Штраф за невірну інтерпретацію історії?


Відкритий лист до громадськості

Альона Каравай, Олександра Бінерт, Тетяна Кацберт

Шановні пані та панове,

Ініціативна група українських студентів у Берліні хотіла би звернути Вашу увагу на актуальну законодавчу ініціативу Російської Федерації, що може мати далекосяжні наслідки для європейської громадськості, проте досі залишається другорядною темою вітчизняних та зарубіжних мас-медіа.

У лютому 2009 р. деякі ЗМІ повідомили про плани російського міністра з надзвичайних ситуацій Сергія Шойгу внести на розгляд Державної Думи Росії законопроект «Про протидію реабілітації нацизму, нацистських злочинців та їх прибічників у нових незалежних державах на території колишнього Радянського Союзу». Перед Днем Перемоги 9 травня 2009 р. цей законопроект був опублікований в Інтернеті (Повний текст див. на http://regnum.ru/news/1153517.html?forprint).

У законопроекті йдеться як про «профілактичні» заходи, так і про штрафні санкції Російської Федерації як правонаступниці Радянського Союзу проти всіх юридичних чи приватних осіб колишнього Радянського Союзу, які намагаються «реабілітувати прибічників націонал-соціалістичного режиму», заперечують здобутки Червоної Армії як визвольної сили проти фашизму та «поганять пам’ять по жертви, які були понесені у Великій Вітчизняній Війні».

Якщо законопроект буде прийнято, деяким установам, що діють в Російській Федерації, наприклад неурядовим організаціям чи мас-медіа, і особливо зарубіжним, загрожують санкції за підозру в розповсюдженні інформації про Другу Світову війну, яка не відповідає змісту закону, аж до закриття. Так само і приватні особи з колишніх радянських республік можуть бути депортовані з території Росії або ув’язнені. У законопроекті йдеться не тільки про санкції щодо окремих структур на кшталт мас-медіа, але й стосовно цілих держав. Державна політика колишніх радянських республік підлягає «моніторингу» заради попередження випадків реабілітації злочинців. Можливі порушення з боку усіх країн можуть призвести до розірвання дипломатичних відносин, економічних санкцій або припиненні усіх засобів зв’язку.

Російська Дума планує розглянути законопроект до 22 червня цього року – річниці нападу фашистської Німеччини на Радянський Cоюз. На критику з боку західноєвропейських країн у Москві відповідають, що цей законопроект співвідноситься з чинним європейським законодавством про заперечення Голокосту та з рішеннями Міжнародного військового трибуналу в Нюрнберзі.

Європейська історія навчає нас важливості безперешкодного осмислення історії й своєчасного заперечення легітимності обмежень людських прав і свобод. Ми вважаємо, що нацизм та фашизм є явищами, які не мають знову повторюватися в жодній з держав, а для цього є необхідним детальне та незалежне вивчення таких випадків об’єднаними силами громадських та державних установ з різних країн. Відповідно до цього, ми вважаємо за необхідне донести інформацію до широкої громадськості про можливі наслідки дії цього закону. Ми просимо Вас підтримати широке громадське обговорення закону, висловивши свою позицію й поширюючи інформацію далі по відповідних джерелах.

Наперед вдячні.

P.S. Подальшу інформацію та точки зори з цієї події, а також інших подій, пов’язаних з нею, ви можете знайти тут:

Moskau Buro of Human Rights (http://antirasizm.ru/index.php/news/85-lessons-of-war?ff64eda6be7c8c0a513b4f753d39ad99=a70cabbf8c160fbab49f0653fce2088b) та (http://antirasizm.ru/index.php/news/96-news-russia-history-law?ff64eda6be7c8c0a513b4f753d39ad99=a70cabbf8c160fbab49f0653fce2088b).

Дуцик, Діана. «Історія як політична зброя». Українська Правда, 12.05.2009: http://www2.pravda.com.ua/news/2009/5/14/94700.htm

Quiring, Manfred. “Sieg der Roten Armee – Russland will Geschichtsinterpretation per Gesetz.“ Welt Online, 25.02.2009: http://www.welt.de/politik/article3271908/Russland-will-Geschichtsinterpretation-per-Gesetz.html

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s