Сором України


Джерело: http://inozmi.glavred.info

Берт Гоппе, Berliner Zeitung (Німеччина)

Під помідоровими грядками – убиті євреї. Католицький священик Патрік Дебуа 7 років їздив Україною у пошуках забутих масових поховань і останніх очевидців звірств Голокосту. Результатом стала його книжка «Забутий Голокост. Убивство українських євреїв». Це нелегкі спогади тих, хто був змушений брати участь в екзекуціях, – пише Берт Гоппе в німецькій Berliner Zeitung.

Патрік Дебуа шукає останніх свідків винищення євреїв.

Зараз у Німеччини вже цілком сформоване ставлення до масового вбивства євреїв Європи. Тема перейшла в канон ушанування; меморіал Голокосту у вигляді поля стел стало місцем, «куди охоче йдуть». Україні бракує цієї спокійної дистанції. Вона належала до вбивчих полів Другої світової війни, де СС, Гестапо та Вермахт проводили у сотнях населених пунктів криваві операції з винищення євреїв задовго до того, як почали працювати Освєнцім і Бельзец. Тоді як Німеччина дозволила собі естетично абстрагований цвинтар, Україна всіяна безліччю справжніх братських могил. Так само болісними для багатьох українців є спогади про ці масові злочини, тим паче що ці вбивства здійснювалися просто в населених пунктах, на очах у всіх і за участі місцевих.

Французький отець Патрік Дебуа уже 7 років їздить Україною, щоб із допомогою останніх очевидців знаходити переважно не позначені місця вбивств Голокосту. Водночас він прагне засобами усної історії з’ясувати сам процес злочинів, наслідки яких в підсумкових звітах винищувальних загонів часто не відображалися навіть у графі «чисельні дані про втрати противника».

Інколи Дебуа зустрічає неабияку щирість: групи молодих українців починають досліджувати єврейську історію своїх громад, архієпископ Києво-Галицький Гузар відразу дає в користування автомобіль із водієм. А у сільській місцевості переважає ворожість. Одного разу сусіди повтікали з хат, коли старенький місцевий очевидець показував Дебуа масову могилу посеред хутора; один селянин зажадав роздратовано, щоб вони дали спокій їхнім городам. «Самі того не усвідомлюючи, вони лише підтверджують те, що всі тут знають: тіла розстріляних євреїв спочивають під кущами помідорів».

Свої спогади про жахливі події більшість свідків десятиліттями носили при собі. Їхні розповіді у книжці Дебуа важко читати – особливо примусових робітників, які копали для жертв могили, посипали трупи вапном, а потім мусили голими ногами утрамбовувати мертві тіла, щоб у могилу помістився ще один «пласт» євреїв. «Знаєте, нелегко ходити по трупах», – зізнається одна з таких «трамбувальниць» із західноукраїнської Тернівки, де війська СС розстріляли 2300 євреїв. Свідки повідомляють про гулянки, які селяни змушені були організовувати під час екзекуцій для винищувальних загонів, та про єврейських секс-рабинь, що їх приводили до німців, перед тим як так само розстріляти. І розповідають знову й знову про те, як могили, часто тільки ледь-ледь присипані землею, ще не один день рухалися. Дітей-бо кидали в ями в основному заживо.

Патрік Дебуа описує страждання єврейських жертв із погляду українських очевидців, не замовчуючи при цьому ні їхній власний страх перед німцями та співчуття до жертв, ані сподівання багатьох неєврейських сусідів поживитися зі смерті євреїв. Коли Дебуа у західноукраїнському Бруську відкриває масову могилу, щоб установити кількість жертв, селяни ставлять археологам лише одне питання: «Ви знайшли золото?».

Оригiнал матерiалу:
http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/archiv/.bin/dump.fcgi…

6 thoughts on “Сором України”

 1. А чому сором України, а не Німеччини? Ні слова про те що німці вбивали, то були есесівці, але українці – допомагали. Справа цього француза благородна, але стиль “підкручування” і “пересмикування” дратує. Це стає в один ряд зі справою Дем’янюка.

 2. Українці, будьте уважні !

  Коротенька справка про автора Др.Берт Гоппе:

  Dr. Bert Hoppe
  geboren 1970 in Gevelsberg/Westfalen, 1990-1991 Zivildienst,
  1992-1999 Studium der Geschichtswissenschaften, Volkswirtschaftslehre und Kunstgeschichte an der Technischen Universität Berlin, Humboldt-Universität Berlin und Europa-Universität Viadrina in Frankfurt/Oder. 1999-2004 wissenschaftlicher Mitarbeiter an der Humboldt-Universität Berlin (LehrstuhlProf. Heinrich A. Winkler) im Rahmen eines Projektes der Deutsch-Russischen Historikerkommission.

 3. Це стаття як індикатор на українську самокритичність, яка практично відсутня. Як можна чекати від росіян вибачення за гріхи на території України, якщо українці фактично неспроможні адекватно оцінювати те, що стосується їх критики в будь-якому варіанті. Всі винні, крім українців. А українці, жертви. Цей образ жертви вже замучив. Ця стаття хоч і не ідеальна, але давить на олюблений мозоль: як українці реагують на правду,критику, думку, що відрізняється? Що пропонується взамін. Чи є відповідний контрматеріал. Однозначно поки все емоційно і примітивно. Див: http://narodnapravda.com.ua/politics/4a9928b877d3b/view_comments/page_2/

 4. «Ви знайшли золото?»
  От власне: за те єврейське золото німцям варто тепер найняти українців для розгрібання могил, на яких помідори, – а тоді нехай ставлять меморіали.
  Це дуже вже стоїть в одному ряду з Дем”янюком та водночас і з російською президентською комісією «для протистояння спробам зашкодити російським інтересам шляхом фальсифікації історії».
  Аби всі знали – УКРАЇНЦІ заради НЕЗАЛЕЖНОСТІ охоче прислужували нацистам і вбивали євреїв!!!! Під цю статтю підпадає і Бандера, і Шухевич і «трамбувальники»!!!!!!!!!!!

 5. До речі, німецьке МЗС виділило пастору 500 тис. євро.
  А до чого тут сором України – неясно.
  Може, за те, що помідори вирощує..?

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s