Діаспора демократична: ЦПУН чи ЦСУН? (постійно оновлюється!)


Демократичні віяня в Європі, зокрема, в Німеччині, не можуть обійти і українську громаду. Як і кожний свідомий громадянин громадянського суспільства, незалежно від національного забарвлення, українець в Україні і в її діаспорі має право на правду, на доступ до інформації і право вибору. З’ясувати, який стан демократії в німецький громаді українців, “Хата скраю” започаткувала журналістське дослідження “Діаспора демократична”. Під цим мото публікуватимуться матеріали і документи, які говорять про актуальний стан розвитку діаспори. Це би мало допомогти кожному незалежному індивідууму з України, хто є політично і соціально активним, скласти об’єктивне враження, яким напрямком йде діаспора українців Німеччині і знайти своє місце в ній.

Наше дослідження починається з подання документів, що свідчать про долю заниклого в 2004 році Центрального Представництва Українців в Німеччині (ЦПУН), що з 40х років минулого століття виконувало функцію дахової організації для українців Німеччини. В результаті цього, на терені Німеччини утворилася щілина. На рівні осередкіів, що залишилися в Мюнхені, Дюссельдорфі, Берліні та інших, дискутується питання заснування нової дахової організації для координації дій українців в Німеччині. Ведуться жваві дискусії. В Мюнхені, наприклад, діє ініціативна група зі створення дахової організації. Подібна ініціатива повстала і в Дюсельдорфі.

Тим часом на публічній сцені з’являється громадська організація “Центральна спілка українців Німеччини”, як своєю назвою повторює назву дахової організації. Використавши такий трюк, голова новоутвореної в Берліні організації пані Людмила Млош позиціонує себе як представник дахової організації. Не скликавши жодного всенімецького з’їзду українських громад і осередків, тим не менше невідомо яким чином пані Млош перебрала на себе функції голови дахової організації. Зі свідчень колишнього члена спілки українців Німеччини, очолюваної довший час Віктором Бондарчуком в Берліні, стає відомо наступне: ” Пані Млош надіслала всім членам старої спілки листи з пропозицією вступити до її нової спілки. Це було сприйнято з обуренням і відхилено більшістю членів спілки. Я навіть маю сумнів щодо легітимності реєстрації нової спілки як дахової. Пані Млош старанно зберігає в таємниці номер з “Vereinsregister”, який дозволив би перевірити, чи дійсно  був розпущена стара і зареєстрована нова організація чи тільки було змінена назва. Останнє теж потребує згоди членів спілки, якої і не було. В цьому випадку дії пані Млош з розсилкою нових заяв були незаконними, бо спілка в даному випадку продовжувала існувати. Крім того, на сторінці  http://www.zentralverband-ukrainer.de/ немає ні номеру реєстрації, ні банківського рахунку. При цьому в статуті не висвітлена керівна роль спілки. Текст статуту мені відомий зі старих часів. У старій спілці пані Млош відповідала за роботу з жінками, чим вона продовжує займатись і до цього часу. Звідки ці імперські амбіції? Мабуть, особисте. Ніхто не знає, скільки членів у неї реально. Я колись брав участь в роботі старої спілки, був одним із перших її членів, допомагав Віктору (Бондарчуку, ред.). Тепер я дуже розчарований цими інтригами і суперечками. Дуже прикро, що ковдри керівників тягнуть на себе люди, які не мають компетенції, ні підтримки  людей.”

Так от, пані Млош зареєструвала себе як дахову організацію і почала “діяти”.

З цими “повноваженнями” вона з’явилася до посольства України в Німеччині, де і отримала стовідсоткову підтримку. Магічним способом ЦСУН від пані Млош стала членом Світового Конгресу Українців (СКУ). Член  мережі СКУ має мати хоча б чотири філіали в Німеччині, щоб представляти інтереси українців в світовій мережі української діаспори. На запит “Хати скраю” колишній президент СКУ пан Лозинський пояснив, що пані Млош такі списки представила. Цікаво, хто їй надав ці списки, коли Центральне представництво українців зависло в повітрі. Чи не гоголівські спостереження з мертвими душами напрошуються до теми?

Складається враження, що і наддержавним даховим організаціям діаспори вигідне існування “дахових” організацій на папері, щоб виправдати їх може теж вже не зовсім  оправдане існування. Рука руку миє?

Навіть на берлінському рівні ЦСУН-Млош аж ніяк не є потужною організацією.  Досвід організації акції “Засвіти свічку” в грудні 2008 року показав, що від ЦСУН цю організацію представляла аж сама пані Млош. Відомий, щоправда, факт написання сфальшованих звітів, коли під ЦСУН підписуються всі події, що виконуються іншими групами чи організаціями, що таке представництво ніколи не обирали.  Таким чином “дахова” орнганізація може довго існувати. Якщо тільки не йдеться про потребу в демократії.

А ця потреба виникає ще й тому, що ми живемо не на острівці на хуторі близь Диканьки, але все ж в центрі Європи, що майже рівно в центрі демократичного суспільства. Коли пані Млош йде до німецької дахової організаації Clof e.v. (http://www.clof.eu/)  і представляється даховою організацією українців Німеччини, стає офіційним партнером з занесення її лого на чільну сторінку мережі організацій Німеччини,  на основі чого отримує приміщення для українців, то чи йдеться тут про демократію, коли самі українці про це “ні гу- гу”? На мій дзвінок до керуючого Ост-європа відділом Clof e.v. паном Штефаном Дорном (Stefan Dorn) з запитанням про значення лого Центральної Спілки-Млош, він відповів, що їм пані Млош представила витяг з реєстру про реєстрацію дахової організації українців в Німеччині, на основі чого вони як молодіжна дахова організація, прийняли її як партнера. Німці вбачають зміст співпраці з мережами українців. Що ж запропонували українців в обличчі пані Млош: “пістний вечір” (Ukrainischer Themen Abend am 14.03.09) з дуже політичною назвою “Представлення традицій передпасхального посту” ( “Die Vorstellung der Bräuche in der vorösterlichen Zeit”).

Мені було трохи ніяково за те, що молоді люди Німеччини складатимуть враження про українців, як таких собі “традиційників в пості” в той час, коли мережа Clof e.v. є явно політично активною мережею з прогресивними тенденціями. Тут дійсно захочеться перехреститися від побаченого.

раїнців  пронеслася чутка, що пані Млош отримала приміщення для українців! Дехто навіть висловив ідею подати пані Млош на черговий орден. Зі слів пана Дорна, це приміщення виділили для спільного користування двоє дахових організацій: німецької і української. То хто ж має легітимне право ділитися з німцями? Питання повисло в повітрі.

Тому  я і звернулася з проханням до представників Clof e.v,  на яких принципах вони уявляють співпрацю з українцями. На мій запит надійшов лист такого змісту: “Sehr geehrte Frau Samborska,

wir haben ein längeres Gespräch mit Frau Ludmila Mlosch gefürhrt. Sie hatte natürlich ihre Ressentiments, hat aber eingesehen das sie als Person  für das Gesamtkonzept des Ukrainischen Hauses wichtig sind. Zu einer lebendigen Demokratie gehören alle Fassetten von Meinungen solange sie der freiheitlich demokratischen Grundordnung unseres Landes nicht zuwider handeln. Derzeit ist Frau Mlosch leider im Krankenhaus, jedoch ihre Vertretung würde sich über einen Gesprächstermin sehr freuen. Wir hoffen, dass wir Sie bei ihren Bemühungen das Ansehen und die demokratische Entwicklung der Ukraine zu fördern, weiterhin Unterstützen können.

Hochachtungsvoll, Holger Werner

CLoF e.V.
Greifswalder Str. 4
10405 Berlin”

А тим часом Берлінським селом ук

Натомість, назви пані Млош всою організацією без ключового слова “Центральна”, ситуація виглядала би коректніше. Пані Млош, як і інші українці в Німеччині, робить важливу справу для просування українською культури, але навіщо “поперед батька в пекло лізти”?

Паралельно цьому, поки пані Млош створює видимість потужної  дахової організації українців в Німеччині і користується належачимися пільгами: їздить на світові конгреси українців, отримає приміщення від німецьких організацій, презентує свою організацію на світовому рівні і таке інше, в українській діаспорі наперекір привезеним сюди з совєтської минувшини підходам, пробивається демократія.  Усвідомлюючи, що на терені Німеччини з 2004 року немає дахової організації,  свідки скоординованості діаспори українців і представники четвертої хвилі мігранції українців, що мають навички демократії, почали шукати рішення для стоворення такої організації демократичним шляхом.

Внизу наводяться документи про демократичне обговорення створення дахової організації для українців в Німеччині, яке є актуальним на сьогоднішній день (червень 2009).

Матеріали, ласкаво передані паном Іваном Бобеном, який довгий час був у вирі подій навколо легітимного Центрального Предствавництва Українців в Німеччині, свідчать про процес обговорення створення дахової організації в Мюнхені.

Такі ж обговорення відбуваються в Дюсельдорфі, де активні українці в особі Олександра Шияна і Ірини Ястреб, виробляють свої версії обєднання українців Німеччини (про це йтиметься в наступних дослідженнях Діаспори демократичної).

В серії наступних статей під заголовком “Діспора демократична” висвітлюватимуться історичні і сучасні аспекти положення українців в Німеччині. Інформація може постійно оновлюватись і доповнюватися згідно триваючого дослідження. Будь-ласка, слідкуйте за остнаннім станом статті, якщо передруковуєте її на інші джерела.

ред.

ivan-bobyn

ivan-bobyn-1

cpuen

lastscan

cpuen3

cpuen4

One thought on “Діаспора демократична: ЦПУН чи ЦСУН? (постійно оновлюється!)”

 1. міна Конституції. Акції протесту. Провокації ФСБ=КГБ. Прямий ефір
  Традиційно, прямий ефір слухайте тут http://77.123.120.253:8000/listen.m3u

  Дзвоніть до ефіру на скайп: ok1wua

  Питання до чату ICQ: 17235800

  Трансляція триватиме 2-3 години, приєднуйтесь (на нашому годиннику
  22:25 за Києвом, субота, 6.06).

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s