ЗАЯВА СВІТОВОГО КОНҐРЕСУ УКРАЇНЦІВ: 90-РІЧЧЯ ЗЛУКИ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ


22 січня 2009 р. усе світове українство відзначає важливу дату своєї історії – 90-ті роковини Злуки Української Народної Республіки з Західно-Українською Народною Республікою в єдину державу.

Охопивши майже всю Україну, об’єднавчий рух 1918-1919 рр. з приходом до влади Директорії і відновленням Української Народної Республіки досяг своєї мети офіційним об’єднанням територій України, що зазнавали нещадного гніту, перебуваючи під владою Російської та Австро-Угорської імперій. 22 січня 1919 р. збулася віковічна мрія українського народу жити одною сім’єю на своїй землі, в єдиній державі, не роз’єднаній кордонами і не розділеній недружніми сусідами.

Урочисто проголошений 22 січня 1919 р. на Софійській площі у Києві Акт Злуки стверджував наступне:

«Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і Придніпрянська Україна — в одну Велику Україну…

Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу» .

Ідеї української соборності, які беруть початок ще з часів Київської Русі, набули розвитку у період визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького та Гетьманщини, пізніше знайшли своє обґрунтування у діяльності численних представників національного руху, які закликали як до територіальної цілісності українських земель, так і до історичної та національної єдності.

І хоча Українська незалежна соборна держава через складні внутрішньо- та зовнішньополітичні умови проіснувала недовго, День Злуки 22 січня 1919 року залишиться в пам´яті як знаменний день, коли українці голосно і рішуче заявили про свою єдність.

Злука земель у 1919 р. стала міцним підґрунтям до розгортання визвольних змагань у наступні часи та до здобуття незалежності України 24 серпня 1991 р., а також наочно довела безперспективність спроб роз’єднати єдиний український народ.

Отож завданням світового українства є усвідомити значення цього історичного факту та примножувати ідеї соборності та державотворення, що є запорукою поступального соціально-економічного і культурного розвитку України. Разом з тим ми повинні протистояти провокаційному протиставленню українців один одному та розмежуванню споконвічних українських земель на Схід і Захід і пам’ятати, що нашим святим обов’язком є берегти національну єдність народу та Українську Самостійну Соборну Державу.

Світовий Конґрес Українців

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s