“Просто це як „а-ун-о”” від українців Німеччини


Витяг з стеногpами парламентських слухань

„Закордонне  українство: сучасний  стан  та перспективи співпраці” в

Сесійнийному  залі Верховної Ради України 14 жовтня 2009 року:

“До  слова запрошую Ястреб Ірину, керівника  „Українського дому” міста Дюссельдорф, керівник відділу Східної Європи крайового об’єднання  Рейнланд Федеральної землі  Північний  Рейн-Вестфалія. Підготуватися Ірині  Ключковській. Будь ласка, пані Ірино.

ЯСТРЕБ  І. Шановна українська громада, шановні  представники уряду, звертаюся до вас  від усієї української громади  Німеччини.

По-перше, дозвольте привітати вас з  Великим Христовим Святом Покрови  та також з визначною подією в  історії України – заснуванням  УПА.

Я представляю українську діаспору Німеччини, де протягом наступних трьох днів в Мюнхені будуть проводитись  заходи присвячені 50-річчю з Дня  загибелі великого українця Степана  Бандери. В Україні ця подія, я  надіюсь, я маю надію, що також  буде не залишена поза увагою суспільства.

Тепер щодо української діаспори Німеччини. Я думаю, що це знаково, що мій виступ відбувається після виступу представниці української діаспори Росії, тому що всім вам відомо, що Німеччина і  Росія зараз найкращі друзі. Тому українська діаспора в Німеччині має такі ж, може ще більші проблеми, ніж українці Росії. Тому, пан Павличко, хочу звернутися до вас, я думаю, що українці Німеччини потребують на таку ж підтримку як і українці Росії, хоч нас набагато менше. Але, я думаю, що справа не в кількості, а в якості. Тобто давайте будемо толерантно відноситися до всіх українців, де б вони не жили і не знаходилися.

Станом  на 2007 рік українці є третьою за величиною групою мігрантів Східної  Європи. На першому місці стоять мігранти з Польщі, складають приблизно 500 тисяч, на другому росіяни, приблизно 170 тисяч і на третьому українці, нас зараз нараховується офіційно 150 тисяч, якщо врахувати стару українську діаспору студентів і нелегалів, то ця цифра сягає уже 300 тисяч. Нас  не так мало і про це треба знати  і говорити.

Якщо  ми порівняємо з 1993 роком, то українців  було всього 13 тисяч. тобто ті процеси, які відбуваються останніми, за останні 10 років, просто вражаючи, да, мабуть, просто це пов’язано з відпливом молоді, тому що коли ідеш по місту, чуєш багато української мови, багато, але більше ніж раніше і це виключно молодь. Тому для нас важливим пунктом, я  думаю, для нас для всіх:  і  для молодих, і для середнього віку було б   важливе питання  повернення українців і розробка державної програми повернення українців  на історичну Батьківщину.

Я думаю, що  може старше  покоління, яке живе в  Німеччині  уже більше 20, 30, а хто й 60 років,  це питання зняв з порядку  денного, але молодь, яка живе  і навчається, наприклад, три-чотири  роки, я думаю, що вони ще  мають шанси і  мають надію  повернутися в Україну з новими  знаннями, з новим досвідом, якого  вони не мали в Україні. І,  я думаю, що для України цього,  я просто відчуваю і бачу, цього бракує, бракує європейського досвіду, європейських так званих стандартів – їх просто бракує.  Не із-за того, що  люди інші, а просто вони не знають, як жити по-іншому.  І це можна тільки взнати, якщо ти будеш жити Європі,  не в Росії. Я не знаю, чому можуть навчитися наші українці в Росії, просто… Але коли бачиш, що відбувається в  Німеччині, яке ставлення  до українців, просто відчуваєш на своїй шкірі, розумієш, що підтримка української держави для українців дуже важлива і потрібна. Просто це як „а-ун-о”, як говорять німці.

Я просто відхилилася від своєї  промови і заглядаю у свої листочки.

Тепер мої конкретні пропозиції, що стосується українців Німеччини. Я би винесла… Ще, будь ласка, 30 секунд. Що нас хвилює і турбує українців Німеччини? Це стан забезпечення виборчого права  всіх українських громадян за кордоном, в тому числі в Німеччині, стан соціального правового захисту  українських громадян за кордоном, стан інформаційного забезпечення українців  Німеччини, а також для подолання  причини проблем масової трудової міграції. Нам також дуже важливо  звернути вашу увагу на питання стану  правового захисту інвестицій від  українців за кордоном…

ГОЛОВУЮЧИЙ. Дайте можливість завершити.

ЯСТРЕБ  І. …та також на стан забезпечення культурно-освітнього розвитку українських  громад за кордоном. Я думаю, що ці питання, якщо б хоч половину з них ми змогли розглянути, було б дуже цікаво і важливо для нас. Дякую за увагу. (Оплески)”

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s