З онкологом О.О.НАУМЦЕМ про рак шлунку


Раїса ЖИТИНСЬКАrak1

Рак шлунку є однією з найпоширеніших форм злоякісних новоутворень у світі. Регіони з високими показниками захворюваності населення розташовані практично на всіх континентах. На жаль, це захворювання продовжує займати одне з перших місць у більшості країн світу. В Україні за останнє десятиріччя рак шлунка в структурі онкозахворювань перемістився з першого на друге місце у чоловіків і на третє місце — у жінок. Чоловіки хворіють майже у два рази частіше, ніж жінки.
Ми зустрілися з районним онкологом О.О.НАУМЦЕМ, щоб дізнатися більше про цю хворобу.

— Олександре Олександровичу, які основні фактори виникнення раку?
— Для виникнення раку є дуже багато причин. Що таке рак? Це реакція нашої рідної клітини на хронічне ушкодження. Це її боротьба за виживання. Але за рахунок інших клітин. Вона починає працювати за іншою програмою, уже не підпорядковується впливові організму і це призводить до його знищення. На виникнення цього процесу впливають хімічні продукти, зокрема, канцерогени і біологічні процеси. Також на виникнення раку можуть впливати віруси.
Рак шлунка, як і інші захворювання, розвивається за певними закономірностями. Єдиної причини, що викликає це захворювання, не встановлено. Велике значення має ряд чинників, насамперед, характер харчування. Відомі канцерогени (поліциклічні вуглеводи, нітросполуки) утворюються або потрапляють до їжі при консервації продуктів солінням або коптінням, при термічній обробці жирів, при обробці високою температурою під тиском. Сприяє захворюваності спадкова схильність, спосіб життя і екологія довкілля, зловживання алкоголем. Найбільш часто уражаються люди старше 40-45 років, хоча нерідко рак шлунка виникає в осіб віком 30-35 років і навіть у більш молодих.
— Як протікає розвиток захворювання?
— Клінічні симптоми рака шлунка на початкових стадіях захворювання невизначені. Не лише хворі, але й лікарі нерідко розцінюють їх як прояв гастриту.
Разом з тим, уважно проаналізувавши скарги, можна виділити ряд симптомів, що повинні насторожувати. Це зміна самопочуття хворого, що з’являється за кілька тижнів чи місяців до звернення до лікаря і виражається у безпричинній загальній слабкості, зниженні працездатності, швидкій втомлюваності, невмотивованому зниженні апетиту або повній його втраті аж до відрази до їжі, явища шлункового дискомфорту: втрата фізіологічного почуття задоволення від прийняття їжі, відчуття переповнення шлунку навіть після прийому невеликої кількості їжі, почуття тяжкості, розширення, зрідка нудота і блювота. Одним із симптомів є безпричинне прогресуюче схуднення, а також психічна депресія — втрата радості життя, інтересу до праці, апатія, відчуженість.
Описані симптоми можуть виявлятися або на фоні повного здоров’я або, частіше, на фоні попереднього тривалого шлункового захворювання. Лише при вже розвинутому розповсюдженому раку шлунка з’являються яскраві його ознаки: постійні болі, нерідко сильні, що віддають у спину, стійка блювота, різка загальна слабкість, що прогресує, схуднення і амнезія (знекровлення).
Метастазування раку шлунка відбувається здебільшого лімфогенно, передусім у реґіонарні лімфатичні вузли.
Осередок злоякісного новоутворення шлунка, як правило, буває поодиноким, але зустрічаються множинні ураження внаслідок внутрішньоорганного метастазування або як результат мультицентричного росту.
— Олександре Олександровичу, зупиніться, будь ласка, більш детально на профілактиці і лікуванні цього захворювання.
— Лікування хворих на рак шлунка за своїм характером може бути хірургічним, комбінованим та комплексним. Спосіб лікування залежить від ступеня розповсюдження пухлини і від спроможності пацієнта перенести найбільш раціональну схему. Прогноз при лікуванні залежить від стадії захворювання. Виживання через п’ять років: при першій стадії 80-100 відсотків, при другій стадії — 40-65 відсотків, при третій стадії — 15-35 відсотків, при четвертій — нульовий відсоток.
Слід зауважити, що головною умовою ефективного лікування є рання діагностика.
Провідним профілактичним заходом має бути здоровий спосіб життя і раціональне харчування, достатня кількість свіжих зелених овочів, вітамінів С, А, Е. Має значення зменшення у раціоні злаків, бобових, картоплі, соління, копчення, насичених жирів, смажених продуктів.
Другий напрям у профілактиці — санація пацієнтів з передпухлинною патологією (лікування гастритів, поліпів шлунка, виразкової хвороби).
— А яким чином можна виявити рак на початкових стадіях?
— Масові онкологічні профогляди не вирішують проблеми виявлення раку шлунка. Скринінгові програми в Україні для раннього виявлення не розроблені. Для поліпшення ранньої діагностики в ситуації, що склалася, перший крок до обстеження повинен зробити сам пацієнт до того, як з’являться перші ознаки захворювання. Але для цього необхідно підняти рівень санітарної культури населення.
Отже, раджу всім, починаючи з 40 років, проводити гастроскопію раз на 5 років. При виявленні не злоякісної патології хворих включають до групи ризику, інформують їх про необхідність ендоскопічного контролю і забезпечують наг-ляд лікаря, який регулює частину повторних оглядів індивідуально.
— Отже, рекомендовані процедури…
— Сучасні рекомендації ґрунтуються на тому, що фіброгастроскопія з гістологічним дослідженням біоптату є досить чутливими та специфічними методами обстеження, що дозволяють виявити навіть малі за розміром злоякісні пухлини слизової оболонки шлунку.
Варто застосовувати фіброгастроскопію, як обов’язкове дослідження для пацієнтів зі стабільними «шлунковими» скаргами та загальним станом. У разі погіршення або змін характеру скарг призначати позачергову фіброга-строскопію хворим на хронічні захворювання шлунка. При необхідності уточнення характеру патологічного процесу в шлунку проводити пацієнту рентгенологічне обстеження.
— Олександре Олександровичу, як виглядає статистика щодо захворювань на рак шлунка на Шепетівщині?
— Не зовсім втішно. У 2008 році було виявлено 25 осіб з таким діагнозом (по місту — 14, у районі — 11). Дев’ятеро з них мали І-ІІ стадії захворювання, шестеро — третю стадію, а десятеро — четверту стадію. Із них 8 осіб померли у місті та 6 — по району (всього 14). Загалом на обліку на кінець звітного року перебувало 70 осіб, що страждають на рак шлунку.
Для порівняння наведу цифри 2007 року. Всього зафіксовано 23 випадки захворювань на рак шлунка (у місті — 14, у районі — 9). Дванадцятеро хворих мали І-ІІ стадії, шестеро — третю, а п’ятеро — четверту стадію захворювання. З них по місту померли 6 осіб, а у районі — 5 (всього 11). На кінець звітного року зафіксовано 74 осіб, які мали це захворювання.
Ще раз наголошую: не будьте байдужими до власного здоров’я! Вживайте свіжі овочі, фрукти, які ростуть на нашій, українській землі. Намагайтеся не вживати напівфабрикатів, смажену їжу, а також усіляких йогуртів, сирків, чіпсів, сухариків, консервованих та копчених продуктів, які містять канцерогени і завдають організмові шкоду.
Зауважу, що домашня консервація не містить такої кількості канцерогенів, як продукція заводського виробництва.
Особливу увагу зверніть на харчування дітей, адже ми їх змалку годуємо «хімією».
Усім бажаю здоров’я, гарного настрою, миру у новому році!
Розмовляла Раїса ЖИТИНСЬКА.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s