Швидше за все, не виникнуть подібні сюжети в Німеччині


Sars-coronaЧас публікації: 1 травень 2009 г., 21:07
Джерело: http://www.kavkaz.org.uk

ДОВІДКА

АГЄЄВ Володимир Олександрович, завідувач кафедрою патологоанатомії державного медичного університету Іркутська, кандидат медичних наук.

Атипова пневмонія

Перші повідомлення про нове, небезпечне для життя захворювання, назване незабаром атиповою пневмонією або SARS (severe acute respiratory syndrom — важкий гострий респіраторний синдром), з’явилися в лютому-березні 2003 року. Повідомлялося і місце його виникнення — Південно-східна Азія, а також симптоми, втім, характерні для гострої респіраторної вірусної інфекції (ОРВІ) або грипу: підвищення температури, кашель, задишка, ломота у всьому тілі, болі в грудях, головні болі. Летальні результати в основному серед немолодих і старезних хворих.

— Володимир Олександрович, чим ця інфекція відрізняється від звичайного грипу?

— Нічим не відрізняється. Але свого часу це питання так і повисло в повітрі, тому що почалася розкішна «презентація» нового «бича XXI століття» — численні повідомлення в ЗМІ про нове, до цих пір невідоме захворювання, роздування паніки і істерії про швидке розповсюдження захворювання і тяжкі наслідки, спроби додати йому характер пандемії (тобто епідемії, що охоплює велику частину населення країни або цілого континенту). Пошук нового вірусу (або навіть вірусу-мутанта). При цьому в світі не було проведено жодної наукової міжнародної конференції з приводу нової інфекції.

У квітні 2003 року в статті «Що таке атипова пневмонія або важкий гострий респіраторний синдром» я дозволив собі припустити подальший розвиток подій: «Десь буде виділений (анонімно) новий, раніше невідомий вірус, можливо мутант; відомі фармацевтичні концерни, розробники вакцин в дуже короткі терміни запропонують нові дорогі вакцини, лікарські препарати, засоби діагностики і захисту; з’являться «центри» боротьби з атиповою пневмонією; існуючі державні органи епіднадзора вимагатимуть додаткове фінансування на боротьбу з епідемією».

Вісті з фронту

— Як вам вдалося зробити такий точний прогноз?

— Та там же все білими нитками було шите! Будь-яке повідомлення про нові випадки атипової пневмонії піар-технологамі при крупних науково-виробничих монополіях підносилося як вісті з фронту. Повідомлення носили неперевірений, анонімний характер. Упевненості в тому, що проводилися патологоанатомічні дослідження в більшості випадків смерті людей нібито від SARS, у мене немає. Про те, що через деякий час діагнози знімалися, хворі видужували, мовилося побіжно. Головне було заявити про новий випадок інфікування. Саме ця інформація зберігалася в свідомості людей, тим більше що вона добре ілюструвалася. На екранах телевізорів постійно миготіли кіноролики, зняті в Китаї і Сінгапурі: люди з напруженими обличчями в захисних костюмах і масках в аеропортах, на залізничних вокзалах, в морських портах з чимось борються.

З різних лабораторій світу, що займаються вакцинами, почали надходити повідомлення про розробку їх проти SARS. Скрізь санепідслужбамі перевірялися пасажири авіарейсів, потягів, морських човнів з Південно-східної Азії. Підозрілих на SARS пасажирів (підвищення температури, кашель, нежить) поміщали в карантини. Але, як правило,  тривога виявлялася помилковою, через декілька днів людей відпускали. Проте за півроку було повідомлено про декілька сотень хворих атиповою пневмонією у всьому світі (більше всього в Китаї, Сінгапурі) і 300 летальних результатах.

У цей же самий час в Росії щодня звичайним грипом захворювало до 90 тисяч чоловік. А наприклад, в США в рік фіксувалося до 26 тисяч смертей від грипу, тобто 71 смерть на добу. Але увага громадськості всіма правдами і неправдами приковувалася до SARS, одиничні випадки якого, за повідомленнями ЗМІ, вдалося виявити в Азербайджані, Румунії, Греції, Німеччині, Литві, Казахстані і Канаді.

Наша боротьба

Навесні 2003 року відбулося засідання уряду РФ, на якому головний санітарний лікар Росії Геннадій Оніщенко розповів про заходи по запобіганню розповсюдженню атипової пневмонії в країні. Після цього уряд виділив додаткові кошти на проведення протиепідемічних заходів і навіть на відкриття двох центрів (на Сході і в Сибіру) боротьби з SARS. При цьому на території Російської Федерації не було зафіксовано жодного випадку захворювання.

Дуже легко імітувати бурхливу і успішну боротьбу з тим, чого немає. Результат її завжди буде переможним.

До кінця 2003 року всі зацікавлені в розкручуванні епідемії нової інфекції отримали свій шматок пирога. Поступово ажіотаж навколо атипової пневмонії спав. З середини 2004 року розмови про це жахливе захворювання припинилися.

— В кінці 2005 року в одному з телеінтерв’ю Геннадій Оніщенко виразив подив з приводу атипової пневмонії: куди, мовляв, вона поділася? Це, на його думку, абсолютно нез’ясовний феномен.

— Відповідь проста, — посміхається Володимир Агєєв. — Все, що називали атиповою пневмонією, швидше за все було відомими респіраторними інфекціями, включаючи грип.

Пташиний грип

Не пройшло і року після феноменального зникнення атипової пневмонії, як в ЗМІ з’явилися сенсаційні повідомлення про нову, не менш жахливу, ніж атипова пневмонія, інфекцію, що імовірно викликається вірусом грипу, що мутує. Цю інфекцію дуже скоро назвали пташиним грипом, а його батьківщиною «призначили» Китай.

— Будь-який грип при бажанні можна зробити пташиним! — обурюється доцент Агєєв. — Те, що відбувається в даний час навколо і у зв’язку з цією новою інфекцією, інакше як уселенським безумством, безсовісною брехнею і назвати не можна! Щонайповніший абсурд! Воістину прав був доктор Геббельс, що відмітив, що «чим жахливіше брехня, тим швидше в неї повірять».

Сценарій розкручування «нової» вірусної інфекції, що знову носить «глобальний» характер, такий же, як при атиповій пневмонії. Все та ж істерія із залякуванням світової громадськості, оголошення пандемії з величезною кількістю смертей, швидкі пошуки вірусу, вимоги негайного фінансування на протиепідемічні заходи, виготовлення вакцин.

І знову щодня на екранах телевізорів з’являються ролики. Люди в захисних костюмах і респіраторах ловлять кури, що активно чинять опір, качок, гусаків, щось поливають дезинфікуючими розчинами, підбирають на вулиці самітню, від чогось здохлу ворону. Групи «експертів», місцевих чиновників епідслужб, в захисних костюмах і масках кудись крокують. Співробітники російської служби санепіднадзора в аеропортах, але чомусь без спеціальних костюмів і респіраторів пильно вдивляються в пасажирів, що виходять з авіалайнерів, стискаючи в руках термометри.

Дійсне шоу уселенського масштабу! Але за цим шоу і в Китаї, і в Росії, і в Україні, і в Туреччині — приголомшені що відбувається, абсолютно безпорадні селяни, чийого птаха безжально знищують.

З серпня минулого року події наростали як сніжний ком. Заяви, припущення, прогнози «фахівців», «експертів», «координаторів боротьби» сипалися як з рогу достатку. Все це змусило врешті-решт головного санітарного лікаря Геннадія Оніщенко вигукнути: «Принесіть мені курку, обскубіть її, забийте (саме у такій послідовності. — Прим. «Рідної газети»), добре зваріть або прожарте, і я її з’їм із задоволенням».

Так само, напевно, поступили б фермери і селяни, якби їх птахів безжально не винищили.

Віра в чужі пророцтва

Зараз боротьба з пташиним грипом стихла. Можна підвести проміжний підсумок. Економіці низки країн нанесена істотна утрата. Мільйони голів свійських птахів знищені в Китаї, Таїланді, близько мільйона — в Росії, в Україні і в Туреччині.

— Можу з упевненістю припустити, що в США подібного не трапиться, — усміхається доцент Агєєв. — Там дурнів немає, там є тільки експерти і координатори боротьби з атиповою пневмонією і пташиним грипом в країнах третього світу. І ось результат: американські курячі стегенця заполонили ринки «обезкуренних» країн. Швидше за все, не виникнуть подібні сюжети в Німеччині, Швеції, Швейцарії, хоча через ці країни проходить відомий шлях пташиної міграції з півночі Африки до Європи. У цих країнах уряди не дозволять себе обдурити.

— Володимир Олександрович, у недосвідченого обивателя виникає природне питання: «А від чого ж люди гинуть?» Як це немає епідемії пташиного грипу? Адже ось ВІЗ, президенти, міністри стурбовані.

— Те, що видається за початок пандемії із смертельним результатом, — це спроба видати бажане за дійсне. Люди могли захворіти чим завгодно, будь-якою вірусною (і не тільки) інфекцією, включаючи ті, які передаються від свійських птахів, наприклад пентакоз, орнітоз. До речі, клініка цих захворювань схожа з грипом. Отже ні про який пташиний грип взагалі не може йти мови. По-перше, подивитеся на кількість нібито інфікованих: за 7–8 місяців істерії менше 80 випадків в п’яти країнах. По-друге, навіть якщо H5N1 у птахів — це реальна річ, людина заразитися від них практично не може. Важко уявити такий контакт (птах — людина), при якому можливе інфікування.

Відповідь на друге питання менш складна. Могутнє лобіювання в ООН і ВІЗ інтересів декількох транснаціональних фармацевтичних монополій, зацікавлених в нових хворобах з подальшим просуванням на ринок нових лікарських препаратів, вакцин. Будь-яке лобіювання підтримується чималими грошима. Компанії спонсорують різного роду консультативні ради, виділяють «незалежних експертів», розповідаючих і пояснюючих суть нових хвороб, дуже тісно «працюють» з своїми піар-технологамі, підкидаючи їм вже готові розробки з проблем, що цікавлять їх. Ще в січні цього року ВІЗ оголосила пташиний грип глобальною проблемою і відзначила, що на боротьбу із страшним захворюванням необхідно 1,5 млрд доларів.

Активно, спішно створюються вакцини проти «страшної» інфекції. США заявили, що вакцина створена, необхідно знайти гроші і потужності для її виробництва. Про створення вакцини також повідомили російські учені з НДІ грипу Санкт-Петербурга.

Ця енергійна і, природно, «успішна» боротьба з неіснуючими хворобами протікає на тлі дійсних епідемій гепатиту А, що мають місце, кліщового енцефаліту, постійних спалахів дизентерії, черевного тифу, численних харчових токсикоінфекцій з поразкою великих груп дітей в різних регіонах.

Одним з найважливіших завдань Державної служби санепіднадзора є профілактична робота по попередженню цих захворювань. Показником хорошої роботи служби є відсутність подібних інфекцій. Але нам не до того. Ми боремося з тим, чого немає.

RodGaz

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s