Її життєвим кредом був девіз “не висуватись”


Лідія Корсун, НьюЙо

У Вінніпезі відійшла у вічність Ірена Книш.  Її ім’я добре відоме у світовій діаспорі і в Україні. В минулому році Львівська міська громадська організація Союз Українок з ініціативи її голови Богдани Фуртак провела присвячену творчості Ірени Книш конференцію. І всі доповіді, деякі матеріали організатори швиденько видрукували окремою книжкою. Мабуть, відчували, що треба спішити. Її ім’я занесено в “Українську Літературну Енциклопедію” та “Енциклопедію Української Діаспори”. Покійна знана всьому українському світу як письменник, журналіст, публіцист, літературознавець, мистецтвознавець, етнограф, редактор, науковий дослідник українського і світового жіночого руху, видавець. Володіла близько 10 іноземними мовами. А писала, як  журналіст і письменник, лише українською. Де б не жила, працювала лише для України, служила лише українській справі. Отакий однолюб. Одна Батьківщина. (Заповіла прах свій поховати в Україні).

Вся родина Книшів також знана світу як така, що служила і служить українській справі. Зіновій Книш (1906-1999) – чоловік Ірени, чільний діяч національного  руху, довголітній член ПУН ОУН(м), автор понад 60 книг про український національно- визвольний рух. Син Юрій Книш (нар. в 1940 р.) – професор політології Манітобського Університету, автор ста публікацій по своїй спеціалізації.

Журналістська і літературна діяльність Ірени Книш розпочалась по приїзді родини в Канаду в 1950 р. і  продовжувалась до 90-х років. Вона зразу ж обрала  позицію незалежного журналіста і стала співпрацювати з найбільш незалежною газетою “Канадський фермер”, де, між іншим, 20 років вела  “Жіночу сторінку”. Тому не вступала ні в одну із українських організацій. Проте неформально брала участь в суспільній праці громади. Наприклад, у дні створення Світового Конгресу Вільних Українців  виконувала ряд організаційних і пресових завдань. А незалежність їй потрібна була для об’єктивного висвітлення подій, служіння правді, що й було її творчим кредо. Її творча спадщина –  це 11 авторських книг, які видала за свій кошт. Це збірки наукових досліджень, нарисів, статей, спогадів або белетризовані біографії видатних людей тощо. А статей в пресі Канади, Америки, Європи – тисячі і тисячі за творчий період. Співпрацювала в часописах Канади: “Канадський фермер”, “Новий Шлях”, “Жіноче світло”, “Промінь”, “Український голос”; у США – “Свобода”, “Самостійна Україна”, “Наше життя”,  у Франції – “Українське слово”. В канадському “Українському голосі” започаткувала і вела постійну рубрику “З галереї наших піонерок” (про видатних жінок українського жіночого руху в Канаді). Час від часу друкувалась  в часописах Нью-Йорку, Чикаго, Філадельфії, Детройту, Лондону і  т. д.

Життя і творчість Ірени Шкварок-Книш має два значимих аспекти: її літературна, дослідницька, публіцистична діяльність як вагомий внесок в історію національної культури України. З другого боку – вона сама як непересічна особистість з її індивідуальністю, інтелектом, ерудицією,  суспільно-громадськими поглядами заслуговує бути в пантеоні славних імен українок, життя яких вона так невтомно досліджувала і популяризувала.

До приїзду на Американський континент в 1950 р. пройшла добрі життєві та освітні університети. Народилась в 1909 р. у Львові. Закінчила Львівський Університет, де студіювала славістику. Ще там, у наскрізь спольщеному закладі, долучилась до таємного гуртка україністів. З тих пір і до кінця життя все, чим займалась, було пов’язане лиш з українством. Отримала ступінь маґістра філософії (1933). До 1939 р. займалась педагогічною працею в гімназіях Львова та Перемишля. В ці роки співпрацювала з УВО (Українська Військова Організація) та ОУН як член Товариства опіки над політичними в’язнями (офіційно), а конспіративно – виконувала різні доручення крайового і закордонних проводів.

В роки війни – Львів, Краків, Австрія. Чотири післявоєнні роки – Франція. Там долучається до роботи в Союзі Українок Франції. Її обирають головою цього Союзу. І з того часу – історія і діяльність українського жіночого руху є  ведучою в її багатогранній діяльності дослідниці і літератора. Це підтверджує, наприклад, професор Марта Богачевська із Вашингтона в своїй монографії.

Із її книг-досліджень, присвячених жіноцтву, особливо відома “Три ровесниці” (1960) до 100-ліття з дня народження  письменниці-галичанки, подруги Івана Франка Уляни Кравченко, актриси світової слави Марії Заньковецької та маловідомої на той час художниці, народженої вундеркіндом на Полтавщині і яка померла  в Парижі у свої 24 роки, Марії Башкирцевої. Автор заслужено пишалась  дослідженням її яскравого, як спалах, життя. Публікація викликала тоді захват у читачів.

Книга на 300 сторінок “Смолоскип у темряві” присвячена українській письменниці Наталі Кобринській, тій, яка кинула виклик суспільству, відстоюючи емансипацію жінки, яка стала  організатором перших жіночих гуртків та першого жіночого альманаху в Галичині і була “смолоскипом” для наших галичанок.

В 154-сторінковій книзі “Іван Франко та рівноправність жінки” автор, не приховуючи драматичних моментів у стосунках Франка з жінками, нагадує їм, хто їх любив, наставляв, виховував, підтримував право на емансипацію, багатьом конкретно допоміг зайнятись письменництвом, суспільно-громадською працею. Авторка сміливо, без пуританства знімає існуюче до того часу табу на предмет опису відносин Франка з його подругами та коханками.

Видатні українки давнього минулого. Славетна Роксолана. Книш робить глибоке історико-літературне дослідження  про її долю, що друкувалось спочатку в “Новому Шляху” (1966), а пізніше  передруковане в книзі “Відгуки часу”. Це праця “Імператорська кар’єра Анастазії Лісовської”. (До 405-річчя з дня смерти Роксолани).

А хто б довідався про аналогічний подвиг ще однієї української дівчини, яка опинилась в еміграції, але все життя теж послуговувала своїй Батьківщині, якби не Ірена Книш? Це Ганя Гуменілович (1888-1936), яка народилась в Україні (Калуш), а померла в Канаді (Вінніпег). Ганя вийшла заміж за заможного вінніпезького лікаря Генрі Йонкера, що став їй другом і відданим союзником у служінні саме її Батьківщині. (Книга “Патріотизм Анни Йонкер”).

Окремою книжечкою з’являєть-ся дослідження про талановитого українського хореографа, фаната-самородка Василя Авраменка (нар. в 1895 р. на Черкащині), який  першим ще задовго до Вірського познайомив і захопив весь Американський континент українським народним танцем.

У доробку Книш – матеріали про героїнь визвольних змагань. Це книга “Подвиг Ольги Бесараб”, стаття про Олену Степанів (обидві з військової жіночої роти Січових Стрільців), нарис про Олену Телігу (член ОУН, страчена німцями в Києві) та ін.

Жінки діаспори, їх громадські організації, починаючи від Союзу Українок і закінчуючи СФУЖО і СКУ, мали б пишатись співпрацею з ними самої Ірени Книш і тими статтями, які вона їм присвячувала протягом майже 50 літ журналістської праці. Важливо, що жінка в житті і самопізнанні Ірени Книш не тільки суспільна істота. Краще із всього, присвячене проблемам жінки як матері, дружини, коханої і кохаючої, ввійшли в збірник вибраних статей  “Жінка вчора і сьогодні”.

Проте неправильно було б вважати, що лише жіноча тематика цікавила  все її творче життя. Вона як журналіст відгукувалась на всі актуальні питання життя громади і була в ті роки (50-80-ті)  літописцем української діаспори Американського континенту. Видала окремими збірками вибрані статті, надруковані в періодиці в 50-ті і 60-ті роки.

Подіями в Україні цікавилась до останнього дня. В 1969 р. відвідала Україну, вислідом чого стала книга “Віч-на-віч з Україною”. В роки незалежности побувала на Батьківщині ще тричі: у свої 83, 85 і 86 років.

Її життєвим кредом був девіз “не висуватись”. Тобто та скромність, яка не дозволяла себе афішувати, сприяти чи шукати публічности. Любила лиш працю і мала  відповідні талант, освіту, високу загальну і професійну культуру для неї. Праця була її життєвим подвигом.

Коли якось запитала пані Ірену в чому причина її такої довгої працездатности, вона відповіла: “Те, що я все життя мала нахил ліквідовувати білі плями. Це було цікаво, тому була постійна жадоба до праці, і все, що робила, робила з любов’ю. А ще надихало те, що людям подобалось, що і як я пишу”. Додамо: жила і творила із-за любові до свого народу, своєї України, якій служила  все своє довге, творче, цікаве життя як справжня Аристократка Духу. Світла їй пам’ять.

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s