За спостереженнями Андрія Магери, є в світі категорія людей, яких цікавить не результат, а «сам процес», – «просто заявити про себе на весь світ». Проте, такі «кумедні» позови зазвичай залишаються незадоволеними – частенько «адміністративні суди стають на бік Центральної виборчої комісії», – похвалилася заступник голови ЦВК.

У тих, що «понаїхали» з’явилася можливість проголосувати без відкріпних талонів

Не таємниця, що сьогодні багато громадян України працюють не там, де прописані. Але права голосу їх ніхто не позбавляв.

Як можна проголосувати в місті, в якому працюєш, а не в тому, де прописаний? «Законодавство не передбачає використання відкріпних посвідчень, але вихід є», – розповіла Усенко-Чорна. За її словами, Закон «Про державний реєстр виборців» «нівелює необхідність реєстрації місця проживання при реалізації права голосу».

Тим, хто працює далеко від місця прописки, Жанна Іванівна порекомендувала звернутися в орган ведення Реєстру за новою виборчою адресою із заявою, до якої прикласти будь-який документ, що доводить, що ви дійсно живете в тому населеному пункті, де хочете голосувати. Це може бути «договір найму житла, шлюбний контракт, довідка з місця роботи або з навчального закладу, копія трудової книжки».

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s